Nemáte dostatok priestoru na murovaný kozub? Máme pre vás riešenie
Teplo rodinného kozuba už dávno nie je iba záležitosťou veľkých rodinných domov. Ak máte dostatok priestoru, murovaný kozub môže byť jeho krásnou dominantou. Čo však, ak miesta nie je až toľko? Alternatívou vhodnou aj do malých priestorov sú kozubové pece a moderné kozuby na iné palivo než drevo, ktoré nepotrebujú komín.
{R1}
Kozubová pec musí byť, samozrejme hlavne funkčná a bezpečná, vhodne umiestnená s ohľadom na jej vysoké teploty a musí byť postavená podľa príslušných noriem.
Prvým krokom k dobre postavenej a bezporuchovej peci je výber spoľahlivého predajcu, ktorý ponúka kvalitné výrobky. Neodporúčame uprednostňovať nízku cenu pred kvalitou, pretože dôsledky môžu byť fatálne.
Skôr, než otvoríte peňaženku, mali by ste vedieť:
Či chcete kozubovú pec na vykurovanie, dokurovanie alebo len ako estetický doplnok priestoru;
Aké máte technické možnosti – či máte k dispozícii komín, na ktorý je možné pec napojiť;
Ako a kde uskladníte polená, ak chcete kozubovú pec na drevo. Potrebujete totiž miesto na uskladnenie všetkého dreva, ale aj priestor blízko piecky na polená, ktoré budete prikladať;
Aký priestor máte k dispozícii, pretože nie každá kozubová piecka je vhodná do každého priestoru. Optimálny výkon piecky do konkrétneho priestoru si treba nechať vypočítať, aby ste potom neboli prekvapení, že hreje akosi málo alebo, naopak, že po chvíľke sa v obývačke nedá vydržať, pretože vám je prihorúco;
Aké by mali byť bezpečné vzdialenosti predmetov od horúcej piecky a akú veľkú a z akého materiálu potrebujete nehorľavú podložku pod ňu. Najčastejšie sa využíva keramická dlažba, sklo alebo plech;
Či bude materiálové a dizajnové stvárnenie celého priestoru v súlade s kachľovou pieckou v ňom. Neznamená to však, že s moderným minimalistickým zariadením ladí iba jednoduchá oceľová pec. Pri výbere je dobré nechať si poradiť architektom, aby vás pohľad na oheň tešil, a nie rozčuľoval. Umiestnenie, typ, veľkosť a materiál kozubovej pece výrazne ovplyvnia celú miestnosť;
Ak chcete mať otvorené ohnisko v centre miestnosti (určite to pekne vyzerá na obrázkoch v časopise), či budete mať k dispozícii voľný priestor aspoň dva a pol metra okolo neho. Keďže okrem bezpečnosti tu vstupuje do hry aj dominancia tohto výrazného prvku, potrebujete naň dostatočne veľký a otvorený priestor – menšiu miestnosť by takýto kozub „pohltil“. Pozor – nutnosťou je perfektne navrhnutý a zrealizovaný prívod vzduchu a odvod spalín do komína, aby ste nemali miestnosť plnú dymu.
Či vás časom neomrzí nosenie dreva, odstraňovanie popola a pravidelná starostlivosť o komín. Ak áno, radšej si vyberte kozub na plyn, bioalkohol (biolieh alebo gél) prípadne elektrinu, ktoré sú užívateľsky komfortnejšie. Posledné dva nepotrebujú dokonca ani komín. Chýba im však atmosféra horiaceho dreva s jeho vôňou a praskaním;
Ak sa vám nechce prikladať
Plynový kozub je komfortná alternatíva, vizuálne porovnateľná s klasickým kozubom na drevo – plynový plameň plápolá medzi polenami zo špeciálneho keramického materiálu a vytvára ilúziu ohniska. Takýto kozub je vhodný aj pre domy s núteným vetraním rekuperáciou, pretože na svoju prevádzku nepotrebuje vzduch z miestnosti. Imitácia však ostane vždy len imitáciou.
Z vlastných skúseností
Oceľová kozubová pec môže byť jednoplášťová, ktorá vykúri priestor veľmi rýchle sálaním cez sklo a plášť, je však aj dosť horúca na dotyk, takže ak máte malé deti alebo domácich miláčikov, je dôležité dať pozor, aby sa horúce pece nedotkli, alebo aby sa k nej ani nedostali. Možno si vybrať aj dvojplášťovú kozubovú pec, ktorá je výkonnejšia, pretože okrem sálania sa teplo odovzdáva aj prúdením teplého vzduchu, ktorý sa ohrieva medzi plášťami. Táto pec je menej horúca na dotyk.
Liatinová kozubová pec je veľmi odolná, pretože liatina sa neprepaľuje. Okrem toho tento materiál akumuluje teplo a príjemne sála ešte dlho po priložení posledného polienka. Liatinové pece sú vhodné aj na vykurovanie chát alebo chalúp, pretože sa rýchlo rozohrejú a dlho sálajú teplo. Majú často rustikálny vzhľad, čo môže byť zaujímavým a oživujúcim prvkom aj v modernom interiéri. (Ale pozor – sú horúce a hrozí riziko popálenín.)
Ak nemáte komín
Kozub na bioalkohol má niekoľko výhod – možno ho umiestniť kdekoľvek, zavesiť ho na stenu, postaviť na podlahu alebo aj na balkón či terasu, a na jeho zapálenie potrebujete iba zapaľovač a palivo, certifikovaný 96-percentný bioalkohol, ktorého základom je etanol (lieh). Možno ho buď nalievať v tekutej forme, alebo položiť v tuhej forme do zásobníka. Navyše je upravený tak, aby horel žltým plameňom. Obsluha takéhoto kozuba je veľmi jednoduchá a pri prevádzke vzniká iba minimálne množstvo oxidu uhličitého (CO2) a vody, preto nepotrebuje napojenie na komín. Na porovnanie: množstvo splodín je asi také, aké vyprodukujú dva horáky v plynovom variči. Dokáže však príjemne prehriať vzduch a k dispozícii je množstvo pekných kúskov s moderným dizajnom.
Elektrický kozub je ďalšou alternatívou kozuba, ktorý nepotrebuje komín a ani žiadne palivo. Na jeho prevádzku stačí iba elektrická zásuvka na 220 V. Navyše je pri ňom eliminované aj nebezpečenstvo požiaru, pretože obsahuje tepelnú poistku, ktorá bráni prehriatiu. Nehrozia tu ani popáleniny, keďže jeho povrch pri prevádzke nie je horúci. Priestor mierne ohreje, no nevykúri. Musíte sa však zmieriť iba s imitáciou ohňa. Navyše je práve pri tomto type kozubov, podobne ako pri plynových, v ponuke množstvo produktov, ktorých estetické kvality sú viac než pochybné.