Ako netratiť energiu pri výstavbe nízkoenergetického domu
Nízkoenergetické domy sú dnes už štandardom. Preto, ak ste sa už rozhodli pre stavbu domu, ktorý má nízkoenergetické parametre, dôležité budú pri výbere aj iné požiadavky na stavebný systém, ako samotná energetická nenáročnosť stavby. Najčastejšie sú to: materiál, spôsob a čas výstavby, komplexnosť, variabilita, pevnosť a celkový úžitok. Na prvý pohľad je to veľa požiadaviek. Zladiť ich tak, aby boli všetky potreby stavebníka naplnené však nie je náročné. Ako sa hovorí, „v jednoduchosti je krása“ a to platí aj o výstavbe nízkoenergetických domov. Riešenie ponúka stavebný systém VELOX.
— Advertorial spoločnosti VELOX-WERK s.r.o. —
Stavebné systémy VELOX – materiál: stavebný systém VELOX je rakúsky patent. Spoločnosť VELOX sa už viac ako 50 rokov zaoberá vývojom a výrobou štiepkocementových izolačných debniacich dosiek. Dnes využíva bezchybne prepracovanú technológiu výroby, ktorá je vhodná na všetky druhy stavieb. Základom systému je štiepkocementová doska. Obsahuje až 89% prírodného materiálu – drevitej štiepky, cement, ktorý zabezpečuje pevnosť systému a napokon tekuté sklo, vďaka ktorému sú štiepkocementové dosky odolné voči vlhkosti, hlodavcom a plesniam. Štiepkocementové dosky v kombinácii s tepelnou izoláciou volitelnej hrúbky a betónovým jadrom majú vynikajúce parametre v oblasti tepelnej a zvukovej izolácie, a taktiež veľmi dobrú protipožiarnu odolnosť. Zabezpečujú tak nielen tepelnú, ale aj zvukovú pohodu a príjemné ticho.
Stavebné systémy VELOX – spôsob a čas výstavby: dôležitým parametrom stavebného systému je aj spôsob výstavby. V prípade stavebných systémov VELOX ide o systém, ktorý je jednoduchý /na spôsob skladačky/ a vďaka tomu veľmi efektívny a rýchly. Pri výstavbe zo systému VELOX sa na 100m2 zastavanej plochy spotrebuje cca 21 ton dosiek VELOX = jedna nákladná súprava. Pri rovnakom rozmere domu s tradičnými materiálmi je to 84 ton murovacieho materiálu = štyri nákladné súpravy. Vzhľadom na použitý materiál sú veľké úspory aj v náročnosti na uskladnenie stavebných prvkov. Celkový čas výstavby hrubej stavby je cca 3 týždne (aj s pokrytím strechy).
Stavebné systémy VELOX – komplexnosť: Komplexnosť VELOXu je zaručená výrobou obvodových stien, vnútorných nosných stien, stropných konštrukcií a priečokna báze štiepkocementového materiálu,. Inými slovami – z prvkov systému VELOX si jednoducho vyskladáte celú hrubú stavbu. Nedochádza tak ku kombinovaniu materiálov rôznej povahy /napr. tehly a betónové tvárnice/, ktoré je najčastejším miestom vzniku tepelných mostov, a tiež problémom pri aplikácii omietok
Stavebný systém VELOX – variabilita: stavebný systém VELOX vďaka jednoduchej opracovatelnosti a veľmi dobrým statickým parametrom betónového jadra umožňuje variabilné stvárnenie akýchkoľvek architektonických návrhov, ktoré vyhovujú potrebám a fantázii investora a projektanta.
|
Stavebné systémy VELOX – pevnosť stavby: masívna a stabilná konštrukcia stavieb zo stavebného systému VELOX je daná predovšetkým použitím betónu. Ten zaručuje jej stabilitu nielen za bežných okolností, ale predurčuje ho ako ideálny stavebný systém aj do oblastí ohrozených zemetraseniami a záplavami.
Stavebné systémy VELOX – tepelná pohoda: tepelno-akumulačné parametre obvodovej konštrukcie VELOX zabezpečujú v každom ročnom období priaznivú klímu vo vnútri stavieb z VELOXu.. Steny v lete držia príjemný chládok v interiéri aj bez klimatizácie, v zime sálaním vracajú naakumulované teplo a zabraňujú rýchlemu vychladnutiu interiéru Schopnosť akumulovať teplo je u VELOXu 7 x vyššia ako pri tradičných stavebných materiáloch a až 22 x vyššia ako pri pórobetóne.
Svoje kvality dokazuje systém VELOX nielen v praxi /50 000 postavených domov/, ale aj na výstavách, kde sa mu darí získavať prestížne ocenenia. V roku 2010 napríklad získal VELOX ZLATÚ MEDAILU IBF 2010 na stavebnom veľtrhu v Brne a cenu GRAND PRIX na výstave FOR ARCH 2010 v Prahe.
Viac informácií nájdete na www.velox-bausysteme.com
{R1}