Zelená kuchyňa
Či už svoju kuchyňu zariadite vo vidieckom, konzervatívnom, alebo supermodernom štýle, nikdy nebude kompletná a dokonalá, pokiaľ do nej neumiestnite aj rastliny.
Rastliny v kuchyni sú naozaj skvelý „vynález“. V miestnosti plnej techniky a elektroniky dokážu zjemniť priestor a dať mu ľudskejšiu tvár. Navyše, v kuchyni sa im veľmi darí, pretože obvykle je tam dostatok svetla a vlhký vzduch. Ani plyn nie je ich veľkým nepriateľom. Nebezpečenstvo však pre ne predstavuje žiar blízko sporáka alebo ak sú umiestnené v blízkostí chladiacich spotrebičov. Rastlinky v kuchyni sú veľmi praktickým doplnkom. Odstraňujú rôzne škodlivé látky z ovzdušia a vylepšujú klímu. Jednotlivé kuchynské zóny môžete krásne opticky oddeliť ich vhodným umiestnením a veľkosťou.
Kam s nimi v kuchyni
Pre umiestnenie rastlín v kuchyni platia vo všeobecnosti tie isté pravidlá ako pri ostatných miestnostiach. V zime ich určite nedávajte do blízkosti vykurovacích telies a teplovzdušných ventilátorov. Tu platí pravidlo, čím ďalej od radiátora, tým lepšie. Ten nielen produkuje veľa tepla, ale navyše aj vysušuje vzduch.
Napriek tomu, existujú druhy, ktorým to pravdepodobne nebude veľmi prekážať. Asi najznámejšie z nich sú kaktusy. Rastliny však nepotešíte ani v prípade, ak ich dáte do blízkosti varičov, sporákov, digestorov či klimatizácie.
Vyhnúť by ste sa mali nielen príliš teplému, ale na druhej strane aj studenému vzduchu. Jeho najväčším zdrojom sú okná, okenné parapety a dvere. Rastliny tak vystavíte prílišnému kolísaniu teplôt v noci a priamemu, intenzívnemu slnečnému žiareniu počas dňa. Väčšina rastlín znesie teplotu od 15 do 22 °C a je dobré, ak teplota v noci trochu klesne. Počas zimného obdobia vyžadujú niektoré interiérové rastliny chladnejšie miesto v byte, pretože majú obdobie vegetatívneho pokoja.
Dôležitým faktorom je aj dostatočná vzdušná vlhkosť. Vo všeobecnosti sa relatívna vzdušná vlhkosť odporúča okolo 40 až 60 %, aj keď záleží najmä na konkrétnom druhu rastliny. Pri ich výbere do kuchyne sa pokojne môžete rozhodnúť aj pre trocha náročnejšie druhy. Ako sme spomínali, kuchyňa je na ich pestovanie vďačným miestom aj vďaka vyššej vlhkosti vzduchu. Tú môžete aj umelo zvyšovať. Ideálne je rastliny postriekať vodou izbovej teploty pomocou rozprašovača aspoň dvakrát denne.
Okrasa v okne
Ak by ste predsa len chceli rastliny v kuchyni pestovať aj na okne, v konečnom dôsledku sa tam dobre vynímajú a navyše ho dokážu aj dekoratívne obohatiť. Vyberajte si najmenej rizikové druhy. Najnebezpečnejším faktorom je striedanie denných a nočných teplôt. Najhoršie sú na tom rastliny umiestnené medzi dvoma okennými tabuľami. Preto si vyberajte druhy, ktoré dobre znášajú aj nízke teploty, napríklad prvosienky. Počas chladných mesiacov je pre rastliny nebezpečné aj otváranie okien a vetranie. Umiestňujte ich preto vo väčšej vzdialenosti od okien, ktoré pre tento účel otvárate aj v zimnom období.
Pri výbere rastlín berte do úvahy aj orientáciu okien na svetové strany. Okná otočené na juh doprajú to najlepšie rastlinám pochádzajúcim z trópov, ktoré sú zvyknuté na sucho a teplo. Svetlomilné a kvitnúce druhy je najlepšie umiestniť na západnú či východnú stranu. Okná orientované na tieto dve svetové strany sú najvhodnejšie na pestovanie širokého spektra izbových rastlín. Východná strana je pritom najvyhovujúcejšou pre rastliny, ktoré majú rady svetlo, avšak nie priame slnečné žiarenie. Ak máte okno orientované na sever, dariť sa na ňom bude najmä rastlinám, uprednostňujúcim tieň či polotieň.
Všetko sa dá zjesť
Vo všeobecnosti platí, že do kuchyne patria rastliny, ktoré sú menej náročné a nejedovaté. V súčasnosti sa dáva v kuchyniach priestor „jedlým“ rastlinám, teda s plodmi, ktoré plnia zároveň aj dekoratívnu funkciu. Veľkým hitom sa stalo pestovanie byliniek. Kvety s dekoratívnymi plodmi rozdeľujeme na sezónne, príležitostné dekorácie a trváce, ktoré prežijú aj niekoľko rokov. Pri sezónnych sa najčastejšie stretávame s okrasnou paprikou, ktorá ponúka na výber niekoľko farieb – bielu, zelenú, žltú a červenú. Na izbových rastlinách dozrievajú plody väčšinou koncom leta a na jeseň.
Farebné papriky sa na rastline vynímajú naozaj krásne a navyše ich môžete používať aj ako príchuť do jedál. Veľké úspechy zožnete aj s kríkom dekoratívnych zelených či červených čili papričiek. Zvyknú sa umiestňovať buď na okenicu, alebo nimi môžete nahradiť rezané kvety na kuchynskom stole. Pre papriky je najdôležitejšie zalievanie a prihnojovanie. Ako sme spomínali, táto rastlinka vydrží len jednu sezónu. Ak si však necháte semienka z jedného či dvoch plodov, veľmi jednoducho vypestujete do nasledujúcej jesene ďalší okrasný, jedlý krík.
Citrus ako doma
Do nášho mierneho podnebia sa veľmi nenápadne, ale zato intenzívne prepracovali aj olivovníky a citrusové plody. Disponujú voňavými kvetmi a bytovým podmienkam sa dokážu prispôsobiť veľmi dobre. Veľkosť olivovníka môžete kontrolovať pravidelným zastrihávaním a vyväzovaním. V zime by mal byť olivovník umiestnený na chladnejšom a svetlom mieste.
Obrovskej popularite sa spomedzi citrusových plodov tešia najmä pomarančovníky a citrónovníky. Tie dorastajú až do výšky troch metrov, takže na ne musíte mať aj dostatok priestoru. Vyžadujú veľa svetla a počas letných mesiacov ich pokojne môžete umiestniť aj na terasu. Na rozdiel od olivovníka sa plodov dočkáte už v mladosti.
Bylinky, bylinky
Výnimočné postavenie si v posledných rokoch vydobyli v kuchyni rôznorodé bylinky, ku ktorým zaraďujeme aj domáce koreniny používané v kuchyni na dochucovanie surových a varených jedál. Prvé bylinky pestovali už benediktínski mnísi v záhradách kláštora a tešiť sa z nich môžete takisto vy, hoci aj v kuchynských podmienkach. Sú nielen cenným zdrojom liekov, ale aj chutných prísad do jedál a ľahko z nich vyrobíte aj domáce kozmetické oleje či hojivé masti. Pritom samotné pestovanie bylín nie je vôbec zložité. Poväčšine sú zvyknuté na chudobnú pôdu a nepotrebujú ani špeciálny harmonogram zalievania.
Vo všeobecnosti platí, že čím má bylinka suchšiu a chudobnejšiu pôdu, tým je aromatickejšia, a čím je menšia, tým viac liečivých látok je v nej koncentrovaných. Jediné, čo bylinky v byte potrebujú, je priestor. Nádoba teda musí byť dostatočne veľká a mať priemer minimálne 20 cm. Bylinky sa nehnoja a ako pôda postačí aj klasická záhradná zem. Vyžadujú však dostatok svetla, najideálnejšie je južné slnko (nie priame), ale rastú aj na oknách orientovaných na iné svetové strany.
Bylinky netrpia prakticky žiadnymi chorobami, dôležitá je však otázka ich prezimovania. Ani tu sa neodporúča blízkosť vykurovacieho zariadenia. Pri ich nákupe sa namiesto supermarketov obráťte radšej na špecializované predajne, kde si vyberiete svieže rastlinky.
Len tak, na okrasu
Nie všetky rastliny vhodné do kuchyne musia byť zákonite aj jedlé. Jednou z najvhodnejších dekoratívnych rastlín je zvonček, ktorý je charakteristický kvetmi v tvare zvončeka. Keďže je plazivá rastlina, najviac jej pristane závesný kvetináč. Zvonček vyžaduje najmä veľké množstvo svetla a zrezávanie nových prírastkov pre udržanie tvaru. Do kuchyne sa hodí aj Vrízea alebo horiaci meč. Má plochý, oranžovočervený kvet a nápadne pruhované listy. Aj táto rastlina potrebuje dostatok svetla a keďže pochádza z trópov, vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu.
A čo pod ňu?
Pri výbere správneho kvetináča treba dbať najmä na to, aby svojou dekoratívnosťou nepredčil samotnú rastlinu a neodpútaval od nej pozornosť. Z materiálov je vhodný kov, terakota a prútie. Rastlinám s citrusovými plodmi pokojne doprajte aj glazované keramické črepníky, ktoré vhodne dotvoria ich špecifickú atmosféru a vytvoria s plodmi kontrast. Pri väčšom počte rastlín na jednom mieste pôsobí harmonicky, ak pre ne zvolíte obalové črepníky z rovnakého materiálu, ktoré majú podobný dizajn a zladenú farebnosť.
Nezabúdajte prihliadať aj na dizajn a farebnosť vašej kuchyne. Modernú, „high-tech“ kuchyňu najlepšie ozvláštnia neobvyklé rastliny v extravagantnejších kvetináčoch. Pri konzervatívnejšej kuchyni siahnite radšej po tradičných druhoch kvetov a v rustikálnej kuchyni sa určite budú skvelo vynímať džbániky s pelargóniami. A nezabúdajte ani na jedálenský stôl. Náladu vám zdvihnú aj rezané kvety, ktoré samy osebe dokážu vytvoriť atmosféru slávnostnejšieho stolovania.