Presvieťte si interiéry
Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Presvieťte si interiéry

09. 08. 2021 Zdieľať

Dostatočné množstvo svetla nie je len príjemný nadštandard, ale aj každodenná nevyhnutnosť. Svetlo dokáže zásadným spôsobom ovplyvňovať našu náladu, sústredenie, pracovné nasadenie, pocity pohody a dokonca aj rytmus spánku a bdenia. Máte doma dostatok svetla a viete, čo robiť, ak nie?

Svetelný komfort v interiéroch závisí od širokej škály faktorov. Už pri prvých návrhoch by projektanti mali brať do úvahy pohyby slnka po oblohe a podľa nich správne určiť umiestnenie okien či ich veľkosť. Aby interiéry spĺňali normy, je potrebné, aby okná zaberali aspoň jednu desatinu plochy miestností. Odporúča sa tiež, aby bola veľkosť presklenia do 40 % plochy južnej fasády.

Pri umiestnení okien pre dosiahnutie čo najväčšieho prísunu prirodzeného denného svetla ale treba mať na pamäti aj tepelnú izoláciu – kým slnečné svetlo nám náladu dokáže zlepšiť, prehriata domácnosť určite nie. Preto treba myslieť aj na možnosť okná efektívne zatieniť závesmi či žalúziami.

Je to aj o stropoch

Pri zabezpečovaní dostatočného osvetlenia interiérov treba brať do úvahy aj materiály a farbu stien, podláh a stropov. Ľahko sa totiž môže stať, že nevhodné stavebné materiály či zariadenie interiéru s nízkou odrazivosťou stmavia celý priestor a to aj napriek veľkým oknám či iným zdrojom svetla. Odrazivosť popisuje, aké množstvo svetla sa odrazilo od materiálu v pomere k množstvu, ktoré na materiál dopadlo. To znamená, že povrch s odrazivosťou napríklad 50 % pohltí 50 % svetla, ktoré naň dopadne a zvyšok odrazí naspäť do miestnosti, čím pomôže jej presvetleniu. Na zabezpečenie ideálneho osvetlenia sú potrebné materiály s vysokou odrazivosťou aspoň 70 %.

strop Rigips

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

So zaistením dostatočnej odrazivosti stropov vám pomôžu napríklad minerálne stropné kazety OWA Premium od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain. Majú výnimočne vysokú odrazivosť až 88 %, čím zaručujú vysoké presvetlenie interiérov za každých podmienok. Okrem toho sa ľahko čistia, majú dlhú životnosť a zároveň poskytujú výborné tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti.

Rovnako sa môžete spoľahnúť aj na akustické sadrokartónové podhľadové systémy Gyptone od Rigipsu, ktoré tiež ponúkajú vysokú odrazivosť. Pomáhajú tak zvyšovať celkový jas miestnosti odrazeným svetlom a zároveň pomáhajú vyhýbať sa aj oslneniu. Navyše v sebe snúbia všetky výhody prírodnej sadry: mechanickú odolnosť, ekonomické výhody a navyše aj estetické kvality.

Ak si okrem svetelnosti zakladáte aj na jedinečnom dizajne, akustické dosky Gyptone vás určite nesklamú. Sú dostupné vo viacerých prevedeniach, ktoré presne sadnú vašim estetickým požiadavkám. Ich povrch môže byť hladký, dierovaný s kruhovými otvormi, so štvorcovými otvormi, s otvormi tvaru šesťuholníka, alebo dierovaný lineárne.

strop Rigips

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Vyššia kvalita vzduchu

Okrem toho, že dosky Gyptone pomáhajú zvyšovať svetelný komfort interiérov, zlepšujú zároveň aj kvalitu vzduchu, ktorá rovnako intenzívne ovplyvňuje našu náladu a zdravie. Sú totiž obohatené o revolučnú technológiu Activ’Air®, ktorá pohlcuje formaldehyd a pomáha udržiavať ovzdušie v interiéri čisté a zdravé. Častým problémom so vzduchom v domácnostiach sú voľne prchavé škodlivé látky. Vyvolávajú množstvo zdravotných problémov ako napríklad bolesti hlavy, oslabenie imunity či alergie. Práve formaldehyd je jednou z najčastejšie prítomných škodlivých látok.

Zložka Activ’Air® ho pomáha premieňať na neškodnú látku a zamedzuje jeho spätnému vylučovaniu. Vďaka tomu dokážu znížiť koncentráciu formaldehydu v miestnosti až o 70 %. Technológia Activ’Air® si svoje vlastnosti navyše udržiava až 50 rokov, takže budete mať istotu, že vaše interiéry budú zdravé aj pre ďalšie generácie.

Infografika čistý vzduch v domácnosti

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Zdroj: PR článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Kategória: Materiály
Tagy: tepelná izolácia
Zdieľať článok