Maros Rizman_aqualive
Zdroj: Aqualive

Opýtali sme sa odborníka, aká je kvalita vody v rodinných domoch na Slovensku

24. 06. 2022 Zdieľať

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, akú vodu doma pijete a používate? Jej kvalita sa vie odraziť nielen na domácich spotrebičoch, ktoré denne používate, ale predovšetkým na vašom zdraví.

Vodovod verzus vlastná studňa

Ak máte vodu z verejného vodovodu za jej kvalitu zodpovedá prevádzkovateľ. Ten sa riadi zákonom danými parametrami, ktoré musí voda spĺňať, aby bola považovaná za pitnú. Keďže takáto voda častokrát putuje dlhou sieťou potrubí musí sa pravidelne dezinfikovať. To môže so sebou prinášať neželanú pachuť či zápach, ktorú spozorujete hneď, keď otočíte kohútikom. Ďalším častým problémom je tvrdosť vody, ktorá je značná na väčšine územia Slovenska a dokáže potrápiť hlavne domáce spotrebiče a zariadenia, ktorým znižuje účinnosť a životnosť. Pocíti to prevažne vaša peňaženka pri pravidelnom zúčtovaní alebo pri kúpe napríklad novej rýchlovarnej kanvice, kávovaru či dokonca aj bojlera. Tento problém však viete odstrániť nainštalovaním vhodnej filtrácie alebo zmäkčovača vody.

Vodný kameň na špirále v práčke

Zdroj: Aqualive

Odborník Maroš Rizman z Aqualive Technology radí: „To či máte v dome tvrdú vodu, si viete jednoducho skontrolovať. Ak máte viditeľný povlak napríklad v rýchlovarnej kanvici, pravdepodobne ho máte aj v ostatných domácich zariadeniach. Ľudia si často myslia, že neustále sa zvyšujúce účty za plyn a elektrinu sú dôsledkom zvyšovania cien. No nemusí to byť úplná pravda. V praxi sme sa stretli s vodným kameňom, ktorý dokázal znížil účinok zariadení aj o 20% až 50%. Ak máte dom pripojený na verejný vodovod, a nie ste si istý tvrdosťou vody, napíšte nám lokalitu, v ktorej bývate a my vám preveríme tvrdosť vody bez testu a zadarmo. Následne vám bezplatne vyhodnotíme aj to, či má zmysel vašu vodu zmäkčovať.”

Používate doma vodu zo studne? Za jej kvalitu teda zodpovedáte vy. Studničná voda je lacnejšia a môže chutiť príjemnejšie, keďže nie je vodárensky upravovaná. Avšak to, aby bola pitná a zdraviu nezávadná si musíte zistiť a ošetriť sám. Najčastejším problémom tejto vody je prítomnosť baktérií a dusičnanov, ktoré majú negatívny vplyv predovšetkým na zdravie človeka. Jej dlhodobé pitie spôsobuje tráviace problémy, problémy s obličkami, krvným obrazom, infekčné ochorenia a mnohé ďalšie ťažkosti. Maroš Rizman dopĺňa: „To či máte vo svojej domácnosti kvalitný pitný zdroj, dokážete zistiť len komplexným rozborom vody z akreditovaného laboratória. Čitateľom zároveň odporúčam, aby si dali vodu otestovať aspoň raz ročne v rámci Svetového dňa vody, ktorý bol v marci. Vybrané Regionálne úrady verejného zdravotníctva vtedy poskytujú bezplatné orientačné analýzy dusičnanov a dusitanov. Vždy však upozorňujem, že tento rozbor testuje len pár parametrov a nie je náhradou za komplexný rozbor vody, ktorý ich testuje desiatky.”

Prečo vodu testovať, potrebujete to aj vy?

Motivácia pre testovanie vodného zdroja je rôzna. Pri studničnej vode by však test nemal byť jednorazovou záležitosťou, keďže po určitom období môže vplyvom zmeny životného prostredia vykazovať voda odlišné hodnoty. V prípade verejného vodovodu dokážu vodu kvalitatívne dlhodobo zlepšiť nainštalované filtre či zmäkčovače.

zavápnená rýchlovarná kanvica

Zdroj: Aqualive

Ako a kde testovať?

Rozbor vody si môžete objednať v ktoromkoľvek akreditovanom laboratóriu. Jeho cena sa pohybuje v rozmedzí 130€ – 500€. Využiť však môžete aj exkluzívny promo kód MOJDOM20 a získate zľavu 20% na rozbor vody a zadarmo návrh riešenia na mieru, v prípade zistených problémov.

Objednať si ho môžete online pohodlne z domova na https://www.aqualive.sk/rozbor-vody.

Zdroj: PR článok Aqualive

Kategória: Aktuality Technológie
Tagy: kvalita vody studňa testovanie voda vodovod
Zdieľať článok