0%

1. Kde sa narodil vynálezca prvého elektrického mixéra Stephen Poplawski?

Elektrický mixér s tekutinou vnútri na pracovnej doske.
Správne! Nesprávne!

Americký inžinier a vynálezca elektrického mixéra Stephen Poplawski sa narodil v roku 1885 v Poľsku. Neskôr s rodinou emigroval do USA, kde si v roku 1922 nechal patentovať prvý mixér. Jeho vynález bol vytvorený z konštrukcie rotujúcich čepelí namontovaných v základni a pohára umiestneného nad nimi, pričom oba diely boli spojené.

2. Úplne prvé vysávače fungovali len na mechanický pohon. Neskôr boli poháňané hlučným benzínovým motorom a pre domácnosti boli priveľké. Prvý ľahší a praktickejší vysávač s elektrickým motorom vynašiel v roku 1907 americký vrátnik. Volal sa:

Čierno-biela fotografia retro obývačky a muža pri vysávaní, kým ho žena pozoruje. Everett Collection/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vysávač s elektrickým motorom vytvoril ako prvý vynálezca James Murray Spangler, ktorému k tomu priviedli jeho dýchacie ťažkosti. Jeho zariadenie bolo oproti predchodcom prenosné a tiež omnoho praktickejšie pre použitie v domácnosti. Svoj patent neskôr predal Williamovi H. Hooverovi. Ten začal masovú výrobu vysávačov pod značkou Hoover a zároveň sa zaslúžil o ich popularizáciu.

3. Za vynálezcu prvej elektrickej práčky je považovaný Alva J. Fisher, ktorý ju verejnosti predstavil v roku 1908. Niesla meno po mýtickom bohu hromov a bleskov, a to:

Vystavené pôvodné historické práčky v múzeu. Traveller70/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Vynález Alvy J. Fishera bol známy ako elektrická práčka Thor. Mala valcovitý bubon umiestnený horizontálne a motor, ktorý bubon otáčal. Thor sa časom stal základom pre neskoršie automatické práčky.

4. Najznámejšie práčky v Československu sa začali vyrábať v Poprade v roku 1968 v miestnom podniku a ich názov časom zľudovel. Nazývali ich:

Práčka v miestnosti s prútenými košmi a policou s čistiacimi prostriedkami. Montiser/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Dnes už legendárne práčky niesli meno ,,tatramatky“ vďaka názvu podniku Tatramat, v ktorom boli vyrábané. Na rozdiel od práčok Romo mali viacero pracích cyklov a boli automatické.

5. K vynálezu ,,vyskakovacieho“ hriankovača viedol konštruktéra Charlesa Strita jednoduchý dôvod – prekážali mu neustále spálené hrianky, ktoré dostal v jedálni. Začal preto pracovať na prvom elektrickom hriankovači, ktorý pri opekaní chleba nebolo potrebné kontrolovať. Došlo k tomu v roku:

Detail na hrianky v hriankovači. Andrii Medvediuk/iStock
Správne! Nesprávne!

Charles Strite vynašiel prvý elektrický hriankovač po prvej svetovej vojne – v roku 1919 a patentoval ho o dva roky neskôr. Zrealizoval tak svoj nápad, ktorý dostal ešte počas trvania vojny.

6. K predchodcom súčasných naparovacích žehličiek patrí aj elektrická žehlička. Viete, akej národnosti bol jej vynálezca?

Detail ženy pri žehlení. Kmpz
Správne! Nesprávne!

Vynálezca prvej elektrickej žehličky, Henry W. Seeley, pochádzal z USA a spotrebič si nechal patentovať v roku 1882. Ten obsahoval drôty s vysokým odporom, ktoré sa pri prechode prúdu zohrievali. Naparovacia žehlička sa objavila prvýkrát v New Yorku o 44 rokov neskôr, v roku 1926.

7. Prvý fén na vlasy vynašiel kaderník Alexandre Ferdinand Godefrey, pričom sa do veľkej miery inšpiroval vysávačom. V ktorom storočí to bolo?

Dievča v bielom župane si v kúpeľni suší vlasy. YakobchukOlena/iStock
Správne! Nesprávne!

Prvý fén bol vynájdený v roku 1888, čiže v 19. storočí. Bolo to však veľké sedacie zariadenie, podobné veľkým sušičom v kaderníckych salónoch. Ručné fény sa do domácnosti začali dostávať až po roku 1920. Neboli však praktické – mali nízky výkon a tiež sa ich kovové časti nesmeli dostať do kontaktu s vlasmi.

8. Mikrovlnka bola vynájdená náhodou. Americký fyzik Percy Spencer pracoval v roku 1945 v laboratóriu na testovaní magnetrónov, zariadeniach produkujúcich mikrovlnné žiarenie, keď si všimol, že sa mu vo vrecku rozpustila arašidová tyčinka. Domnieval sa, že k tomu došlo teplom zo šíriacich sa vĺn a svoju teóriu sa pokúsil vyskúšať na vzorke jedla. Čo skúšal zohrievať mikrovlnným žiarením ako prvé?

Žena ukladá tanier s jedlom do mikrovlnky. JulieAlexK/iStock
Správne! Nesprávne!

Spencer otestoval svoju teóriu použitím kukuričných zrniečok, ktoré sa vplyvom tepla premenili na pukance. Mikrovlnka dostala svoj patent v roku 1946, no pre svoju veľkosť a cenu prvotne bola určená len reštaurácie či lode. Do domácností začala prenikať až v 70. rokoch.

9. Prvú umývačku riadu vymyslela žena – Josephine Cochrane. Patent na stroj na ručný pohon získala v roku:

Historická čierno-biela fotografia žeby pri umývaní riadu. Everett Collection/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Josephine Cochranová získala patent na umývačku riadu na ručný pohon v roku 1886. Odvtedy sa popularita umývačiek riadu zdvihla a hoci netvorí súčasť každej domácnosti, je veľmi obľúbeným domácim spotrebičom.

10. Prvú umývačku riadu s elektrickým motorom v Európe vynašla a vyrobila v roku 1929 sľubne sa rozvíjajúca nemecká spoločnosť s názvom:

Mladá žena nakladá v modernej kuchyni umývačku riadu. Tatiana Diuvbanova/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Umývačku riadu s elektrickým motorom začala v roku 1929 vyrábať nemecká spoločnosť Miele. Mora je pôvodom česká značka a Gorenje slovinská, pričom sú známe najmä ako výrobcovia elektrických sporákov.

História spotrebičov
Znalec histórie

Žena v žltom tričku drží v ruke ponorný mixér a usmieva sa.

Gratulujeme! História domácich spotrebičov ťa zaujíma do takej miery, že o nej môžeš pokojne ísť prednášať na univerzitu. Máš ju totiž v malíčku. Nezaskočí ťa ani množstvo vynálezcov z celého sveta či technické znalosti.
Zvedavec

Starší muž v džínsovej košeli drží holiaci strojček a zdvihnutý prst.

V domácich spotrebičoch sa vyznáš a vieš čosi aj o ich histórii. Rád sa vzdelávaš a obohacuješ si vedomosti nielen teoreticky, ale aj prakticky. Si zvedavý, preto neváhaš a kladieš otázky a nachádzaš odpovede. Len tak ďalej.
Nadšenec

Muž v strednom veku sa uprene díva na zástrčku.

Rád sa tešíš z nových vecí v domácnosti, hoci by malo ísť o spotrebiče. Možno by si si chcel v tomto smere doplniť znalosti a siahnuť aj po odbornej literatúre. A možno výsledok prekonal tvoje očakávania. V každom prípade ti blahoželáme.
Profesionál v inom odbore

Žena v modrom tričku krčí plecami a škerí sa.

Spotrebič berieš do ruky už akosi automaticky a ani ti nenapadlo zamyslieť sa nad jeho pôvodom. Takéto veci ťa príliš nezaujímajú, čo však nemusí znamenať, že nie si profík v inom odbore. Len to, bohužiaľ, nie sú domáce spotrebiče.