Postaviť dom nie je žiadna veda

27. 10. 2010 Zdieľať

Murovací systém KMB SENDWIX bol navrhnutý špeciálne na energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasívne domy. Vápenno-pieskové tehly, ktoré sú jeho základom, patria medzi moderné stavebné materiály používané ako vnútorné aj obvodové murivo na nosné, deliace aj výplňové konštrukcie. Vysoká objemová hmotnosť vápenno-pieskových prvkov zaručuje pevnosť tehál v tlaku a vynikajúce akumulačné aj akustické vlastnosti už pri menších hrúbkach nosných stien (už od 175 mm!). V troch variantoch systému KMB SENDWIX je k dispozícii 12 rôznych typov riešenia, ktoré sa líšia hrúbkou tepelnej izolácia aj tepelnotechnickými parametrami. Murovanie so systémom KMB SENDWIX nie je žiadna veda, naopak. Pri dodržaní základných pravidiel zvládne hrubú stavbu aj laik. Murujte s nami!

— Advertorial spoločnosti KM Beta a.s—


V minulom diele sme založili stavbu a začali murovať obvodové múry s prvkami KMB SENDWIX s hrúbkou 240 mm. Dnes vám poradíme, ako správne realizovať priečky. Potom si povieme, ako postupovať pri riešení prekladov, a na záver ponúkneme tip na využitie dutín v murive na umiestnenie rozvodov stavby.


Murujeme priečky
1) Pri zakladaní priečkového muriva možno využiť rovnaký postup ako pri obvodovom murive (pozri minulý diel), čiže opäť s použitím zakladacej malty.


Ak ste sa rozhodli pre murovanie na maltu, pripravte si priečkové murivo KMB SENDWIX 4DF-LD na murovanie na lepidlo (248 × 115 × 248 mm), prípadne 4DF-D (248 × 115 × 238 mm). Prvý rad vápenno-pieskových tehál sa v oboch prípadoch pokladá priamo do murovacej malty.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290551


2) Postupujte od kraja postupným pridávaním ďalších priečkových prvkov 4DF. Zvislé škáry pri týchto prvkoch, ktoré majú systém pero – drážka, sa nemaltujú.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290552


 


 


 


 


3) Priečky sa na obvodové murivo ukotvia pomocou kotiev vopred vložených do obvodového muriva. Kotva z nehrdzavejúcej ocele (je súčasťou systému) sa z jednej tretiny zamuruje do obvodového múra v  strede priečky. Kotviť možno aj dodatočne (pozri obrázok).


Pri dodatočnom kotvení sa kotva ohne do pravého uhla a podľa obrázka sa priloží k murivu. Ceruzkou si cez otvory v kotve naznačte, kde bude treba do muriva vŕtať otvory na rozperky (hmoždinky).



Postaviť dom nie je žiadna veda

290553


 


 


 


 


4) Do muriva, ku ktorému chcete priečku ukotviť, vyvŕtajte dva otvory nad sebou. Kotvu upevnite do muriva rozperkami a závrtkami.  


Kotví sa minimálne každý druhý rad. Kotvy na prvom a druhom konci priečky sa v radoch striedajú (napríklad 1., 3. a 5. rad na jednom konci a 2. a 4. na druhom konci).



Postaviť dom nie je žiadna veda

290555


 


 


 


 


5) Pokračujte ďalším radom vápenno-pieskových tehál. Na vodorovnú škáru medzi prvým a druhým radom priečkových prvkov použite lepidlo rozotrené zubovou stierkou. Lepidlo tvorí aj zvislú škáru na mieste dotyku obvodovej steny a priečky.


S ohľadom na správnu väzbu muriva sa druhý rad začína prvkom s polovičnou šírkou, než je prvok 4DF-LD. Polovičnú veľkosť si z celého prvku odrežte diamantovým kotúčom.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290556


 


 


 


 


6) Pokračujte rovnako ako pri prvom rade ďalšími priečkovými prvkami 4DF. Zvislé škáry pri prvkoch so systémom pero – drážka sa ani teraz nemaltujú.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290557


 


 


 


 


Riešenie prekladom nad oknami a dverami
Riešenie prekladov nad stavebnými otvormi (okná, dvere a pod.) je jednoduché. Zo systému vyberte preklad podľa hrúbky muriva. Pri obvodovom murive s hrúbkou 240 mm možno využiť buď preklad SENDWIX 8 DF (240 × 240 × 1 000 – 3 000 mm), alebo dva užšie preklady SENDWIX 2 DF (240 × 115 × 1 000 – 3 000 mm) vedľa seba. Druhá možnosť pritom pochopiteľne znamená lepšiu manipuláciu. Pri prekladoch platia rovnaké pravidlá pre väzbu muriva ako pri murovaní obvodového a priečkového muriva.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290558


 


 


 


 


Väzba jednotlivých prvkov je zo statického hľadiska veľmi dôležitá. Tehly sa v stene alebo v pilieri majú po vrstvách preväzovať tak, aby sa stena alebo pilier správali ako jeden konštrukčný prvok. Na zabezpečenie náležitej väzby muriva musia byť zvislé škáry medzi jednotlivými tehlami vždy vo dvoch susedných vrstvách s presahom minimálne 40 cm. Odporúčaný pôdorysný modul stavby po 250 mm umožňuje pri týchto formátoch dĺžku previazanosti 125 mm. Viac o väzbe muriva na www.sendwix.cz.


TIP: Využitie dutín v murive na umiestnenie rozvodov
1) Pri dodržaní pôdorysného modulu stavby po 250 mm vznikajú v murive nadväzujúce zvislé otvory. Nimi možno viesť napríklad elektroinštaláciu stavby pomocou tzv. husích krkov.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290559


 


 


 


 


2) Na vyvedenie elektroinštalácie na požadovanom mieste potom stačí pomocou diamantového kotúča vytvoriť otvor v murovacom prvku na mieste dutiny a elektroinštaláciu z dutiny vysunúť.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290560


 


 


 


 


3) Pomocou vŕtačky s nadstavcom možno v murive bez problémov vyrezať otvor na vypínač alebo elektroinštalačnú škatuľu. Vzhľadom na vysokú pevnosť materiálu nehrozí nijaké zoslabenie pevnosti, či dokonca drobenie materiálu.



Postaviť dom nie je žiadna veda

290561


 


 


 


 


Hračka, však? Náš postup je teraz kompletný. Už by sme vám ho radi iba doplnili informáciami o prvkoch KMB SENDWIX s hrúbkou 17,5 cm. Aké sú špecifiká a výhody nosného muriva s touto hrúbkou? Ako správne s týmito prvkami narábať? To sa dozviete nabudúce alebo na www.sendwix.cz. {R1}

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: postup
Zdieľať článok