Pojem „urban jungle“ sa stal v poslednom čase akýmsi fenoménom, obľúbeným trendom v bývaní spolu s rastlinami. Sú to najmä obrie fikusy, kaktusy, paprade, monstery, záplavy popínavých či previsnutých rastlín na policiach, skupinky na oknách, na stole, na zemi. Čím viac, tým lepšie. To je tá pravá mestská džungľa!
Nefrolepka (Nephrolepis exaltata) BOTANICAL LAB
Stálica z pralesa. Nefrolepka (Nephrolepis exaltata) je stálica medzi izbovkami, hádam najznámejšia a najrozšírenejšia papraď pestovaná v domoch a bytoch. Hodí sa na tienisté stanovište, pretože nevyžaduje priame slnečné svetlo.
{R1}
Alokázia a Monstera BOTANICAL LAB
„Rastlinné“ poličky alebo „Plant shelfie“. Monstera (Monstera adansonii, na obrázku vľavo) je ťahavá rastlinka, známa aj ako „swiss cheese plant“ (švajčiarsky syr) alebo „monkey mask“ (opičia maska), a to vďaka svojim listom. Diery zaberajú asi 50 % listu. Alokázia (Alocasia amazonica, na obrázku v strede) upúta svojimi zelenými kopijovitými listami s výraznou žilnatinou.
izbové rastliny alokázia BOTANICAL LAB
Zebrina nie je rebrina. Stojace izbové rastliny alokázia (Alocasia zebrina, na obrázku v strede), eschynantus (Aeschynanthus, na obrázku vpravo) a pilea (Pilea peperomioides) ako hit posledných rokov. Alokázia je originálna svojimi čierno-bielymi stonkami, ktoré nápadne pripomínajú zebru.
Závesný eschynantus (Aeschynanthus marmoratum) s mramorovanými listami BOTANICAL LAB
Nenáročné trio. Závesný eschynantus (Aeschynanthus marmoratum) s mramorovanými listami je v podstate epifyt, čiže vo voľnej prírode rastie na konároch na kmeni stromov. V byte mu doprajte svetlé stanovište bez priameho slnečného svetla. Spoločnosť mu robia ďalšie nenáročné druhy: sansevieria trojpása (Sansevieria zeylanica), zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia ´Raven´).
svokrin jazyk BOTANICAL LAB
Notoricky známa. Kým Raphidophora tetrasperma (vľavo) pripomína monsteru a ide skôr o zberateľský kúsok, sansevieria trojpása (Sansevieria trifasciata ´Laurentii´, na obrázku vpravo) je známa „socialistická“ izbovka, ktorú ľudovo nazývame svokrin jazyk.
Alokázia si prívlastok „zebrina“ nezaslúžila vďaka výrazným listom.
Sú to jej nezvyčajné čierno-biele stonky, ktoré nám pripomínajú toto majestátne zviera.
Dokonalé guľaté listy piley pripomínajú peniažky či palacinky.
Rada sa ťahá za svetlom, preto je dobré občas ju pootočiť, aby stonka zostala vzpriamená.