Murovanie priečok

Murovanie priečok

27. 03. 2006
Zdieľať

Ak chcete predeliť väčšiu izbu na dve menšie, alebo priestor pri výstavbe podkrovia rozdeliť na viacero miestností, pomocou vhodných materiálov a náradia to dnes už nie je problémom.

Skrátka a dobre • Materiál:
  priečkové tvarovky, malta, montážna pena


 • Náradie:
  miešací rotor, maltovnica, murárska kefa, vodováha, murárska šnúra, murárske kladivo, ozubená murárska lyžica


 • Obťažnosť:
  stredná


 • Namáhavosť:
  malá


 • Časová náročnosť:
  asi 10 h platí na 4 m dlhú a 2,5 m vysokú priečku
Jednoduché priečky, čiže nenosné vnútorné steny, vytvárajú rôzne možnosti využitia priestoru. Priečky sú súčasťou interiéru aj pri výstavbe podkrovia. Vyžadujú si nosný podklad. Či je tento podklad dostatočne nosný, to záleží od očakávaného dodatočného zaťaženia, ktoré môžeme vypočítať, ak objemovú hmotnosť surovej tehly vynásobíme rozmermi muriva (dĺžka × hrúbka × výška). Preto najčastejšie používame priečkové tvarovky z vyľahčených materiálov, ako sú pórobetón a ľahký betón, ktoré sú okrem toho k dispozícii aj v malých hrúbkach. Nosnosť vášho stropu si nechajte posúdiť statikom.

Nasledujúci pracovný návod vysvetľuje postup práce pri murovaní priečky v rámci výstavby obytného podkrovia. Ako materiál slúžia 10 cm hrubé pórobetónové tvarovky, ktoré sa spájajú pomocou veľmi jemnej maltovinovej zmesi. Je to veľmi rozšírená metóda pri dostatočnom vytváraní deliacich priečok. Ako nosný podklad tu slúži podlahová konštrukcia, ktorá sa nachádza nad nosným murivom.

Praktická rada

Ak novú priečku spájate s už jestvujúcou stenou, odstráňte z tejto steny najprv staré tapety a vzniknuté stykové škáry medzi priečkou a murivom vyplňte na tesno obyčajnou maltou.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia