Oprava strešných krytín
Starú múdrosť, ktorá hovorí, že prevencia je lepšia ako liečenie, dokonale vystihuje problém presakovania vody na stavebných objektoch. Pri strešnej krytine to platí dvojnásobne.
Oprava strešných krytín
Starú múdrosť, ktorá hovorí, že prevencia je lepšia ako liečenie, dokonale vystihuje problém presakovania vody na stavebných objektoch. Pri strešnej krytine to platí dvojnásobne.
Na streche z asfaltových pásov sa v zime dostáva voda cez chyby v strešnej krytine do jej nosnej konštrukcie alebo tepelnej izolácie. V letných mesiacoch vyššie teploty strechu prehrejú a voda sa odparuje. Bráni jej v tom však samotná izolácia, ktorá sa začne dvíhať tlakom vzniknutej pary, v dôsledku čoho lokálne vzniká hrboľ, bublina.
V tomto mieste sa hrúbka krytiny zmenšuje, po čase sa pretrhne, pretaví alebo sa nasledujúcu zimu od mrazov prelomí. K ďalším častým chybám krytín patria prerazenia spôsobené montážou antény, nedokonalé pritavenie jednej vrstvy na druhú, nedostatočná šírka asfaltových pásov, zatekanie cez diery, ktoré vznikli medzi izoláciou a klampiarskym výrobkom, zatekanie vody medzi komínové murivo a oplechovanie komína, vniknutie betónových základov (pod vedením bleskozvodu alebo antény) do roztavenej krytiny, chýbajúci ochranný reflexný náter krytiny a pod.
Postup práce pri izolácii s fóliou |
Odstránenie bubliny
Za dobrého počasia ostrým nožom rozrežeme bublinu. Otvoríme ju a vlhký podklad pod ňou necháme vysušiť. V prípade dažďa rozrezaný otvor provizórne zakryjeme kusom obyčajnej fólie, ktorú pripevníme silikónovým tmelom. Po vysušení natavíme nad otvor plát z pôvodného materiálu s presahom ako pri pôvodnej izolácii. Na odstránenie bubliny môžeme použiť aj inú technológiu ako natavenie pôvodného materiálu. Jednou z možností sú bitúmenové nátery stužené sieťovinou.
Ako prvú vrstvu nanesieme základný penetračný a súčasne hydroizolačný náter pre porézne povrchy stavieb. Po jeho uschnutí nanesieme na opravovanú plochu vodotesný náter, ktorý môže byť s rozpúšťadlom alebo bez neho. Na zvýšenie tuhosti v ťahu krytiny a po nanesení prvej vrstvy vtláčame do náteru textíliu Fabric.
Druhú vrstvu vodotesného náteru nanesieme po úplnom zaschnutí prvej. Nakoniec (alebo v prípade ukončenia izolácie z asfaltových pásov), po oprave krytiny uvedenou technológiou, je vhodné strechu natrieť farbou na odrazenie slnečných lúčov, ktorá chráni krytinu pred pôsobením UV žiarenia.
Náterom znížime povrchovú teplotu strechy. Týmto spôsobom môžeme opraviť nielen lokálne chyby, ale aj celú plochu. Pred nanášaním náteru odstránime štetcom, valčekom, rozprašovačom alebo kefou namontovanou na rúčke mach, lišajníky, plesne a prach. Náter nanášame na suchý a nemastný povrch. Rozotierame opatrne, podľa možnosti nie viacnásobne, aby podklad nezmäkol. (Technika nanášania náterov platí pre materiály uvedené v tomto článku).
Samolepiaca bitúmenová fólia
V mieste lokálneho porušenia krytiny na suchú plochu položíme pásku z bitúmenovej samolepiacej fólie. Odmeriame ju a potrebnú dĺžku odrežeme. Z pásky strhneme ochrannú fóliu a pritlačíme ju na opravovanú chybu s presahom 3 až 5 cm. Celú plochu, a najmä okraje pásky prevalcujeme gumeným valčekom.
Elastické izolácie z náterov |
Stará strecha do nových šiat
Po viacerých nevydarených opravách strešnej krytiny z asfaltových pásov (napríklad chybná inštalácia) prestávame veriť v jej izolačné schopnosti.
Je to čas na zmenu jej „ošatenia“ inou izoláciou, napríklad z materiálov z izolačných fólií. Jednou z najväčších výhod hydroizolačných fólií je dlhá životnosť. Strešná krytina zaťaží konštrukciu strechy maximálne o 2 kg/m2.
Vďaka svetlej farbe fólie odraz slnečných lúčov nemusíme dosahovať nátermi. Krytinu kladieme aj na vlhký podklad. Počas životnosti prakticky nepotrebuje nijakú údržbu. Je paropriepustná. Strecha nemusí mať spád. Fólie sa spájajú špeciálnou technológiou – teplovzdušnými zváračkami, čo je vari jedinou nevýhodou plastov.
Nanášanie izolácie |