Najčastejšie chyby šikmých striech
Najväčším problémom kvality striech na Slovensku je vplyv ľudského faktora. Realizácia strechy len podľa projektu na stavebné povolenie, bez zdokumentovaných stavebných detailov, je u nás až pričastým negatívnym javom.
Ani ten najkvalitnejší strešný materiál nesplní svoje poslanie, ak bude nesprávne alebo nekvalitne použitý. A nečakaná investícia do opráv nekvalitnej strechy vás nakoniec bude stáť viac ako poctivá príprava a dôslednosť pri realizácii.{R1}
Dajte si poradiť ozajstnými odborníkmi a nebojte sa pýtať. Nikto od vás nebude čakať vedomosti o konštrukciách striech. Na to sú tí, ktorí to študovali a zaoberajú sa tým. Tak sa pýtajte! Ak sa odhodláte na svojpomocnú výstavbu alebo rekonštrukciu strechy, určite nie je vhodné kombinovať a skladať vrstvy strešného plášťa na základe najnižšej cenovej ponuky a vlastného úsudku. Konštrukcia zateplenej šikmej strechy je naozaj zložitá a náročná na kvalifikované realizovanie všetkých detailov. Venujte svoj čas radšej vyhľadaniu skúsených odborníkov s dobrými referenciami.
Najčastejšie chyby
• Pozor na nedostatočne vysušenú nosnú drevenú konštrukciu alebo na konštrukciu napadnutú drevokaznou hubou.
• Sklon strechy pri tvrdej skladanej krytine nemá byť menší ako 17°. Pri menšom sklone nesmie chýbať vodotesné podstrešie alebo vhodná poistná hydroizolácia.
• Pozor na nevhodný výber poistnej fólie, napríklad ak sa polyetylénová mikroperforovaná fólia, ktorá má minimálnu hydroizolačnú schopnosť, použije na debnení, môže zapríčiniť tvorbu kondenzátu, ktorý zaťažuje debnenie.
• Tvorba kondenzátu, ktorý potom steká do izolácie, spôsobuje aj nedostačujúce odvetranie v hrebeni strechy.
• Napájanie jednotlivých pásov poistnej hydroizolácie musí mať predpísaný presah (10 cm), pri silných zrážkach inak hrozí zatečenie.
• Ak sa náhodou pri montáži poškodí poistná hydroizolačná fólia, nesmie sa dodatočne opravovať zospodu, ale ešte pred zakrytím krytinou sa musia poruchy opraviť záplatou zhora.
• Hydroizolačná fólia nesmie pri zhotovovaní šikmej strechy ostať nezakrytá dlhšie, ako je lehota povolená výrobcom. Môže sa poškodiť jej hydroizolačná vrstva, a tak sa stane celá fólia nefunkčná.
• Prečnievajúca a do odkvapu zasahujúca hydroizolačná fólia na spodnej strane strešnej roviny predstavuje nesprávne riešenie ukončenia fólie.
• Nešetrite na hrúbke a kvalite tepelnej izolácie, ak chcete mať príjemnú klímu v podkrovnom priestore. Hlavná vrstva by nemala byť tenšia než 16 cm a druhá vrstva by mala byť hrubá aspoň 4 cm, čo platí pre naše klimatické podmienky. Aj tu je dôležité dokonalé vyhotovenie technických detailov, aby nevznikali tepelné mosty a aby sa zabránilo neskoršiemu výskytu plesní.
Šikmé strechy potrebujú protisnehovú ochranu
Protisnehová ochrana by mala byť nevyhnutnou súčasťou šikmých striech. Podľa vyhlášky ministerstva životného prostredia č. 532/2002 musí mať šikmá strecha stavby so sklonom strešných rovín strmším ako 25° zachytávač zosúvajúceho sa snehu. V súčasnosti existuje niekoľko druhov snehových zachytávačov. Osvedčili sa najmä zábrany umiestnené a rovnomerne rozložené po celom povrchu strechy. „Vhodné je kombinovať líniové sneholamy s bodovými, ktoré tvoria protisnehové škridly a háky. Líniové zachytávače snehu môžu v niektorých prípadoch vytvárať veľké návaly snehu, ktoré môžu lokálne preťažiť krytinu a následne ju poškodiť,“ hovorí Eduard Jamrich, predseda Cechu strechárov Slovenska. Dôraz treba klásť najmä na miesta s najväčším rizikom poškodenia (strešné okná, vikiere a pod.). V prípade, že sneholamy na strechu neumiestnime, môže zosúvajúci sa sneh poškodiť strešné prestupy, strhnúť strešné žľaby či poškodiť strešnú krytinu pri odkvape. Odporúča sa tiež upevnenie žľabov a zvodov nadimenzovať na hmotnosť snehu. V prípade, že je strecha nesprávne konštrukčne riešená, môže pri veľkom množstve snehu a jeho hromadení na okrajoch strechy dochádzať aj k zatekaniu vody do vnútorných priestorov.
• Dôležité je nepodceniť ani ten najmenší kútik tým, že sa tam vynechá tepelná izolácia. Takzvané tepelné mosty vedia narobiť veľké problémy, plesne nevynímajúc.
• Najväčšie a najčastejšie chyby sa robia pri vyhotovení parozábrany. Kvalitné, no niekedy možno drahšie materiály sa často nahrádzajú lacnými, určenými na iný účel. Napríklad stavebnou fóliou určenou na balenie. V nej sa veľmi ľahko vytvoria mikrotrhliny, cez ktoré sa do tepelnej izolácie dostáva vodná para. Mokrá tepelná izolácia je potom absolútne nefunkčná, pretože namiesto korigovania rozdielu teplôt medzi exteriérom a interiérom, pôsobí ako vodič a prenáša vysokú alebo nízku vonkajšiu teplotu dovnútra.
• Na všetky napojenia parozábrany je nevyhnutné používať len také materiály, ktoré sú na to určené výrobcom. Nevhodný typ pásky môže časom stratiť lepivosť a odpadnúť. Do tepelnej izolácie sa tak dostane vodná para.
• Pozor na všetky detaily, treba ich vyriešiť dokonale! Až príliš často bývajú katastrofou prestupujúce konštrukcie (komín, štítové murivo a podobne), kde sa spoje parozábrany a konštrukcie väčšinou riešia pomocou akrylátového tmelu, a dokonca bez tesniacej pásky.
• Ak chcete viesť elektroinštalácie nad pohľadovou vrstvou, je nevyhnutné vytvoriť medzi parozábranou a pohľadovou vrstvou montážnu medzeru. Ak sa tam nenachádza, parozábrana sa pri vedení elektroinštalácie zákonite poruší a vodná para môže prenikať do konštrukcie strechy.