Šikmá strecha by mala mať snehové zábrany
Posledná zima nás poriadne potrápila a veľké množstvo snehu preverilo kvalitu našich striech. Všimli sme si, že mnohí majú predstavu, že naša krajina sa nachádza v pásme, kde vôbec nesneží, a akosi zabudli, že snehové zábrany by mali byť samozrejmosťou na každej šikmej streche. No skutočnosť je často iná a končí sa veľkým prekvapením.
Toto je možno pekná predstava, no Stredomorie nemá v zime takú nádielku snehu ako my. Oni skutočne snehové zábrany nepotrebujú. My áno, no napriek tomu je u nás veľa aj „nových“ šikmých striech, ktoré sa hrajú na stredomorské.
Predstavte si, že ak napadne 15 – 30 cm mokrého snehu, tak 1 m² na streche so sklonom do 30° váži aj 400 kg. Ak na vás zrazu padne viac ako 1 m², môže sa to skončiť veľmi zle.
Ak má plochá strecha asi 100 m2, zľadovatená vrstva snehu s hrúbkou okolo 30 cm na nej môže vážiť aj 30 t. Pri náhlom uvoľnení môže hlavne na hladších povrchoch so sebou strhnúť aj strešné detaily. Tu radšej ani neparkujte.
Tu je sneh pekne zachytený a postupne sa roztápa, pretože snehové zábrany nad odkvapom sú dostatočne veľké. Všimli sme si, že plechové strechy sú trochu šmykľavejšie a sneh sa po nich rýchlejšie rozbehne, preto by možno bolo vhodné použiť snehové zábrany nielen nad odkvapom, ale niekoľkokrát aj na ploche strechy.
Krásna nová strecha, no snehové zábrany akosi nestačia. Prečo v susednom Rakúsku počítajú aj s väčšou snehovou nádielkou a u nás (hneď vedľa) sa tvárime, že tu predsa nesneží.
Pojem veľa snehu je relatívny, pretože je rozdiel, či máte na streche veľa čerstvo napadaného snehu, alebo záplavu zľahnutého a mokrého snehu. Aj všelijaké strešné výmysly by však mali počítať s tým, že na ne raz napadne sneh, keďže sa nachádzajú v oblasti, kde „občas“ aj sneží. Tu by sme veru okno otvoriť nechceli.
Správne navrhnutá a správne zrealizovaná protisnehová zábrana s ohľadom na všetky okolnosti by mala zadržať štandardné množstvo snehu bez povšimnutia a kalamitné situácie by mala aspoň zmierniť. Dobrá snehová ochrana pomôže predísť škodám na majetku aj úrazom.
Množstvo a rozmiestnenie snehových zábran by mal vypočítať odborník, ktorý navrhuje celú strechu, a do úvahy musí brať snehovú oblasť, sklon strechy, ale aj materiál a formát krytiny.
V oblastiach s častým intenzívnym snežením by snehové zábrany, ktoré udržia snehovú prikrývku na streche rovnomerne rozloženú, nemali chýbať. Najmä strechy s väčším sklonom by mali mať zábrany po celej ploche. Rozložená vrstva snehu môže mať aj iné pozitívum – izolačnú funkciu.
Pozrite sa na svoju strechu a v súvislosti s poslednou zimou porozmýšľajte, či by ste nemali skorigovať, alebo zrealizovať prvky ochrany pred zosuvom snehu. Dá sa to aj dodatočne. {R1}