Dom inteligent alebo čo Fantomas netušil
Keď sme pred niekoľkými desaťročiami s úžasom sledovali Jeana Maraisa v dvojúlohe vo filme Fantomas, nejedného z nás chytili za srdce technické vymoženosti, ktorými sa pre svoj prospech obklopil. Okrem multifunkčného automobilu zem – vzduch ohuroval Fantomas výdobytkami interiéru svojho hlavného sídla: bezpečnostný systém, kamery, senzory, technická obsluha a to všetko s dizajnom v duchu 60. rokov. Film nás dnes už len rozosmieva. A za technickým pokrokom a inteligentne vybaveným príbytkom sa nemusíme hrnúť do kina. Stačí sa prejsť na Matúšovu ulicu v Bratislave.
Vraciame sa k téme, ktorej sme pred časom venovali celý seriál a ktorá vás zaujala práve pre pokrokové technológie, ktorými možno v súčasnosti plne vybaviť dom alebo byt. Výstavbu i-domu, prvého inteligentného domu na našom území sme sledovali postupne od začiatkov hrubej stavby až po inštaláciu systémov v druhej polovici roka 2005. Dnes vám môžeme predstaviť i-dom v plnej paráde, dokončený do posledného detailu a pripravený poskytnúť všetok ten zabudovaný komfort svojim i-obyvateľom.
Dom – inteligent v plnej kráse
Názor a možnosti istej skupiny budúcich alebo súčasných užívateľov nehnuteľností presahuje bežný štandard, ktorý zvyčajne ponúkajú stavebné firmy a projekčné kancelárie. Okrem túžby po vydarenej a funkčnej architektúre a dizajnových nábytkových kusoch rastú nároky na komfort, energeticky úsporné bývanie a technické vymoženosti. Každý prístroj má však svoj spôsob, akým sa s ním dá dorozumieť. Čím viac technických radostí si doprajeme, tým viac potrebujeme nájsť spôsob, ako ich navzájom zohrať do jedného orchestra.Riešením je vhodná kompozícia prístrojov, dirigovaná vyspelou technológiou schopnou zjednodušiť a zosúladiť ich vzájomnú komunikáciu. Takýto systém nám môže poskytnúť nečakaný komfort pri používaní domácej techniky. Ak k tomu všetkému pristúpi aj snaha bývať ekonomicky a využívať obnoviteľné zdroje energie, potom je to už pekný balík nárokov, ktorý sa pri premietaní do reality nezaobíde bez profesionálneho prístupu. Súhrnom takýchto požiadaviek sa riadila výstavba spomínaného domu. Dnes stojí v plnej kráse v staršej zástavbe neďaleko Horského parku v Bratislave, vybavený technológiou a integrovaným riadiacim systémom, ktorý zaručuje tejto stavbe status prvého inteligentného a nízkoenergetického domu na Slovensku: i-domu.
Aj tentoraz ide o detailyVedeli sme, že na nás čakajú v plnej zbroji tri poschodia dostavanej vily. Otrepaná fráza „v jednoduchosti je krása“ platí v prípade integrovaného, teda uceleného riadiaceho systému i-domu bez výhrad. Systém spoločnosti Crestron sľubuje každému používateľovi jednoduché a účinné ovládanie svojho domu. Po bližšom zoznámení a nahliadnutí do reálneho interiéru, ktorý je takto pod kontrolou, môže budúci majiteľ alebo návštevník vily siahnuť na ovládací panel a vyskúšať si, ako reaguje audiovizuálne, bezpečnostné, svetelné, chladiace či vykurovacie vybavenie vily. Je to cesta aj pre slabšie nátury a notorických odporcov manuálov a príručiek, ako sa zbaviť strachu z neznámeho zložitého systému.
Tak ako dirigent môže mať úspešný orchester len v prípade, že si s každým hráčom nájde spoločnú reč, aj riadiaci systém sa dokáže zblížiť a komunikovať so všetkými zázrakmi techniky len v prípade, že majú spoločnú vlastnosť – nie je im cudzia počítačová reč. Ovládač síce skrýva a riadi zložitú sieť rozvodov a inštalačných spojení, ale používateľ je v podstate iba divákom, ktorý si vybral koncert podľa vlastného uváženia a v istých okamihoch sa sústredí len na etudy: nastaví si vzduchotechniku, kúrenie, okná a žalúzie podľa ročného obdobia a vlastného pocitu alebo nechá rozoznieť hudbu či obraz na mieste, na ktorom sa mu práve zažiada.
Bazén alebo sauna? Pokojne si môže predpripraviť teplotu a vlhkosť aj z miesta vzdialeného niekoľko kilometrov od svojho domova. Na čo mal Fantomas vycvičených služobníkov s vymytými mozgami, na to vy môžete mať dobre zohratý inteligentný a ucelený systém bez hrozby ľudského zlyhania.
Kto sa smeje naposledyAk má inteligentný dom za celoživotnú domácu úlohu jednoduchým spôsobom poskytovať čo najvyšší komfort, potom jednoznačne ku komfortu bude patriť aj väčšia energetická nezávislosť. Dômyselnému organizmu kúrenia a chladenia i-domu sme venovali väčšiu pozornosť v 3. časti seriálu. Šesť slnečných kolektorov a štyri zemné hĺbkové vrty zabezpečujú dostatok tepla pre celý objem vily. Systém podlahového vykurovania, ohrev teplej úžitkovej vody, vzduchotechnika a technológia bazénovej haly vďačia za funkčné prepojenie so spomínanými zdrojmi pohybu média pomocou tepelného čerpadla a multifunkčnému zásobníku s 820-litrovou kapacitou. V prípade nedostatku energie systém dokáže dokurovať pomocou elektrickej špirály. Naozaj to funguje! K tomu všetkému treba zvoliť južnú orientáciu zasklených plôch. V lete, keď stojí slnko vysoko nad obzorom, vodorovné zatienenie nad oknom bráni prehrievaniu interiéru, v zime vďaka nízkemu slnku prenikajú kolmé slnečné lúče hlboko do izieb.
Automatizácia domu s cieľom optimalizovať komfort a bezpečnosť jeho obyvateľov je zmyslom celého projektu. Bonusom je úspora energie. Po siedmich až ôsmich rokoch sa majitelia môžu naozaj tešiť z návratnosti investície do vstupných nákladov na technológie súvisiace s energiami.
Svetlo na scéne a zvuky i-domu
Doteraz sme nenapísali viac o svetelnej technike. Nielen pre nedostatok miesta, ale sami sme boli zvedaví, aký komfort môže poskytnúť napojenie svetla na riadiaci systém. Ovládanie je riešené prevažne ako zapni/vypni a doplnené o stmievanie príslušných sekcií. Všetky svetelné obvody v objekte sú ovládateľné z hociktorého LCD panela alebo tlačidlového panela. Podľa požiadaviek možno vytvárať svetelné scény a kombinácie svietidiel, ktoré si používateľ môže preddefinovať. Okrem efektného rozsvecovania pri prechádzaní interiérom domu, vstupe do garáže alebo návšteve záhrady dokáže systém v prípade zapnutého elektronického zabezpečovacieho systému (EZS) simulovať prítomnosť osôb. Považujete za nezmyselné, aby šli v noci žiarovky na plný výkon? Nastavíte systém na nočný chod a potom na ceste na toaletu alebo pri tajnom nájazde na chladničku vás bude sprevádzať svetlo so žiaroviek stlmené na 10-percentný výkon.
Do takejto vily sa zmestí 72 svetelných okruhov. Z nich si investor dal 27 upraviť na funkciu stmievania. Naživo sme si overili, že rozsvecovanie a zhášanie jednotlivých svietidiel je v tomto futuristickom dome prežitkom. Tu sa rozhoduje o svetelných scénach. Atraktívne nasvietenie večernej párty v interiéri alebo v záhrade potrebuje predsa svoje grády, naopak, komorné osvetlenie pri sledovaní programu na domácom kine potrebuje predsa len inú atmosféru. Všetko sa dá navoliť a dohodnúť cez riadiaci systém. Žiada si to inteligentnú elektroinštaláciu so zvedením všetkých okruhov do rozvádzača a s použitím silových prvkov. Tie opäť kontroluje a usmerňuje centrálny riadiaci systém Crestron. Podobne ako v prípade technológií ohrevu, chladenia a zabezpečenia vyžaduje systém zodpovedajúcu kvalitu koncových spotrebičov. Senzorové svetelné zóny sú vybavené špičkovými produktmi renomovaných značiek v spolupráci so spoločnosťou HITECO.
V dome si prídu na svoje milovníci audiovizuálnej techniky. Poslúcha na dotyk a vám sa nikdy nepodarí stratiť diaľkový ovládač. Domáce kino z kategórie snov spríjemní oddych. O ovládanie jednotlivých komponentov sa postará riadiaci systém, ktorý zobrazí návštevníka stojaceho pred vstupnou bránou na plazmovom TV a vpustí ho na náš pokyn dnu. Investor sa môže pochváliť ozvučením multiroom, ktoré je navrhnuté do šestnástich zón. Reproduktory BOSE 191 alebo 151 II sú pripojené k dvom 16-kanálovým zosilňovačom (každý kanál má maximálny výkon 60 W). Zosilňovačom je predradená audio matica – zabezpečuje pridelenie vybratého zdroja zvuku do zvolenej miestnosti so samostatne nastaviteľnou úrovňou hlasitosti. Takto možno dosiahnuť kvalitný stereozvuk v 16 miestnostiach. Výhodou tohto systému je, že ovládanie audiozariadenia je integrované v nástenných ovládačoch, ktoré slúžia aj na ovládanie osvetlenia, žalúzií a snímajú teplotu v miestnosti. O stredoeurópsku premiéru sa postarali špičkové produkty: filmový megaarchív Kaleidescape a LCD televízory Ad Notam integrované v zrkadlách.
Aj na pohľad pekný a inteligentnýTaké množstvo a hierarchia technológií previazaná do inteligentného systému potrebuje aj modernú architektúru a dokonale premyslené konštrukcie. Jedna vec je investičný zámer a druhá realizácia. Aj v jednoduchších prípadoch práve v tej druhej fáze sa všetci najviac potrápia. Bez dôslednej komunikácie by to nešlo. Investor, architekti, projektanti, systémový integrátor a realizátor stavby museli od prvej myšlienky až po odovzdanie i-domu do užívania spolupracovať pri každom kroku. Architekti od architektonického konceptu až po realizáciu diela sa podieľali na celom priebehu výstavby a práci tímu projektantov špecialistov, ktorí navrhli optimálne riešenia funkčného systému TZB (technológie zariadenia budovy). Projekčnému tímu bol k dispozícii systémový integrátor, projektant riadiaceho systému, ktorý sa staral o integráciu jednotlivých systémov do fungujúceho celku podľa požiadaviek investora a architektonického riešenia. Málo by sa z toho všetkého podarilo, nebyť osvietenej hlavy investora, ktorý vedel, čo chce, dal si námahu so zhromažďovaním informácií a okrem iného dokázal svoju predstavu jasne formulovať pri spolupráci s architektmi.
Návrh domu vznikol v dielni architektov Ota Grossmanna a Juraja Šimeka. Interiér sa zrodil z návrhu pražského architekta Miroslava Hrbeka, ktorý dom striktne rozdelil na niekoľko zón. Dennú obytnú časť umiestnil do prvého nadzemného podlažia. Otvorený priestor obývačky, jedálne a spálne s noblesou prestupuje cez zasklenú stenu do záhrady za domom. Na podlaží je aj hosťovská izba. Nočná zóna, detské izby, spálne a samostatné šatníky si našli svoje miesto o poschodie vyššie. Hostia i domáci majú svoje súkromie zachované aj vďaka samostatným hygienickým zázemiam. Obytné miestnosti orientované na juh chráni krytá terasa prechádzajúca do záhrady. Z obývacej izby rovnako ako zo záhrady je prístupný krytý bazén a sauna.
Hlavný vstup do vily osadenej v svahovitom teréne je situovaný v úrovni garáže a dvoch špeciálnych miestností. Jedna ukrýva mozog celého systému – riadiace centrum –, druhá je miestom, kde sa stretávajú médiá s technológiou – ide vlastne o strojovňu bez kotla so samotnou technológiou: tepelným čerpadlom na vodu, výmenníkom a systémom prívodných rúr. Garáž pre tri osobné autá je prepojená so vstupnými priestormi v prvom podzemnom podlaží, ktoré sa nachádza na úrovni chodníka a ulice. Zasklené tri steny tretieho podlažia s východom na strešnú terasu – to je pastva pre oči návštevníkov pracovne a súčasne prezentačnej miestnosti spoločnosti BaSys. Veľký výškový rozdiel od hlavného vstupu až po výstup na sklenú vežu vyriešili architekti osobným výťahom, ktorý nielen oddeľuje privátnu zónu od pracovnej, ale pridáva osobitý výraz celej vile. Vertikála schodiska a výťahovej šachty je zhmotnením „i“ ako symbolu i-domu. Nadstavba ustupujúceho podlažia pracovne je prikrytá plochou, konzolovito prečnievajúcou strechou. Strecha chráni pred priamym slnkom zasklené plochy vily a súčasne je povestným akcentom na tvári celého domu. Svetlo, čisté línie, inteligentná technika – do skorého videnia, budúcnosť!
Technológie použité v i-domeRiadiaci systém obsluhuje všetky použité technológie:
|
Partneri výstavby 1. demonštračného nízkoenergetického inteligentného domu:BaSys CS a Media Control: riadiaci systém CrestronBaSys CS: audiovizuálna technika – Pioneer, Bose, Loewe, AD Notam, Ronald Schmitt, Behringer Agrob Buchtal a Markmart: obklad bazéna a sauny Atyp stav: hrubá stavba, stavebné práce BPA: bazénová technológia, sauny D.O.S.: žalúzie a rolety Ekoma design: sedačky, stôl, stoličky Eurokera: kúpeľne, sanita, obklady Europlan: zdroje tepla a chladu, ústredné kúrenie, vzduchotechnika Finewood: dvojvrstvové lakované parkety Format: stavebný dozor Green Colour: zeleň, zavlažovanie Haka a Instyle: kuchynské linky HITECO: svietidlá, zásuvky Hlubík: schody a parketové lišty Hörmann: domové dvere a garážová brána Hrbek a GAA: architektúra interiéru Ingsteel: zábradlia, antikorové doplnky JUB Kastaco: fasáda, farby interiér a exteriér Koratex: dvere, zárubne, športová podlaha Montero: nábytok na mieru Mramor: kamenné dlažby a obklady PMP Stav: drevené podlahy v exteriéri Reding: silnoprúd Schüco a Aluplast: okná, vonkajšie dvere Grossmann & Šimek: architektúra domu, exteriér Thyssen-Krupp: dizajnový výťah Unigeo: zemné vrty pre tepelné čerpadlo Vegacom: slaboprúd a telekomunikácie |