22. 06. 2005
Zdieľať

Mnohí, ktorí sa len trocha začnú pohrávať s myšlienkou bývania vo vlastnom dome, sa snažia prostredníctvom rôznych odborných časopisov a publikácii nájsť čo najviac informácií a inšpirácií, aby svoje predstavy o novom bývaní mohli dostať do reálnej podoby. Inak to nebolo ani v prípade mladej rodiny, ktorej čerstvý dom sme navštívili.

Mladá rodina síce bývala v peknom trojizbovom byte, kde bola celkom spokojná, ale predsa len túžila po väčšom súkromí vo vlastnom dome. Keď túžba po vlastnom bývaní prerástla do pevného rozhodnutia stavať, siahli po publikácii Projekty rodinných domov, ktoré vydáva vydavateľstvo Jaga group, a hneď na titulnej strane zbadali „svoj“ dom. Po konzultácii a schválení vybratého domu rodinou sa stretli s autorom projektu architektom Ing. Milanom Vorčákom a dohodli sa na spolupráci. S projektom boli spokojní tak, ako bol navrhnutý. Ich základnú požiadavku na otvorený vzdušný priestor spĺňal, takže na ňom takmer nič nemenili. S nájdením vhodného pozemku to také jednoduché nebolo. Nakoniec sa na nich usmialo šťastie a zohnali malý pozemok v tichej mestskej časti. S jeho výberom bola spokojná hlavne mladá pani, lebo ich doterajší byt bol na rušnej ulici, a navyše v tejto časti vyrastala. Tak s novým domom prišlo nielen tiché, príjemné prostredie, ale aj pekné spomienky na detstvo.

Dispozičné riešenie


Dom z katalógu

26748
Dominik Vlaheko

Na prízemí je denná časť, kde kuchyňa, jedáleň, obývacia izba a hala spolu vytvárajú jeden otvorený vzdušný priestor. Dominantou obývacej izby je rohový kozub, ktorý si už teraz po trojmesačnom bývaní domáci nevedia vynachváliť. Kozub vyhrieva aj detskú izbu v podkroví. Jedáleň je umiestnená v presvetlenom výklenku – apside. Dostatok denného svetla a pekný výhľad do záhrady robia stolovanie v tejto časti mimoriadne príjemným. Súčasťou prízemia je aj pracovňa, ktorá môže slúžiť i ako hosťovská izba. Zatiaľ ju počas dňa obýva najmladší člen rodiny – dvaapolročná dcéra. Je tu pod dohľadom svojej starostlivej mamy, ktorá sa takto okrem dcéry môže venovať aj nevyhnutným domácim prácam. Nechýba tu ani malé WC a praktická špajza. Krytou terasou je prízemie prepojené so záhradou. V podkroví je situovaná nočná časť. Tri veľké spálne sú doplnené spoločnou priestrannou kúpeľňou a ani v tejto časti domu nechýba toaleta. Jedna zo spální – pôvodne navrhnutá ako detská izba – slúži ako pracovňa domáceho pána, ktorý tu má svoje územie, kde môže pracovať, ale aj relaxovať. Dom je čiastočne podpivničený. V suteréne sú technické miestnosti a majitelia sa rozhodli umiestniť sem aj šatník. Pretože tu chýba priame kúrenie, mala domáca pani spočiatku obavy z vlhkosti, ale tie sa časom ukázali ako neopodstatnené. Dostatočné vetranie a prienik tepla z ostatného priestoru postačuje.

O zariadení


Dom z katalógu

26752
Dominik Vlaheko

Výber nábytku bol hlavne záležitosťou domácej pani, ktorá má rada jemné pastelové farby a moderný štýl. V prvom rade vyberali kuchyňu. Tú svoju vysnenú objavila majiteľka v časopise. V kuchynskom štúdiu, kde načrtla svoje predstavy, jej kuchyňu vyrobili na mieru. Čerešňový korpus kombinovaný s bledozelenou a chrómovými doplnkami vyzerá veľmi elegantne a čisto. Kuchynskú linku vhodne dopĺňa pracovná doska z umelého kameňa a hlboký kameninový drez v rovnakom zelenkavom odtieni. Ako nám prezradila domáca pani, pri výbere jedálne si naozaj prišla na svoje. Vždy túžila po veľkom sklenom obdĺžnikovom stole s chrómovými nohami, doplnenom minimálne šiestimi stoličkami. Stoličky majú jemný krémový poťah, ktorý ladí s farbou kuchyne. Barové stoličky majú rovnaký poťah, ale nohy čerešňové, ktoré sa hodia ku kuchynskému korpusu. Zariadenie obývačky je v podobnom duchu. Jasné pastelové odtiene – stenová zostava je kombináciou čerešne a vanilky, ktorú vhodne dopĺňa pohodlná sedacia súprava v maslovom odtieni. Svietidlá majú moderný jednoduchý dizajn, materiál z matného skla je prispôsobený doske stola v jedálni. Jednotnosť celého priestoru zdôrazňujú drevené dubové parkety.
Čistá línia dubového schodiska vás privedie do podkrovia. Pracovňa domáceho pána je zariadená nábytkom z pôvodného bytu.
Vďaka trom oknám je v spálni manželov dostatok svetla, preto sem majiteľka zvolila nábytok z tmavej čerešne.
Veľká priestranná kúpeľňa s rohovou vaňou, dvoma umývadlami, praktickým sprchovacím kútom a – netypicky – aj malým balkónom poskytuje veľmi príjemné prostredie na každodennú očistu.

Bývanie vo vlastnom

V ich pôvodnom byte sa im páčilo, ale dom je dom. A navyše snívali aj o záhrade na oddych a priestor na hranie pre dcéru. V tomto prípade je to skôr záhradka, lebo pozemok v existujúcej uličnej zástavbe naozaj nie je veľký. Majitelia nie sú nijakí majstri v starostlivosti o zeleň, preto zvolili kobercový trávnik ohraničený vlnou z kamienkov, medzi ktorými rastú nenáročné kríky a stromčeky. Medené záhradné svietidlá ladia s medenými odkvapovými rúrami a okrovou farbou domu. Našlo sa miesto aj na pieskovisko pre malú slečnu. Garáž ako samostatný objekt je umiestnená vedľa rodinného domu. Je prístupná priamo z príjazdovej komunikácie, ale aj zo záhrady.
Hoci tu mladá rodina býva len tri mesiace, jej členovia si nevedia bývanie vo vlastnom vynachváliť.
Domáca pani je spokojná s celým domom. Veľmi jej vyhovuje voľný otvorený priestor v dennej časti hlavne preto, že pri práci v kuchyni je v kontakte s ostatnou rodinou. Kvalitný komínový digestor odsaje všetky pachy, takže sa nešíria po celom dome.
K pohode celej rodiny určite prispelo aj to, že ich malá dcéra nemala ani najmenší problém zvyknúť si na nový domov.

Kategória: Bývanie Návšteva Stavba a rekonštrukcia
Tagy: bývanie návšteva projekty domov rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia