Vitajte v čajovom chráme

21. 10. 2005
Zdieľať

Ak patríte k milovníkom kvalitných čajov a obľubujete atmosféru Ďalekého východu, určite vás pri ceste do českej metropoly poteší zastávka na jednom veľmi príjemnom a zaujímavom mieste – v čajovni Guan Yin.

Čajovňa sa nachádza v historickom centre Prahy, v blízkosti známej výstavnej siene Mánes. Ponúka nielen široký výber čínskych čajov, ale aj svoj interiér ako dokonalý priestor na relaxáciu a rozjímanie. Zároveň slúži ako čarovný obchodík, v ktorom si okrem rozmanitých druhov sypaného čaju môžete kúpiť aj kompletnú výbavu na jeho tradičnú prípravu, dózy na uskladnenie či originálne bytové doplnky.

Čo sa skrýva pod názvom Guan Yin


Vitajte v čajovom chráme

32656

Guan Yin znamená v preklade bohyňa milosrdenstva. Čínska mytológia je bohatá na postavy bohov a bôžikov, ktorí stelesňujú rozličné vlastnosti a charaktery. Bohyňa Guan Yin symbolizuje súcit, pohostinnosť, pokoj a ochranu. A práve atmosféru ničím nerušeného pokoja tu pocítite nad svojou šálkou voňavého čaju…

Z histórie čajovne

Čajovňa Guan Yin slúži svojim návštevníkom už niekoľko rokov. Jej zakladateľkou a majiteľkou v jednej osobe je pani Yang Wei, ktorá sa narodila v Číne, ale už dlhé roky pôsobí v strednej Európe a Spojených štátoch. Svoju čajovňu otvárala s pozitívnou vierou rozvíjať čínsku kultúru a pomáhať ľuďom nájsť harmóniu a vnútorný pokoj. K rozvoju tejto filozofie jej dopomáhajú aj čínski špecialisti z rôznych oblastí života, ktorí s čajovňou aktívne spolupracujú.

Interiér v znamení feng šuej


Vitajte v čajovom chráme

32657

Čajovňa sa nachádza na prízemí jedného z historických domov a jej základ tvoria štyri väčšie miestnosti, orientované aj do ulice, aj do dvora. Pri budovaní interiéru sa pani Wei obrátila na čínskych architektov. Tí zariadili čajovňu v duchu filozofie feng šuej, ktorá hľadá harmóniu medzi človekom a prírodou – celý priestor je spojený do harmonického celku, v ktorom majú každý kus nábytku i všetky doplnky svoje opodstatnené miesto. Priestor je veľmi príjemne presvetlený a vzdušný, k čomu prispievajú zvolený nábytok a vkusne zladené farebné kombinácie v prírodných odtieňoch.

Krása dreva


Vitajte v čajovom chráme

32660

V interiéri, pochopiteľne, dominujú drevo a bambus v tmavých i svetlých odtieňoch – tmavšie farby sú typické pre severnú a svetlejšie naopak pre južnú časť Číny. Do interiéru sú však zakomponované aj niektoré prvky reprezentujúce farebne pestrý tibetský štýl. Všetko je vyrobené ručne a každý kus nábytku je originál – stoly, stolíky, otváracie truhlice, bielizníky, vitríny, lavice a stoličky, ktoré tvoria podstatnú časť interiéru, dopĺňajú vkusne umiestnené starožitné nábytky, ktoré robia čajovňu ešte atraktívnejšou.

Osvetlenie

Celý priestor čajovne je dostatočne osvetlený prirodzeným svetlom, takže umelé osvetlenie nerobilo architektom veľké problémy. Efektívne rozmiestnené stropné svietidlá sú vyrobené i zdobené ručne z dreva a papiera. Ako doplnkové osvetlenie slúžia lampy menších i väčších rozmerov, zhotovené pre zmenu z kombinácie dreva a kože.

Doplnky, doplnky a doplnky


Vitajte v čajovom chráme

32658

Dôležitou súčasťou interiéru sú doplnky, ktoré možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. V prvom rade sú to nástenné kresby a obrazy zobrazujúce prírodu alebo rozličné motívy z čínskej mytológie. Niektoré z nich sú zhotovené osobitými technikami – napríklad na veľmi vzácnom porcelánovom obraze sa použila špeciálna technika nanášania farieb do porcelánu. Ďalšiu kategóriu predstavujú vázy, sošky a misky rozmanitých veľkostí a tvarov, vyrobené z porcelánu, dreva alebo medi a zdobené staročínskymi prírodnými či náboženskými motívmi. Takýmto typickým doplnkom je aj soška sediaceho Budhu, ktorú si mnoho zákazníkov odnáša pre šťastie. Neodmysliteľnou súčasťou čajovne sú rozličné druhy čajových výbav, v ktorých sa servíruje čaj a ktoré sú sami zároveň veľmi vkusnou interiérovou dekoráciou. K šálke dobrého čaju patria i vankúše a koberčeky, na ktorých sa príjemne sedí, a, pochopiteľne, stojančeky na vonné tyčinky, pri ktorých sa dobre medituje.

Budha


Vitajte v čajovom chráme

32659

Raritou čajovne je približne meter vysoká pozlátená socha Budhu, ktorá je umiestnená vo výklenku v stene jednej z miestností. Toto miesto slúži niektorým návštevníkom ako malý chrám, kde sa modlia, prípadne zapaľujú vonné tyčinky a nerušene rozjímajú.

Galéria

Zadná časť čajovne, teda priestor orientovaný do dvora, slúži aj ako galéria. Pravidelne sa tu organizujú výstavy čínskych výtvarníkov a umelcov, ktoré spríjemňujú posedenie nad šálkou čaju.

Čajové inšpirácie

V Guan Yin nájdete vyše 50 druhov čaju. Ponuka čajovne je zameraná na veľmi kvalitné a originálne čaje, ktoré sa dovážajú zo všetkých oblastí Číny. Sortiment je vskutku veľmi pestrý. Nájdete tu známe odrody, čajové legendy, ale i viaceré vzácne druhy, o ktorých existencii ste možno ani netušili. Zaujímavosťou je napríklad Opičí náčelník (Tai Ping Hou Kui), druh zeleného čaju, ktorý za dynastie Čching zbierali cvičené opice. Rastie na krehkých konároch vysokých čajovníkov v Žltých horách (Huang Shan) provincie Anhui.

Filozofiou čajovne je podávať svojim návštevníkom čaje čo najčerstvejšie, preto aktuálna ponuka čajov závisí vždy od sezóny. A tak si na jar môžete vychutnať dúšky čerstvého jarného čaju, ktorého listy sa zozbierali už z tohtoročnej jarnej úrody.

Pitie čaju ako každodenný rituál


Vitajte v čajovom chráme

32655

Tradičné servírovanie a pitie čínskeho čaju má osobitú atmosféru. Veľmi záleží na tom, pre aký čaj sa rozhodnete. Každý druh má svoje špecifiká, ktoré rozhodujú o tom, ako a v akých nádobách sa podáva. Pre zelený jazmínový čaj je napríklad typické, že sa zalieva približne 80 stupňov teplou vodou, nechá sa lúhovať asi tri minúty a podáva sa v bielom alebo modrom porceláne. Všeobecne platí, že sypaný zelený nearomatizovaný čaj by sa nemal vôbec sladiť. Zalieva sa vodou, ktorá by po zovretí mala asi päť až sedem minút odstáť, po zaliatí sa čaj zvrchu prikryje a nechá sa lúhovať približne dve-tri minúty. Po vypití sa môžu čajové lístky zaliať ešte niekoľkokrát, pričom po druhom zaliatí býva čaj najsilnejší. Praví milovníci čaju strávia pri jednom čajovom posedení aj štyri hodiny a pijú ho až dovtedy, kým čajové listy nestratia svoju chuť.

Kategória: Štýl
Tagy: čaj čajovňa
Zdieľať článok

Diskusia