Praktické rady, s ktorými pri modernizácii bývania ušetríte
Na tohtoročných zoznamoch jesenných prác ani tento rok mnohým iste nechýba výmena starých okien za nové. Zastarané okná majú „na svedomí“ veľké úniky tepla počas vykurovacieho obdobia. V rodinných a bytových domoch tieto úniky predstavujú až 30 %. Preto je dôležité zabrániť zbytočným tepelným stratám. Pozrite sa, ako na to.
1. Zisťujte informácie – výmena okien nie je lacná záležitosť. Táto investícia by vám mala priniesť úsporu a okná by mali dobre slúžiť dlhé roky. Preto sa oplatí vyhľadať kvalifikovaného odborníka. Vyhnete sa tak napríklad vlhkým stenám a vzniku plesní. Stačí si dohodnúť osobné stretnutie napríklad s energetickým poradcom ZSE, ktorý vám zadarmo poradí.
2. Myslite na kvalitu – pri výbere vhodného riešenia viacerí zvažujú najmä investičné náklady. Samozrejme, aj cena je dôležitá, v prvom rade by ste sa však mali sústrediť na tepelno-izolačné vlastnosti, bezpečnostné a akustické hodnoty. Výmenou okien s dreveným rámom za plastové či drevené vákuové okná podstatne znížite únik tepla.
3. Vhodný materiál – je len na vás, pre aký typ materiálu sa rozhodnete. Najväčšiu pozornosť však venujte hodnote „U“ okna. „Mala by byť U < 0,7,“ odporúča Ing. Karol Skočik, energetický poradca ZSE. Rovnako obľúbené sú drevené, kovové aj plastové okná. Po tých najčastejšie siahajú najmä obyvatelia bytových domov. Životnosť všetkých materiálov sa odhaduje nad 25 rokov.
4. Stavebné povolenie – potrebujete ho pri výmene okien, ale aj pri zatepľovaní. Vydá vám ho stavebný úrad, ktorý zároveň určuje, že typ a parametre okien nemôžu zmeniť vzhľad fasády.
5. Montáž a záruka – pri montáži okien je dobré spoľahnúť sa na prácu skúsených a certifikovaných odborníkov. Používajú profesionálne postupy a materiály, s ktorými budú okná a dvere kvalitne a dlhodobo funkčne osadené. Na odbornú montáž sa zároveň vzťahuje aj záruka.
6. Ako si znížiť náklady – jednou z možností zníženia nákladov pri výmene starých okien za nové je voliť cca 80 % plochy nových okien ako neotváracie. Cenu okna tvorí hlavne kovanie, t. j. mechanizmy na vyklápanie a otváranie okien. Napr. 1 m2 okna s trojsklom s U = 0,7 s kovaním stojí 200 EUR, to isté neotváracie okno stojí 100 EUR.
Na čo si dávať pozor pri zatepľovaní
S výmenou okien ide ruka v ruke aj zatepľovanie. Zníženie nákladov na vykurovanie sa bez tepelného zaizolovania nedá dosiahnuť. Bez zateplených stien môže dôjsť k vlhnutiu stien v rohoch a pri tepelných mostoch (napr. betónový preklad nad oknom alebo dverami) a dochádza tiež k tvorbe plesní. Vo verejnosti prevláda názor, že domy z pálenej tehly netreba tepelne izolovať. Opak je však pravdou. Obvodová stena z pálenej tehly má tepelný odpor R = 0,5, panelové domy majú túto hodnotu o 100 % lepšiu, teda R = 1. Podľa súčasných predpisov musí byť hodnota R = 4 až 10 a to sa bez tepelnej izolácie nedá dosiahnuť. Čo robiť, aby ste predišli vysokým nákladom na vykurovanie, plesniam a opadávaniu omietok?
1. Materiál a hrúbka izolácie – zákazník sa môže sám rozhodnúť, aký typ materiálu si na zateplenie vyberie. Závisí od jeho finančných možností. Na nákup izolačného materiálu si môžete uplatniť zľavy až do 35 % v ZSE Klube. Pri jednotlivých materiáloch si treba všímať hodnotu, ktorá je veľmi dôležitá. Pri EPS (polystyrén) je to (lambda) λ = 0,031, pri PUR (polyuretán) sa λ = 0,022 a v prípade VIP (vákuový izolačný panel) sa λ = 0,0004. Zároveň je veľmi podstatná hrúbka izolácie (obvodová stena, ktorá by mala byť minimálne 15 cm pri EPS a PUR a 2 cm pri VIP).
2. Zateplenie vnútornej strany – výhodou je možnosť postupného alebo čiastočného vykonania. Nevýhodou však je zmenšenie priestoru miestností, nutnosť prekladať elektrické rozvody a vznik kondenzácie vodnej pary v konštrukcii.
3. Zateplenie z vonkajšej strany – odporúča sa najmä z dôvodu zvýšenia odolnosti objektu proti poveternostným vplyvom, ako sú dážď, vlhkosť, sneh, mráz alebo slnečné žiarenie. Primerane navrhnuté zateplenie zlepší celkový vzhľad domu a predĺži jeho životnosť o ďalších 50 rokov.