Ako tvarovať živý plot

11. 02. 2011
Zdieľať

Pre tých, čo chcú čas v záhrade tráviť viac odpočinkom než kosením, strihaním a pletím, prinášame zopár tipov, ktoré prospejú vzhľadu a zjednodušia údržbu.

Strihaný či nestrihaný živý plot

Druhú najčastejšiu prácu si dosýta užijú majitelia záhrad s tvarovanými živými plotmi. Ihličnanyvždyzelené listnáče sa tvarujú raz ročne, opadavé listnáče minimálne dvakrát do roka. Staré a zospodu holé listnáče sa môžu tesne nad zemou zmladiť, z ihličnanov možno zmladiť iba tis. Odnožujúce druhy by sa na tvarované živé ploty nemali používať vôbec vzhľadom na prácne odstraňovanie koreňových výmladkov. Patrí medzi ne najmä orgován (Syringa), imelovník (Symphoricarpus), tavoľník Duglasov (Spiraea douglasii), mahónia (Mahonia), agát (robinia) a ďalšie.

Tu nám plot pekne prerástol cez hlavu – jeho údržba by rozhodne nemala byť rizikovou prácou… V tomto prípade by určite postačil omnoho nižší.
Dobrý príklad údržby. Pravidelné strihanie prináša dobré výsledky, keď ho však zanedbáme, v prípade ihličnanov často neostáva iné, než ich likvidácia. Listnáče síce nasadia puky, avšak iba v mieste rezu, takže aj v tom prípade by bolo potrebné začať ich nanovo zapestovávať až odspodu.

 

Pri zakladaní živého plota by ste mali včas zvážiť aj priestor, ktorý mu môžete venovať. Nezabudnite, že tvarovaný živý plot treba udržiavať z oboch strán, preto ak nesusedí s ulicou a nepodarí sa vám dohodnúť so susedom na prístupe z jeho strany, nemôžete vysadiť rastliny na hranici pozemku, ale musíte si nechať dosť miesta na ich údržbu. Takto neraz zistíte, že tvarovaným živým plotom vlastne oproti voľne rastúcemu žiadny priestor neušetríte, o náročnosti jeho údržby ani nehovoriac.

Mulčovanie

… nám tiež uľahčí prácu a rastlinám prospeje – zabráni rastu buriny a udrží vlhkosť.

Mulčovanie okolia rastlín pokosenou trávou je v prírodných záhradách bežné.
Trochu nešťastným hitom sa v poslednom čase stali farbené mulčovacie kôry. Nechcem sa dotknúť niečieho vkusu, dielo možno vytvorila citlivá detská rúčka, ale udržiavať sa to naozaj nedá, tak pozor na to…
Priestor potrebný na bezproblémovú údržbu vysokého tvarovaného živého plota. Pretože horná časť plota obrastá bujnejšie, tvarujú sa bočné steny vyšších živých plotov mierne šikmo (na 1 m výšky ubudne asi 10 cm zo šírky plota), nízke ploty sa strihajú kolmo.
Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: plot úpravy živý
Zdieľať článok

Diskusia