Aká má byť vaša deka?

08. 11. 2006
Zdieľať

V novembri vie byť vonku poriadne hnusne. Vlhko a chlad preniknú človeku až do špiku kostí. Najlepšie, čo môžete po takomto dni urobiť, je zakrútiť sa do deky a dať si horúci čaj. ... No ale do akej deky?

Správna deka by podľa predstáv väčšiny Stredoeurópanov mala byť ľahká a teplá, mala by sa dať prať v práčke a nemala by sa žmolkovať, mala by vydržať dlho ako nová… jednoducho, mala by byť kvalitná. Ak si chcete kúpiť dobrú deku, nepozerajte len na cenovku. V prvom rade sa pozrite na deku samu, a spoľahnite sa na svoj zrak a hmat. A keď ju už budete držať v rukách, nezabudnite nazrieť aj na lístoček s materiálovým zložením a predpísaným spôsobom čistenia.

Aké sú vlastnosti rôznych materiálov

Materiálové zloženie ovplyvňuje nielen vzhľad deky, ale aj ďalšie dôležité úžitkové vlastnosti – napríklad to, či je príjemná na dotyk a mäkká, akú má životnosť, hrejivosť, má vplyv na možnosti čistenia a, samozrejme, aj cenu. Na výrobu diek sa najčastejšie používa vlna alebo bavlna a niektoré druhy umelých vlákien, z ktorých je asi najbežnejší akryl.


Aká má byť vaša deka?

69421

Vlna (wool) sa strihá z ovčej kožušiny, je mäkká a má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Pastieri už oddávna vedeli, že ovčia vlna v zime hreje a v lete chladí. Mnohí ľudia sú však na vlnu citliví a textílie s vysokým obsahom vlny im môžu dráždiť pokožku. Pri správnej údržbe si vlna zachová svoje vlastnosti po dlhý čas, ostane teda mäkká a teplá. Vlnené vlákna sa však časom vydrať môžu a oslabiť, nehovoriac o tom, že vlna je tiež obľúbenou pochúťkou pre mole. Jej odolnosť môžu zlepšiť špeciálne úpravy a spojenie s umelými vláknami. Vlna sa dá farbiť, avšak dostať ju len v pomerne obmedzenej škále prírodných odtieňov. Vyžaduje si profesionálne alebo veľmi šetrné čistenie, a v závislosti od spôsobu spracovania patrí väčšinou medzi tie drahšie materiály.


Aká má byť vaša deka?

69412

Bavlna (cotton) je rastlinné vlákno, ktoré sa získava z plodov bavlníka. Je veľmi príjemná na dotyk a nedráždi pokožku, dobre saje vlhkosť, nie je však veľmi hrejivá. Ľahko sa ušpiní, ale zároveň aj ľahko čistí. Obľúbená je pre svoju mäkkosť a bohatosť farieb, nevýhodou je pomerne vysoká zrážanlivosť. Podľa spôsobu spracovania sa jej ceny môžu pohybovať v pomerne širokom rozpätí.

Akryl (acrylic) vyzerá ako vlna a aj na dotyk sa podobá vlne. Nedráždi však pokožku, nechutí tak veľmi moľom a je aj lacnejší. Na rozdiel od vlny sa tiež jednoducho udržiava a nevadí mu ani nešetrné zaobchádzanie v práčke. Najmä čistý akryl sa však môže časom žmolkovať. Akrylové vlákna dobre odolávajú vlhkosti a plesniam, niektoré môžu byť upravené tak, že nehoria.


Aká má byť vaša deka?

69417

Polyester (polyester, PES) je ľahký a mäkký, a preto často nahrádza páperie vo výplni vankúšov, perín aj zimných odevov. Často sa tiež používa v kombinácii s prírodnými vláknami, ktorým zvyšuje odolnosť a pomáha zachovávať tvar. Ľahko sa čistí a odoláva farbám riediteľným vodou.

Dralon (dralon) je hi-tec vlákno novej generácie (dá sa povedať, že je mladším bratom dralonu, ktorý bol hitom 60-tych rokov). Je hrejivý, mäkký a na dotyk veľmi príjemný. Na rozdiel od niektorých iných umelých vlákien sa nenabíja statickou elektrinou a „neelektrizuje“. Veľmi dobre sa udržiava – dá sa prať v práčke, nežmolkuje sa, pričom deky z dralonu si aj po rokoch zachovajú svoju mäkkosť, formu a vzhľad. V kombinácii s bavlnou zvyšuje jej hrejivosť aj odolnosť (bavlnené vlákno sa časom stráca a stenčuje), pomáha po dlhý čas zachovávať hrúbku a hebkosť textílie. Úmerná jeho kvalite je však aj cena.


Aká má byť vaša deka?

69413

Mnohé textílie, a patria medzi ne, samozrejme, aj deky, nie sú vyrobené z jedného druhu vlákna. Kombináciou rôznych materiálov sa dajú upraviť vlastnosti výsledného produktu – zmesi prírodných a umelých vlákien si zachovávajú charakteristické vlastnosti prírodného materiálu a vďaka umelým vláknam sa zjednodušuje ich údržba a zvyšuje najmä odolnosť proti krčeniu, zašpineniu a opotrebeniu.

Upozornenie na záver

Vždy dodržiavajte spôsob údržby, odporúčaný výrobcom a znázornený známymi symbolmi – len tak zaručíte, že aj vyčistená deka bude rovnaká ako tá, ktorú ste si kúpili. Na lístočku na deke dnes asi najčastejšie nájdete vaničku s číslicou 30 alebo 40, čo znamená, že sa môže prať v práčke pri vyznačenej teplote. Pre zvlášť šetrné a jemné pranie sa tento symbol podčiarkuje jednou prerušovanou čiarou. Ak je vo vaničke strčená aj nakreslená ruka, perte deku len v rukách a vo vlažnej vode.

Krúžok vo štvorci znamená, že výrobok môžete sušiť v bubnovej sušičke, pre deky sa však odporúča len jemné sušenie (dve bodky znamenajú normálny program sušenia, jedna bodka sušenie pri nižšej teplote.) Ak je krúžok preškrtnutý, deku do sušičky nedávajte.

Kategória: Dekor Doplnky
Tagy: deka dekorácie prikrývka textil
Zdieľať článok

Diskusia