Ako správne vybrať vodné čerpadlo
Moderné bývanie sa dnes už nezaobíde bez kvalitných vodných čerpadiel. Ich využitie je v domácnosti alebo v záhrade široké a pre každé použitie je vhodný iný typ.
— Advertorial spoločnosti Husqvarna Česko s.r.o. —
Pri výbere čerpadla je dôležité si presne uvedomiť, na akú činnosť sa čerpadlo kupuje, koľko vody bude potrebné prepraviť, prípadne s akým tlakom je nutné počítať na odberných miestach. Od toho sa odvíja typ a výkon čerpadla. Nemenej dôležité je zvážiť, odkiaľ bude voda čerpaná. V prípade studne je rozhodujúca hĺbka, a to vždy po vodnú hladinu. Pozor tiež na dostatočný prítok a prípadný pokles hladiny pri väčšom odbere vody.
Všeobecne platí, že povrchové čerpadlá sú síce lacnejšie, ale reálne sú použiteľné do hĺbky satia okolo šiestich až siedmich metrov. Z nich sú najčastejšie používané záhradné čerpadlá. Ak je potrebné získavať vodu z väčších hĺbok, je lepšie voliť ponorné tlakové čerpadlo. U neho sa straty počítajú iba na výtlaku a sú dané maximálnou prepravnou výškou, vzdialenosťou, priemerom rúrky a do istej miery tiež materiálom rozvodného potrubia. Sú tiež menej náročné na údržbu a vďaka trvalému ponoreniu vo vode nehrozí nebezpečenstvo poškodenia mrazom. Aj tieto čerpadlá dnes môžu byť vybavené elektronikou, ktorá zaručí automatickú prevádzku.
Pri zásobovaní domácnosti vodou možno výrazne ušetriť. Prečo napríklad spotrebovávať na zalievanie, pranie alebo na splachovanie toalety drahú pitnú vodu, keď je možné využiť prírodný zdroj zadarmo? Túto lacnú úžitkovú vodu možno jednoducho odčerpať pomocou domácej vodárne alebo domáceho vodného automatu. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že domáca vodáreň má expanznú nádrž, do ktorej sa načerpá daný objem vody a nezapína sa pri malom odbere vody (napr. pri umytí rúk alebo spláchnutí toalety). Naproti tomu domáce vodné automaty sa zapínajú pri každom poklese tlaku a po uzavretí kohútika sa zase automaticky vypnú. Pretože udržujú konštantný tlak v potrubí, sú ideálne taktiež pre napájanie záhradných zavlažovacích systémov.
Pri umiestnení povrchových čerpadiel je nutné dbať na to, aby sa čerpadlo nachádzalo na dobre vetranom mieste. Čerpadlá vybavené elektronikou nesmú byť umiestnené vo vlhkom prostredí, napr. v studni, pretože by došlo k ich poškodeniu. Čerpadlá sú konštruované ako bezúdržbové. Výnimkou je iba uskladnenie povrchových čerpadiel počas zimy na miestach chránených pred mrazom.
Väčšina bežne predávaných čerpadiel je určená na čerpanie čistej sladkej vody. Užívatelia na Slovensku by si ale mali dať pozor na železité kaly, prípadne na vodu s väčším obsahom piesku. Pre maximálne využitie výkonu čerpadla je tiež dôležité zvoliť si správnu hadicu, ktorá nebude spôsobovať tlakové straty, čím sa maximálne využije výkon čerpadla.
Viac informácií o jednotlivých typoch čerpadiel nájdete na www.gardena.sk