Návod, ako prežiť leto a veľmi sa počas toho nezapotiť
Na prvý pohľad to vyzerá tak, že príjemnú teplotu v interiéri počas leta nemožno dosiahnuť. Ak sa chcete vyhnúť klimatizačným jednotkám a udržať príjemnú vnútornú klímu prirodzeným spôsobom, máme pre vás riešenie.
Už počas prvých teplých dní začíname premýšľať nad tým, ako čo najúčinnejšie zamedziť vstupu tepla do interiéru. Aby sme sa v interiéri cítili príjemne, musíme zvážiť dva základné faktory: udržať teplo mimo domova a efektívne vetrať.
1. Teplo mimo domova
Jednoduchým riešením, ktoré istú časť prichádzajúceho tepla zastaví ešte pred vstupom do domu, je vonkajšie tienenie. Stiahnuté rolety alebo zatiahnuté žalúzie odrazia teplo a nedovolia mu stretnúť sa s okennou tabuľou. Toto spoľahlivé riešenie možno aplikovať aj v podstrešných priestoroch, ktoré osvetľujú strešné okná.
Spoločnosť VELUX ponúka vo svojom sortimente vonkajšiu roletu a markízu – obidva prvky prispievajú k značnému zníženiu interiérovej teploty. Vonkajšia roleta v hliníkovom prevedení priestor navyše úplne zatemní, čím prispieva k skvalitneniu popoludňajšieho, aj nočného spánku. Účinne bráni interiér pred prehrievaním; pri jej zatiahnutí sa vnútri udržiava až o 7°C nižšia teplota. Okrem toho ochraňuje strešné okno pred nepriaznivým počasím a čiastočne odhlučňuje interiér. Vonkajšia markíza je vyrobená z priehľadného materiálu, teda miestnosť úplne nezatemní; aj napriek svojej tieniacej funkcii poskytuje výhľad. Vnútornú teplotu znižuje až o 6°C a vyznačuje sa jednoduchou montážou.
Vonkajšie tienenie možno doplniť aj o vnútorné tieniace doplnky, ktoré síce až tak na zníženie prehrievania nevplývajú, no umožňujú reguláciu denného svetla v interiéri.
2. Čerstvý vzduch v domove
Vetranie je dôležitým procesom, bez ktorého sa zdravý domov nezaobíde. Preto je dobré vytvoriť si z neho rituál a privyknúť si na dostatok čerstvého vzduchu v interiéri.
Aj pri vetraní existuje niekoľko zásad, ktoré je dobré dodržiavať počas celého roka. Okná sa odporúča otvoriť minimálne dvakrát denne: ráno hneď po zobudení, kým ešte slnečné lúče nie sú také silné a večer pred spaním. V ideálnom prípade treba vetrať aj po varení, sprchovaní, žehlení alebo sušení bielizne – sušenie by si však počas leta malo nájsť svoje pevné miesto v exteriéri.
Efektívny spôsob vetrania, ktorý možno využiť v kombinácii s fasádnymi alebo strešnými oknami, je tzv. komínový efekt. Počas vetrania stačí otvoriť strešné aj fasádne okná naraz. Tým, že teplý vzduch stúpa rýchlo nahor a odchádza strešnými oknami, umožňuje čerstvému vzduchu vstúpiť do interiéru cez fasádne okná. Výhodou komínového efektu je efektivita vetrania – pri otvorení všetkých okien naraz postačí 5 až 10 minút na to, aby sa vzduch v miestnosti kompletne vymenil.
ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.{R1}