Zrekonštruovaný byt zariadený v elegantnom pánskom štýle
Na prvý pohľad bolo jasné, že tu býva muž. Bolo to zrejmé z decentnej farebnosti aj jednoduchého zariadenia, za ktorým sa dali tušiť praktické požiadavky. Architektka Katarína Bolešová ich vyriešila s priam mužskou logikou a jednotlivosti spojila do čistého interiéru, ktorý pokojne plynie priestorom – s ľahkosťou a bez väčších rozvlnení. Jednoducho pohoda v elegantnom pánskom štýle.
{R1}
Interiér dvojizbového bytu navrhovala architektka pôvodne pre mladého muža, ktorý tu však dnes býva už aj s priateľkou. Pri návrhu, samozrejme, počítala aj s takouto možnosťou. Ale poďme pekne po poriadku: V prvom kroku očistila starý byt od nánosu priečok s oblúkovými otvormi, rozdeľujúcich miestnosti na malé miestnôstky, až na logický základ – aby sa do priestoru dostalo viac vzduchu aj svetla a byt získal otvorenosť, na ktorej sa dá stavať čistý moderný interiér. „Bola to naozaj kompletná rekonštrukcia,“ spomína Katka Bolešová. „Búrali sa rôzne dostavané deliace stienky, prerábali sa rozvody a robili všetky povrchové úpravy. Dvere medzi obývačkou a spálňou, ktoré boli pôvodne v strede priečky, sme posunuli tak, aby sa dali obidve miestnosti rozumne zariadiť – napríklad v spálni sa takto za ne presne zmestí šatníková skriňa s ideálnou hĺbkou.“
Neutralita prináša slobodu
Pre všetky miestnosti zvolila autorka interiéru rovnakú, sivo-hnedo-béžovú farebnosť. Tým získali decentný, pánsky vzhľad a zároveň vďaka jednotnému štýlu stratili niečo zo svojej autonómie – byt sa tak stal jednoliatym celkom a celý priestor pôsobí vďaka tomu väčším dojmom. Katarína stavila na pokojnú, neutrálnu farebnosť, ktorá podľa nej vždy bude mať svojich priaznivcov: „Bola to v podstate majiteľova voľba – nechcel veľmi pestrý interiér. A ak by aj časom zmenil názor, môže ho osviežiť napríklad tapetou. Urobiť neutrálny základ, ktorý sa potom dá oživiť farebnými doplnkami – uterákmi v kúpeľni, vankúšmi v obývačke a podobne, je veľmi praktický a osvedčený prístup.“
Na mieru priestoru
Do bytu sa vchádza cez krátku predsienku, ktorú od kuchyne oddeľuje len nenápadná priečka bez dverí. Kuchyňa má trochu atypický pôdorys v tvare L, navyše v kúte vystupujú do priestoru opláštené zvislé rozvody. Dvakrát zalomená linka, v ktorej architektka vyriešila priestorové anomálie pomocou viacerých atypických prvkov, by sa nedala vyskladať z bežných skriniek z ponuky kuchynských štúdií, preto zvolila výrobu presne na mieru neštandardnému priestoru. Vyriešil sa tým zároveň aj problém s pracovnou doskou, ktorú chcel mať domáci pán vyššie, než býva zvykom – sám totiž trochu vyčnieva nad priemer našej populácie.
Dva v jednom
Keďže domáci pán pracuje doma, potreboval v byte pracovňu. Pôvodne uvažoval o spálni, lenže do malej miestnosti sa pracovňa s potrebnými parametrami nijako nezmestila. V dvojizbovom byte tak veľa možností na výber neostalo – na plnohodnotný pracovný kút, ktorý sa využíva po celý deň, sa muselo nájsť miesto v obývačke. Cez deň pracovňa, večer obývačka – taký bol teda ortieľ tejto miestnosti. Aby sa jej dve podoby čo najmenej negatívne ovplyvňovali, dopriala architektka pracovni dostatok odkladacích možností, takže pracovný neporiadok možno každý večer jednoducho ukryť za dvierka a do zásuviek. A pred pohľadom rovno od dverí decentne skryla pracovisko za knižnicu.
Spálňová klasika
„V takejto malej miestnosti toho človek veľa nenavymýšľa,“ konštatuje Katarína. „Dôležité bolo hlavne nezvýrazniť jej úzky priestor.“ Oproti oknu bolo ideálne miesto na skriňu, ktorá zároveň prispela k optickému skráteniu pridlhého rozmeru, posteli potom prisúdila architektka jediné možné miesto – pri okne. Zároveň však čelom k stene a mimo hlavnej komunikačnej trasy – logicky, prakticky, a dokonca aj v súlade s princípmi feng-šuej.
Farebnosť tu mala byť optimistickejšia a odľahčenejšia než v obývačke či kúpeľni – autorka na to použila viac béžovej. A obrázok, ktorý si domáci kúpili, sem vniesol ďalšie farby. „Tento farebne neutrálny priestor presne na to čakal,“ vysvetľuje. „Išlo o to, aby si domáci mohli kúpiť napríklad obrazy, ktoré sa im páčia, a nemuseli veľmi riešiť farebnosť – neutrálny základ znesie takmer všetko.“
Zlatý klinec na konci dispozície
Cez spálňu sa prechádza do naozaj veľkorysej kúpeľne. „Tu sa búralo asi najviac,“ vedie nás architektka do poslednej miestnosti v byte. A výsledok je asi najpôsobivejší, dodávame my. „Bola v dosť hroznom stave, navyše, bola priečkami s oblúkovými otvormi rozdelená na samostatné WC, sprchu, akýsi sklad a priestor na vaňu. Keď ste vošli, vlastne ste nič nevideli. Človek mal pocit, že je v nejakých malých kobkách. To všetko išlo preč. Priestor sa tak presvetlil, je otvorenejší a aj pocitovo väčší,“ vysvetľuje Katarína. V očistenom priestore naplno vynikol aj veľmi príjemný prvok, ktorý sa v bytových kúpeľniach často nevidí – veľké okno, ktorému miestnosť vďačí za denné svetlo aj účinné vetranie.
Aby pomerne dlhá a úzka miestnosť „nevyzerala ako slíž“, na jednej strane ju opticky skrátila vaňou umiestnenou pod oknom, na druhej praktickým odkladacím priestorom, skrytým za japonskou stenou. Okrem práčky je tu aj kotol, police so všetkými potrebnými čistiacimi prostriedkami a miesto na neskladné predmety, ako je žehliaca doska či vysávač. Šikovné riešenie – stačí zatiahnuť elegantný záves a kúpeľňa sa stane relaxačným priestorom bez rušivých elementov. Ďalším chytrým, hoci nenápadným ťahom bolo zníženie stropu – vysoká miestnosť vyzerala ešte užšia, navyše, takáto výška v kúpeľni bola zbytočná. Veď čím vyšší priestor, tým viac energie treba na jeho vykúrenie. Aj tu sa prejavilo, že Katarína myslí prakticky a doťahuje veci až do detailov.
Čo kde a od koho
Skrine a nábytok (chodba, kuchyňa, obývačka a spálňa): Komandor Vizitka architektky
Ing. arch. Katarína Bolešová Katarína Bolešová sa venuje navrhovaniu a realizáciám interiérov od roku 2004. Je absolventkou FA STU v Bratislave, odbor architektúra a urbanizmus. Svoju profesionálnu kariéru začala v spoločnosti Komandor v Bratislave, kde ako firemný architekt vypracovala stovky projektov interiérov. Momentálne tvorí pod značkou interier&more. |