21. 09. 2011 Zdieľať

Postaviť si vlastný dom od základov je naozaj veľmi náročné. Bez pomoci odborníkov to snáď ani nie je možné! Za odbornú pomoc a rady si budete musieť priplatiť, ale vyhnete sa tým zbytočným problémom. Cenovú ponuku si nechajte vypracovať u viacerých firiem, ktoré Vám odporučia Vaši známi. Dobre si ale pozrite, čo všetko je v danej cene zahrnuté, a začo si budete musieť extra priplatiť. Samotná kalkulácia materiálov je tiež veľmi dôležitá, pretože zahŕňa nielen presné ceny, ale aj materiály, ktoré budú pri výstavbe použité.

— Advertorial spoločnosti Seocentrum s.r.o. —

 

A čo Vaša strecha?

V prvom rade musí chrániť interiér domu pred vonkajšími vplyvmi, čo zaručí len správna konštrukcia, vhodne zvolené drevo na krov, špičkové strešné materiály a v neposlednom rade správne zloženie strešného plášťa. Vybrať si môžete strechu plochú so sklonom do 10°, šikmú so sklonom do 45°alebo strmú strechu so sklonom väčším ako 45°.

Šikmé strechy lepšie odolávajú nepriaznivému počasiu, pretože dažďová voda z nich môže rýchlo a ľahko odtekať. Životnosť krytiny je podstatne vyššia ako pri plochých strechách. Tento druh striech je vhodný na viac poschodové domy.

Ploché strechy sa obľube tešili najmä v 90.rokoch minulého storočia. Dnes musia ich majitelia dávať nemalé peniaze do opráv, pretože na strechách sa nachádza minimálne množstvo spádových plôch a použité materiály zle tesnia, a v dôsledku toho dochádza k presakovaniu vody do obytných miestností. Je preto potrebné strechy obnoviť pomocou povlakovacej krytiny ktorá odoláva kyselinám. Na povlakovanie sa používajú asfaltové pásy a fóliové  krytiny. Dnes sú však používané technológie na oveľa vyššej úrovni a ploché strechy sa opäť stávajú atraktívnymi a tešia sa čoraz väčšej obľube.

 

Výber okien

Do Vášho domu by ste si mali vybrať vhodné okná. Vybrať si môžete plastové okná, drevené oná alebo okná s hliníkovým rámom. Drevené eurookná patria po stáročia medzi najpoužívanejšie, treba im však venovať dostatočnú starostlivosť v podobe náterov. Výhodou plastových okien je ich minimálna údržba nakoľko nevyžadujú povrchové úpravy. Hliníkové okná vzhľadom na najvyššiu cenovú úroveň sú určené pre náročnejšiu klientelu. Farbu okien zlaďte s farbou fasády domu s prihliadnutím aj na farbu strešnej krytiny. Len kvalitné okná  zabezpečia dobrú ochranu pred chladom a hlukom.

 

Správny výber nábytku

Pri zariaďovaní izieb sa tiež môžete  poradiť s odborníkom. Rady bytového dizajnéra tiež nie sú zadarmo, ale odborná rada je vždy dôležitá. Presne nakombinovať materiály a farby nie je jednoduché. Nábytok, ktorý si do svojho domu kúpite by mal byť nielen moderný, ale hlavne kvalitný, praktický  a mal by byť nadčasový. Jednotlivé druhy nábytku by mali byť vyberané s ohľadom nato, pre koho bude daná miestnosť určená. Trendom je používanie minimálneho množstva nábytku, dôraz sa kladie najmä na doplnky. Obývacie izby sa dnes čoraz častejšie prepájajú s kuchyňou a jedálňou, preto by mali jednotlivé miestnosti na seba nadväzovať aj použitými materiálmi a farebne do seba zapadať.  Otvorený priestor opticky zväčšuje jednotlivé miestnosti. Nemusíte mať obavy zo šírenia pachov z kuchyne, pretože kvalitný digestor včas zachytí každý výpar ktorý vznikne pri varení jedla. Do detskej izby by ste mali vyberať nábytok v pastelových farbách, s jemnými hranami. Poschodovú posteľ ocení každé dieťa. Nielenže zaberie menej miesta ako dve klasické postele, ale deti si ju rýchlo zamilujú, najmä ak bude jej súčasťou šmýkačka. Na odkladanie Vášho oblečenie už nebudete potrebovať množstvo skríň, pretože na oblečenie je určený šatník, ktorý je plný poličiek, skriniek a odkladacím priestorov a je prakticky usporiadaný.

 

Ako v domácnosti ušetriť?

Šetriť sa dá naozaj všade! Kúpou kvalitného kotla si zabezpečíte nielen príjemné teplo ale budete mať aj dostatok teplej vody v každej chvíli. Vo vašej domácnosti by nemal chýbať ani krb, ktorý dokáže vyhriať všetky miestnosti domu. Dažďovú vodu môžete zachytávať do nádrží na vodu a využívať ju na polievanie. Vo Vašej domácnosti by nemali chýbať ani kvalitné svietidlá a LED žiarovky, ktoré Vám zabezpečia nižšiu spotrebu elektrickej energie ako bežné žiarovky. LED technológia si našla uplatnenie v mnohých oblastiach najmä vďaka tomu, že viac ako 90% elektrickej energie mení na svetelnú a spotreba energie je až o 10krát nižšia.

 

Autor článku: seocentrum

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok