Jar ako na dlani

03. 04. 2009
Zdieľať

Aj keď už zima zďaleka nie je to, čo bývala, predsa len sa väčšina z nás teší na jar, ktorá so sebou prináša viac svetla a pestré farby. Ak sa jej už neviete dočkať, spravte si prestieranie na stôl so sviežou zelenou farbou, ktorá vám určite zdvihne náladu. Vyskúšajte spolu s nami jednoduchú techniku otláčania častí listov na textil. Použite listy neopadávajúceho kra kaliny vráskavolistej s výraznou žilnatinou. Listy kaliny sú vždyzelené, takže ich môžete nazbierať kedykoľvek počas roka.

Čo budete potrebovať:


Jar ako na dlani

188240
Petra Bošanská

• látkové prestieranie,
• farby na textil (vodou riediteľné, fixujú sa žehličkou z rubovej strany),
• žehličku,
• štetce,
• papier,
• ceruzku,
• pravítko,
• papierovú vreckovku (alebo servítku),
• čerstvé alebo suché vylisované listy z rastliny kalina vráskavolistá (Viburnum rhytidophyllum) – viac sa o nej dočítate v rubrike Rastlina mesiaca.

Postup práce:

Na hárok papiera narysujte ceruzkou štvorčeky veľké 4 × 4 cm.
Štvorčeky povystrihujte. V prípade, že prestieranie má rozmery 40 × 28 cm, potrebujete 16 kusov.
Papierové štvorčeky rovnomerne rozložte pomocou pravítka na látku. Priložte papierový štvorček na list kaliny a vystrihnite z listu štvorček, ktorý bude slúžiť ako pečiatka. Na jedno prestieranie (16 odtlačkov) stačí použiť jednu alebo dve takéto pečiatky.
Jar ako na dlani

188242
Petra Bošanská


Jar ako na dlani

188243
Petra Bošanská


Jar ako na dlani

188244
Petra Bošanská


Jar ako na dlani

188245
Petra Bošanská


Jar ako na dlani

188247
Petra Bošanská


Jar ako na dlani

188248
Petra Bošanská


Jar ako na dlani

188249
Petra Bošanská


Jar ako na dlani

188250
Petra BošanskáJar ako na dlani

188251
Petra Bošanská

Štvorček z listu položte na papier tak, aby rubová, čiže chĺpkatá, strana bola smerom nahor. Na túto stranu naneste štetcom farbu. Odporúčame použiť dva rôzne odtiene z jednej farby, odtlačok bude zaujímavejší.
Namiesto papierového štvorčeka priložte na látkové prestieranie štvorček s nanesenou farbou.
Potom naň položte papierovú vreckovku alebo servítku a dlaňou jemným trením pritlačte.
Keď budete mať všetky štvorčeky otlačené, nechajte farbu vyschnúť (0,5 až 1 hodinu). Suchú farbu na prestieraní prežehlite z rubovej strany. Zažehlenie farbu zafixuje a prestieranie sa môže bežne prať.


Jar ako na dlani

188252
Petra Bošanská

Tip redakcie: Z listu si môžete vystrihnúť aj iné tvary, napríklad kruh alebo obdĺžnik. Tiež sa môžete pohrať s farbami – nanášajte aj viaceré naraz, napríklad zelenú spolu s oranžovou a žltou. Aj možnosti aplikácie sú rôzne. Okrem prestierania si môžete ozdobiť obrus, vankúše a možno aj závesy (na záves je zaujímavé otláčať celú plochu listu).

Upozornenie: V literatúre sa uvádza, že chĺpky na spodnej strane listu kaliny môžu u niekoho spôsobiť začervenanie kože. Ak viete, že máte veľmi citlivú pokožku, použite pri práci radšej tenké rukavice.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: dekorácie handmade
Zdieľať článok

Diskusia