20 tipov, ako v domácnosti kombinovať drevo, kameň a tehlu
Najstaršie konštrukčné materiály nás stále bavia. Priťahuje nás ich poctivý výraz, sú príjemné na dotyk a výborne sa navzájom kombinujú. Ak sa pre ne rozhodnete, určite nestúpite vedľa.
Či už ladíte dom v tradičnom, modernom, škandinávskom, alebo industriálnom štýle, drevo, kameň a tehla mu budú určite svedčať.
Surová „obitá“ tehla je jedným z poznávacích znakov moderných loftových a industriálnych interiérov. Studený výraz vyvažuje použitie bohato textúrovaných luxusných látok, vďaka ktorým pôsobí interiér mäkko a prívetivo.
Ak použijete skutočnú tehlu a masívne drevo, nemusíte sa báť ani kombinovať ich rozličné odtiene. Klasický anglický interiér ako tento je nadčasový.
Kombinácia tehla – tmavé drevo – svetlý kameň sa hodí aj do moderných interiérov s čistými líniami. Opäť platí, že treba staviť na skutočný materiál.
Kamenná dlažba a priznaná tehlová stena nemusia pôsobiť ako opustený hrad. V kombinácii s bielou vytvoria ľahký a svetlý interiér, ktorý sa dá doladiť k akémukoľvek trendu.
Neutrálne farby sú večné, ale nikto nepovedal, že sa musíte nimi obmedzovať! Nebojte sa prispôsobiť si tehlu na svoj obraz.
Klasika nikdy nesklame. Pálená terakotová tehla evokuje pohodu a vynikne, aj keď ju použijete ako „pozadie“, napríklad pre knižnicu.
Ak sa vám farba tehly zdá pre váš štýl príliš ťažká, nebojte sa ju natrieť nabielo. Biela farba odľahčí interiér a stále zachová charakter priznanej steny.
Ak pri rekonštrukcii narazíte pod vrstvami omietky na originálne murivo, priznajte ho! Nemusí byť vôbec dokonalo očistené, pridá to izbe charakter a nechá vyniknúť originálny nábytok.
Ak nie je klasika nič pre vás, nebojte sa experimentovať.
Kameň má mnoho podôb. Nezáleží len na farbe, ale aj na spôsobe opracovania, vďaka čomu sa hodí do akéhokoľvek interiéru. Odolný prírodný aj umelý kameň nájde široké uplatnenie v kuchyniach, kúpeľniach aj v exteriéri.
Masívna kamenná dlažba je zjemnená ľahkým ratanovým nábytkom a textíliami, vďaka čomu dostala bohémsky výraz. Všimnite si aj hrazdenú konštrukciu steny.
Platne z umelého kameňa – betónu – dodávajú spálni jedinečný štýl. Doplnený je lesklými kovovými a sklenými doplnkami a svetlými drevenými parketami.
Dlažba v tvare šesťuholníkov je v posledných rokoch mimoriadne populárna. Dá sa použiť v rôznej veľkosti, od drobnej mozaiky po väčší obklad.
Kamenná stena nemusí byť použitá v celej miestnosti. Naopak, lepšie bude pôsobiť, keď ju použijete ako centrálny akcent, napríklad ako obloženie kozuba.
Drevo sa dá použiť na podlahu v podobe parkiet alebo palubovky. Čo tak použiť drevo na strop?
Tradičný krov má jednoducho neopakovateľnú atmosféru. Samozrejme, pokiaľ vám to jeho stav a váš rozpočet dovolia. Skosený priestor je síce náročnejší na dispozičné riešenie, ale znesie aj moderný štýl.
Pri drevenom krove platí podobné ako pri tehlovej stene – ak sa vám zdá príliš „ťažký“, pokojne ho natrite nabielo.
Drevený strop patrí aj do súčasných interiérov, dokonca aj do kúpeľne. Jednoducho vyberte dreviny, ktoré znesú vlhkosť, napríklad tropické dreviny wenge, tík alebo jatoba.
Že priznané trámy musia byť iba v podkroví? Omyl. Ak máte to šťastie, že máte pôvodný povalový strop, priznajte ho tiež.
Korok je kôra duba korkového, rastúceho najmä v Španielsku a Portugalsku. Má výborné akustické a tepelnoizolačné vlastnosti, skvelo vyzerá a je to ekologický, obnoviteľný zdroj. Pri zbere sa totiž strom nerúbe, len sa citlivo olúpe. Kôra za pár rokov zasa dorastie.
Korková stena zaručí príjemnú akustiku, teplý pocit a jedinečný šarm.
V tomto prípade bol korok použitý ako hlavný tepelnoizolačný materiál. V kombinácii s ružovými okennými rámami vyzerá hravo a domácky.
Korok sa dá použiť na steny, na podlahy alebo ako alternatíva kusového koberca, napríklad do detskej izby.
Ak sa neodvážite na veľkú plochu, skúste si domov doniesť aspoň jednu skrinku alebo pár doplnkov – a nemusí to byť len nástenka.
Text: Karolína Balášková
foto: iStock, archív firiem
Zdroj: Tvorivé bývanie