Čím omietnuť sokel?

Čím omietnuť sokel?

20. 03. 2006
Zdieľať

Vážená redakcia, staviame nový dom – mal by byť biely, okolo okien a dverí obložený kameňom, a sokel by sme chceli omietnuť v pastelových farbách. Potrebovali by sme poradiť, čím omietnuť sokel, aby dobre odolával vode aj poveternostným vplyvom. Anna Szarková, Šahy

Prvým predpokladom správnej funkcie sokla a najmä jeho dlhej životnosti je správne zhotovenie izolácie proti vode – jednak vzlínajúcej od základov (pri novostavbe sa dá predpokladať, že je v poriadku), ale aj proti priamemu dažďu. Veľmi dôležité je správne vyhotovenie detailov. Odporúčame izolovať soklové murivo izolačnou stierkou (napr. PCI Dichschlämme), ktorej aplikácia je pomerne jednoduchá. Pred nanesením stierky treba povrch navlhčiť (má byť matne vlhký). Na túto izolačnú vrstvu odporúčame naniesť cementovú štuku (napr. Prince Color Z 13), ktorá vytvorí hladkú a rovnú plochu. Na ňu sa môžu aplikovať rôzne druhy finálnych povrchových úprav – najbežnejšie sú mozaikové omietky (napr. MPX, MPU z produktového radu Prince Color alebo Relius Buntsteinputz a pod.).

Ak chcete mať sokel skutočne pastelový, potom odporúčame použiť kvalitnú silikónovú fasádnu farbu alebo tenkovrstvovú silikónovú omietku. Prednosťou silikónových materiálov je vynikajúca paropriepustnosť a vodoodpudivosť a možnosť farebného tónovania v mnohých odtieňoch. Nezanedbateľnou vlastnosťou silikónových materiálov je aj ich samočistiaca schopnosť.

Samozrejme, izolačné stierky, ako aj ostatné spomínané materiály majú v ponuke aj iní výrobcovia – napr. Baumit, Stomix, Terranova. Výber závisí najmä od vašich priorít, pričom sa odporúča ostať v celej skladbe verný jednej značke.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: izolácia omietka
Zdieľať článok

Diskusia