Krbové kachle: Zahrejú, potešia a ušetria veľa peňazí
Za oknami pochmúrne a nevľúdne, doma chladno, na duši smutno? Potrebujete krbové kachle s preskleným ohniskom!
Vykúrite s nimi nie len chatu, ale aj rodinný dom. Môžete s nimi len prikúriť v kombinácii s iným zdrojom, alebo spoľahlivo poslúžia aj ako hlavný zdroj tepla. Pripojenie je pritom jednoduché: Stačí pevná a nehorľavá podlaha a nad ňou diera do komína.
Lacné kúrenie, luxusný životný štýl
Lacné kúrenie nie je jedinou výhodou krbových kachlí, osobitý pôvab im dodávajú presklené dvierka. Pohľad na plamene zahreje nie len telo, ale aj dušu. Večernú hrejivú pohodu, kedy sa v kachliach ozýva len tiché praskanie dreva a po stenách tancujú odrazy plameňov, obyčajný radiátor nikdy nevyčaruje. Kam sa hrabe kotol schovaný v pivnici na sálavé teplo živého ohňa! Pohľad naňho urobí z obývačky romantickú zámockú komnatu, alebo útulnú vidiecku izbu.
S výmenníkom, alebo bez výmenníka?
Pokiaľ potrebujete len doplnkové kúrenie, prípadne kúriť v malej chate, postačia klasické krbové kachle. Tieto kachle vykúria hlavnú miestnosť, v ktorej budú umiestnené a otvorenými dverami sa teplo rozšíri ďalej. Pokiaľ ale chcete hlavný zdroj tepla pre väčší byt, alebo dom, určite uplatníte krbové kachle s teplovodným výmenníkom.
Výmenník sa napojí na rozvod tepla do jednotlivých miestností prostrednístvom trubiek s radiátorom a vykúri tak bez problémov celý byt vrátane bojleru na vodu. Pritom nemusí byť pripojený nastálo. Je možné ho odstaviť, nahradiť záslepkou a v prípade nutnosti zase znovu do systému zapojiť.
Pokiaľ však chcete maximálne ušetriť na kurive a naviac sa správať ekologicky, môžete zvoliť najmodernejšie kachle s terciálnym spaľovaním. Ide o spaľovací proces, ktorý zužitkováva zbytkové horľavé plyny, ktoré by za iných okolností odišli nevyužité so splodinami komínom. Predlžuje sa tak doba horania, znižuje celková spotreba paliva a klesá obsah škodlivín.
Základom je dobre počítať
Aby kachle optimálne fungovali, potrebujete dobre spočítať ich výkon. Krbové kachle musia byť správne vyťažené. Pokiaľ výkonc podceníte a budete preťažovať, môžu prehriatím popraskať. Keď ale naopak zakúpite kachle príliš silné a budete prikladať málo, aby ste neprekúrili, zbytočne zadýmite skla a vykurovací systém nebude fungovať optimálne.
Pre základnú orientáciu môžete vychádzať z predpokladu, že 1 kW vyhreje v priemery asi 30 m3. Veľmi však záleží na celej stavbe – ako je dom starý a izolovaný, aké sú tepelné úniky. Vyplatí sa preto nechať si svoj hrubý odhad potvrdiť kurenárom, alebo odborným predajcom. Ten sa vás bude pýtať na tieto základné parametere:
– Veľkosť priestoru, kde chcete kúriť. Spočítate ho jednoducho: vynásobite úžitnú plochu bytu výškou stropu.
– Výšku komína, prípadne jeho ťah
– Priemer sopúcha, alebo dymovodu, aby ste mohli kachle správne zapojiť do komína
Príde vám to všetko ako veľa starostí? Verte, že sa vložená energia a investície vyplatia! Len si zrovnajte, koľko stojí kubík plynu, alebo kilowatt elektriny – a na koľko vás vyjde drevo, pelety, či uhlie… Zistíte, že investícia do zaobstarania kachlí sa vám za rok a pol vráti v rozdiele cien kuriva.
To už predsa stojí za úvahu!
ZDROJ PR článok spoločnosti Mountfield a.s.{R1}