Pozor, zostáva už len pár dní! Daň z nehnuteľnosti 2023: Kto podáva priznanie a dokedy máte ešte čas?
Informácie o dani z nehnuteľnosti sú často podávané veľmi komplikovane, preto sme pripravili článok, ktorý ich vysvetľuje zjednodušene a veríme, že pochopiteľne. Viete, v akom prípade ste povinní podať priznane k dani z nehnuteľnosti? Aké doklady k nemu potrebujete a dokedy je termín?
Kedy podávať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti?
Vtedy, ak ste sa počas uplynulého roka stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti. A tiež v situácii, ak dôjde k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru. Podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľnosti ste povinní aj vtedy, keď vám zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností.
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti nepodávate vtedy, ak sa počas roka nič ohľadom nehnuteľností, ktoré vlastníte (máte v nájme či užívate) nezmenilo.
Aké zmeny sa vzťahujú na povinnosť podať daňové priznanie z nehnuteľnosti?
- kúpa a predaj, darovanie alebo zdedenie nehnuteľnosti,
- nehnuteľnosť nadobudnutá dražbou,
- rozvod a majetkové vysporiadanie, kde sa mení podiel na spoluvlastníctva,
- nové alebo dodatočné stavebné povolenie – v prípade, že plánujete prístavbu, nadstavbu, alebo iné stavebné úpravy už existujúcej stavby, ktoré si vyžadujú vydanie stavebného povolenia, stačí podať priznanie až po vydaní kolaudačného rozhodnutia,
- právoplatné kolaudačné rozhodnutie,
- právoplatné povolenie na zmeny v užívaní stavby, na zmeny v užívaní bytu alebo časti bytu,
- zbúranie stavby,
- pozemkové úpravy ako spojenie parciel či ich rozdelenie,
- zmenená výmera parcely.
Ak nie ste si istí, či sa povinnosť podať daňové priznanie skutočne týka aj vás, informujte sa na obecnom, mestskom či miestnom úrade (ekonomický referát alebo odbor daní z nehnuteľnosti) v katastri, kde nehnuteľnosti vlastníte.
Čo je považované za nehnuteľnosť?
- Stavba – dom, chata, garáž, drobná stavba vrátane hospodárskych stavieb (chliev, dreváreň, altánok),
- byt – byt v bytovom dome, nebytové priestory,
- pozemok – záhrada, dvor, stavebný pozemok, orná pôda, lesy, vinice a podobne.
Kde treba daňové priznanie odovzdať?
Daň z nehnuteľností je miestna daň, to znamená, že ju odvádzame do obecnej alebo mestskej kasy. Takže daňové priznane k dani z nehnuteľnosti podávame na obecných, miestnych či mestských úradoch v katastri, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Termín podania daňového priznania k dani z nehnuteľnosti
Ak u vás došlo k niektorej z vyššie spomenutých zmien v období medzi 2. januárom 2022 a 1. januárom (vrátane) 2023, ste povinný podať daňové priznanie najneskôr do 31. januára 2023.
Výnimkou je, ak ste nehnuteľnosť nadobudli dedením alebo dražbou. Vtedy musíte daňové priznanie podať už do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Napríklad: Zdedíte byt po rodičoch a osvedčenie o dedičstve udáva dátum právoplatnosti 10. 5. 2022. Daňová povinnosť vám vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, keď osvedčenie o dedičstve nadobudlo právoplatnosť. V tomto prípade daňová povinnosť vzniká od 1. 6. 2022 a daňové priznanie musíte podať do 1. 7. 2022.
Ak vlastníte jednu nehnuteľnosť viacerí, musí podať priznanie každý z vás?
V prípade manželov, ktorí majú nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve podávate len jedno daňové priznanie.
Ak vlastníte nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve môžete podať jedno daňové priznanie, ale ďalší spoluvlastník alebo spoluvlastníci vám musia dať písomný súhlas (dohodu, splnomocnenie) na podanie daňového priznania aj za jeho podiel na nehnuteľnosti.
Ďalšou možnosťou je, že každý z vlastníkov podá vlastné daňové priznanie len za svoju časť.
Kto je oslobodený od platenia dane?
O úľave alebo oslobodenia rozhoduje obec, respektíve mesto na základe zákona (zákon č.582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, zákon č.563/2009 Z.z. o správe daní). Najčastejšími dôvodmi sú: vek, získanie preukazu ŤZP alebo ŤZP/S, poberanie dávok v hmotnej núdzi, prevažná alebo úplná bezvládnosť, obmedzené využitie nehnuteľnosti z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie, stavebnej uzávery alebo umiestnenia na podkopanom pozemku.
O úľavu či odpustenie dane požiadajte taktiež v termíne do 31. januára, pričom je rozhodujúci stav k 1. januáru daného roka.
Kedy bude treba daň zaplatiť?
Keď podáte daňové priznanie z nehnuteľnosti, mesto či obec vám pošle rozhodnutie s vypočítanou daňou a pokynmi na úhradu (zvyčajne prichádza v marci alebo v apríli). Zaplatiť by ste mali do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia (30 dní je lehota na odvolanie), teda odo dňa prevzatia rozhodnutia máte na uskutočnenie platby 45 dní.
Ak zabudnete alebo nestihnete podať daňové priznanie, dostanete pokutu – maximálne môže byť vyrubená do výšky vypočítanej dane.
Sabína Zavarská
Zdroj: danznehnutelnosti.sk