Intimita vliata do stien (2.)
Súčasný trend prikyvuje otvoreným a vzdušným priestorom. Otvorený štýl bývania síce vyjadruje priateľskú a extrovertnú povahu obyvateľov, ale ani ten najotvorenejší byt sa nezaobíde bez zákutí a miest, kam sa môžu členovia domácnosti občas ukryť pred ostatnými a ostať sami so sebou. Bez priečok to nepôjde!
Čo dokáže priečka:
Zónovanie
Snaha rozdeliť byt na niekoľko zón s rôznymi funkciami je najčastejším dôvodom na stavbu priečok. Hoci súčasný trend navádza na otváranie dispozície bytov a domov, len ťažko si možno predstaviť denný životný rytmus rodiny v tzv. open space. Potreba zaistiť súkromie všetkým členom domácnosti sa napokon stane najčastejšou pohnútkou na zapriečkovanie bytu. Ďalším dôvodom na vymurovanie alebo inštaláciu zvislých konštrukcií je aspoň symbolické oddelenie jednotlivých obytných zón. Veľa z nás si len postupom času zvyká na otvorené dispozície. Dnes už byt, v ktorom obytná miestnosť voľne koexistuje s kuchyňou, nikoho neprekvapí. Umiestnenie polopriečky v mieste prechodu medzi dvoma funkčne odlišnými zónami je viac než symbolické: rozdelí, ale pritom nenaruší. Optickú priepustnosť zónovania domácností možno korigovať stavaním priečok v rôznych výškach – od úplných na výšku miestnosti až po také, ktoré neprevyšujú susediaci nábytok. Voľnosť alebo uzavretosť interiéru, ale aj presvetlenie všetkých zón denným svetlom možno docieliť použitím materiálov s rozdielnou priehľadnosťou; klasické murovacie materiály alebo sadrokartón priestor uzavrú, sklobetón alebo tvrdené sklo nechajú interiér opticky prepojený. Pri budovaní priečky zo sklobetónových tvárnic je dôležité pružné uloženie po celom jej obvode a oceľová zvislá i vodorovná výstuž väčších plôch, ktorá sa vkladá do škár.{R1}
Pri vytváraní intímnych zón v rámci dispozície bytu si vopred premyslite, či uprednostníte stabilnú priečku, na ktorú upevníte police alebo iné kusy „nadneseného“ nábytku, alebo vám na vizuálne oddelenie miestností postačí sadrokartónová priečka, ktorú neskôr možno jednoducho odstrániť.
Priečkovanie a ukladanie
Keď deliť a predeľovať, tak nech to naozaj stojí za to! Vyťažte z mála veľa a do členiacich prvkov a stien vkomponujte aj úložné priestory, či dokonca celý šatník. Regály zapustené do deliacej steny ušetria miesto a nepôsobia v interiéri rušivo. Malá izba s policami ukrytými v stenách nevyzerá tak stiesnene, jednoduché kontúry vstavaného nábytku neurazia tých, čo zmýšľajú minimalisticky. Navyše, povrchy posuvných dverí sú v súčasnosti ceneným módnym artiklom. Ponuka na trhu je natoľko zaujímavá, že je len na vás, či si vyberiete výrazný dezén, ktorý na seba upúta všetku pozornosť, alebo neutrálnu povrchovú úpravu, ktorá bude tým správnym tímovým hráčom pre materiálovo a farebne pestrejší nábytok s doplnkami.
Zdôrazňovanie
Ak chcete preniesť pozornosť na niektorú časť miestnosti a súčasne vytvoriť malé zákulisie, môžete na to využiť polopriečky. Ich umiestňovanie napríklad v blízkosti lôžka, najčastejšie za čelom postele, patrí k dizajnérsky overeným interiérovým prvkom. S takouto dispozíciou sme sa stretli aj v byte, ktorého návštevu sme pre vás pripravili na predchádzajúcich stranách. Stena za posteľou plní v tomto prípade nielen svojbytne estetickú, ale aj deliacu úlohu.
Cesta najmenšieho odporu
Architektonickým kompromisom medzi uzatváraním a otváraním priestoru sa stali posuvné steny a transparentné materiály. Sklenená plocha, ktorá miestnosť odčlení, neuberie interiéru zo vzájomných súvislostí a hlavný obytný priestor nechá opticky splynúť s priľahlými časťami. Väčšie súkromie dokáže vyčariť matné sklo, ktoré podľa štýlu a funkcie susediacich miestností možno kombinovať s plochami skla číreho. Zasklievanie a rôzne typy ľahkých priečok majú už dlhší čas v obľube architekti a interiéroví dizajnéri. Priečiť však môžete, s prepáčením, aj tým, čo máte po ruke – niekedy stačí natočiť do priestoru vhodný kus nábytku. Zaujímavá a obojstranne povrchovo upravená skriňa alebo knižnica takto vyčarí príjemnú „zašiváreň“ a dopraje kúsok súkromia. Nevýhodou tohto falošného priečkovania je skutočnosť, že ide iba o optický a pocitový klam, a nie o reálne oddelenie miestnosti so zabezpečením zvukovej a tepelnej pohody; tú máme zaistenú iba v prípade pravej priečky, ktorú sme si nechali vytiahnuť od podlahy až po strop.
Priečky Vnútorné nenosné steny, teda priečky, sa obyčajne murujú alebo sa doplnia ľahkými predstenami. V iných prípadoch sa ľahké priečky monutjú na ľahký nosný rošt ako samostatné deliace konštrukcie. Ľahké steny sa po celom obvode nevyhnutne akusticky oddelia od obvodových konštrukcií trvale pružnou gumenou, korkovou alebo penovou polyetylénovou páskou. Obkladové dosky skrutkujeme cez pružnú pásku na plechový či drevený rošt. |
Ľahká montovaná priečka (typ 1) Na steny, podlahu a strop pripevníme nosnú konštrukciu (oceľový profil alebo drevené hranoly). Po celom obvode konštrukciu oddeľuje trvalo pružná gumená, korková alebo penová polyetylénová páska 100 × 3 až 4 mm tak, aby sa prerušil prenos hluku. Ťažká priečka s ľahkou predstenou (typ 2) Pomocná konštrukcia (oceľový profil, drevo) je predsadená pred murovanú priečku bez vzájomného dotyku a kotvenia. Po celom obvode konštrukciu oddeľuje trvalo pružná gumená, korková alebo penová polyetylénová páska tak, aby sa prerušil prenos hluku. Vloženie izolácie Medzi zvislú nosnú konštrukciu naplno vložíme izolačné dosky Airrock ND tak, aby nevznikli nijaké medzery okolo nosných profilov a škáry medzi izoláciou. Pripevnenie obkladu Na nosný rošt priskrutkujeme obklad (sadrokartón, drevotrieskové dosky a pod.) cez trvalo pružnú gumenú, korkovú nebo penovú polyetylénovú pásku 40 × 3 mm, ktorá znižuje prenos hluku. Po obvode utesníme škáry trvalo pružným tmelom. Spoje medzi doskami prebandážujeme a zatmelíme predpísaným spôsobom. |
ZDROJ: môj dom špeciál JAGA GROUP s.r.o.