Lešenie
Zdroj: Bukhta Yurii / Shutterstock.com

Lešenie: Aké sú typy a možnosti?

07. 07. 2022 Zdieľať

Potrebujete nové lešenie napríklad kvôli oprave domu a myslíte si, že ide o banalitu? Vyvedieme vás z omylu. Existuje hneď niekoľko druhov, každý sa ale hodí na niečo trochu iné. Aké lešenie teda zvoliť?

Lešenie podľa materiálu

Jedným z parametrov, ktorými sa jednotlivé typy lešenia líšia, je materiál. V Slovenskej republike najčastejšie narazíte na dva druhy:

  • oceľové lešenie
  • hliníkové lešenie

Skôr našim stavbám kraľovalo lešenie drevené. Aj napriek tomu, že sa drevo ako alternatívny materiál čiastočne vracia do módy, primárne sa dnes využíva vo forme podložiek, po ktorých sa na lešení chodí.

Avšak v Ázii nájdeme prírodný materiál na mnohých (budúci) stavbách – vrátane tých najvýznamnejších. Aj pri výstavbe mrakodrapu sa tam často využíva lešenie bambusové. Naživo je pohľad na nekonečné bambusové lešenie pri podobných stavbách doslova dych vyrážajúce.

Fixné verzus pojazdné lešenie

Na väčších stavbách býva najčastejšie vidieť fixné lešenie. Ide o typickú rozsiahlu konštrukciu, ktorá zakryje celú fasádu domu – niekedy z jednej strany, inokedy z dvoch či dokonca zo všetkých strán. Fixné lešenie sa stavia na dlhšiu dobu (v zásade niekoľkých týždňov a mesiacov), pokým nie sú všetky práce na nehnuteľnosti hotové.

Jeho výhodou je vyššia stabilita. Odolá aj horším poveternostným vplyvom a poskytne lepšie podmienky na prácu.

Pojazdné lešenie oproti tomu, ako aj jeho názov napovedá, ponúkne ľahšiu manipuláciu. Využíva sa najmä pri menších stavbách alebo v prípade potreby opráv a úprav na dome. Uplatnenie nájde aj v interiéri – napríklad v komerčných skladovacích priestoroch s vysokými stropmi, kde je potrebné vykonať menšie konštrukčné zásahy.

Ďalšími variantmi lešenia sú lešenia rebríkové alebo kozlíkové. Ide síce o nepojazdné lešenia, rovnako ale slúžia na drobné úpravy na menších stavbách. Ich výhodou je ľahké a rýchle zostavenie aj rozloženie. Vďaka tomu sú tieto lešenia, okrem iného, aj cenovo dostupnejšie.

Konštrukcia lešenia

V súčasnej dobe dominuje tzv. rámové lešenie z hliníku. Kombinácia ľahkého hliníka a praktického konštrukčného systému urýchľuje zostavenie aj demontáž a zvyšuje bezpečnosť celej konštrukcie.

Nie je to ale až tak dávno, čo dominovalo tzv. trubkové lešenie, ktoré mnoho firiem využíva, kvôli jeho odolnosti, do dnes. Ide o konštrukciu z oceľových trubiek. Tie ponúkajú dlhú životnosť a dobrú stabilitu. Kvôli vysokej hmotnosti sa ale s lešením horšie pracuje a jeho zostavenie a demontáž zaberie viac času.

Kúpiť alebo požičať?

Váhate, či si máte lešenie kúpiť alebo iba požičať? Záleží na tom, ako dlho a ako často ho budete používať. Všeobecne platí, že ak potrebujete lešenie jednorazovo alebo krátkodobo (napríklad na opravu rodinného domu svojpomocne), je lepším variantom požičanie lešenia.

Ak ale na dome niečo robíte pravidelne alebo vlastníte stavebnú firmu, je jasnou voľbou kúpa vlastného lešenia.

Zdroj: PR článok spoločnosti Merxu s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: lešenie
Zdieľať článok