August v záhrade
Horúce letné dni sa striedajú s príjemnými večermi, ktoré môžete tráviť napríklad na terase plnej exotických drevín, prípadne na malej záhradnej párty. Vďaka kvitnúcim trvalkám, letným cibuľovinám a pestrofarebným letničkám je záhrada v auguste skutočne čarovným miestom. Aby takým zostala, nezabudnite na jej pravidelné zavlažovanie, najmä vo večerných hodinách. Koncom mesiaca môžete začať vysádzať ihličnany, trvalky a vždyzelené listnáče s koreňovými balmi. Rovnako dôležité je aj prevzdušňovanie a prihnojenie trávnika.
Rastlina mesiaca: Levanduľa s nádychom Provensálska
Napriek tomu, že pôvodným domovom voňavej levandule (Lavandula angustifolia) je Stredomorie, rovnako dobre rastie aj v našich záhradách. Obľubu si získala pre svoj krovitý rast, striebristé olistenie, voňavé fialovomodré, ružové a biele kvety.K jej pozitívam patrí aj to, že nie je náročná na pestovanie. Keď levanduľu vysadíte do priepustnej piesočnatej pôdy na slnečné miesto (kde celý deň svieti slnko) a ochránite ju pred zimou, budete sa z nej tešiť aj niekoľko rokov. Občas ju v lete polejte.
Je vhodná nielen do bylinkových či trvalkových záhonov, ale aj medzi ruže, na nízke živé plôtiky a veľmi dobre sa jej darí aj vo vegetačných nádobách (s drenážnou vrstvou a piesočnatým substrátom). Ideálnymi spoločníčkami sú vpre ňu aromatická santolina a materina dúška.
Ak chcete levanduľu udržať v kompaktnom tvare, nezabudnite ju po odkvitnutí ostrihať (ale nie až do starého dreva). V ponuke záhradníctiev sa v ostatnom období objavuje aj ďalší zaujímavý druh levandule – Lavandula stoechas, ktorá je výnimočná svojimi atraktívnymi kvetmi.
Záhrada: Prilákajte motýleAk chcete, aby farebné spektrum vašej záhrady rozihrali dúhovo sfarbené motýle, pripravte im bohatú hostinu a prilákajte ich. Ako na to? Celkom jednoducho – správnou výsadbou rastlín. Motýle totiž vábia kvety žiarivých a sýtych farieb a omamné vône.
Ako magnet pôsobia na ne levanduľa, floxy (Phlox paniculata), aksamietnice (Tagetes), zlatobyľ (Solidago), rozchodníkovec (Sedum spectabile), zínie, šalvie, margaréty (Leucanthemum), rudbekia (Echinacea purpurea), hrachory (Lathyrus odoratus) a myšie chvosty (Achilea). Skúste hádať, prečo okrasný ker budleja (Buddleia davidii) dostal pomenovanie motýlí ker?
Záhrada: Exotický ľanovník
Ak patríte medzi milovníkov exotiky, letné mesiace sú obdobím, keď si ju môžete vniesť do svojej záhrady. Pýtate sa ako? Napríklad aj pomocou niekoľkých zaujímavých rastlín, ktoré pochádzajú zo subtrópov. Jednou z nich je ľanovník novozélandský (Phormium tenax), ktorý sa teší obľube nielen v prímorských krajinách, ale aj v susednom Rakúsku či v Anglicku.
Táto rastlina má mečovité listy, ktoré môžu byť zelené, bordové alebo aj žlto- a ružovozelené. Pri optimálnych podmienkach rastlina dorastá až do výšky dvoch metrov.
Aby sa jej u nás darilo, nechajte ju v lete na slnečnom stanovišti, najlepšie v nádobe (ktorú môžete umiestniť na trávnik či do kvetinového záhona) a, samozrejme, nezabudnite ju pravidelne zalievať. Pred zimou ľanovník preneste do priestoru, kde nemrzne. Približne päťročné rastliny v lete kvitnú.
Záhrada: Rozmnožte si ihličnanyVhodný obdobím na rozmnožovanie ihličnanov pomocou odrezkov je práve august. Môžete použiť vrcholové výhonky tují, cypruštekov a borievok, ktoré nie sú mäkké, ale ani drevité. Výhonky nestrihajte (!), ale odtrhávajte – na konci odrezku zostane malý jazyk kôry (tvorí sa na ňom najviac koreňov).
Pripravené odrezky ošetrite najprv práškovým stimulátorom a neskôr ich pozapichujte do pieskovo-rašelinového substrátu v debničke. Ten zakryte fóliou. Malý záhon na množenie pravidelne vetrajte a zavlažujte. Odrezky ihličnanov o niekoľko týždňov vytvoria korene a v nasledujúcom roku na jar ich budete môcť vysadiť do záhrady.
Záhrada: Smädné ruže
Ruže sú náročné na pestovanie, o tom niet pochýb. V lete je najdôležitejšie, aby pôda, v ktorej rastú, bola vždy mierne vlhká.
Občas ju treba prekypriť, prípadne namulčovať drvenou kôrou. Ruže žiadajú aj prihnojovanie špeciálnymi hnojivami – na nedostatok živín reagujú menším množstvom kvetov a menšou odolnosťou proti chorobám a škodcom.
Milovníci ruží by mali pravidelne odstraňovať aj ich odkvitnuté kvety, suché listy a počas leta presvetliť rezom priveľmi husté kríky. Vždy však ponechajte všetky nové výhony. V tomto období môžete vysádzať aj nové ruže s koreňovými balmi.
Balkóny a terasy: Netýkavky zažiaria aj v tieniMedzi sezónne rastliny, ktoré oživia problematické tienisté balkóny a terasy, patrí netýkavka (Impatiens walleriana). Je vhodná do vegetačných nádob. Pri pravidelnej zálievke a prihnojovaní (raz do týždňa) kvitne tak bohato, že často nevidno ani jej listy. Kvety sú biele, ružové, červené, fialové aj dvojfarebné.
Pomocou odrezkov môžete netýkavku veľmi jednoducho rozmnožiť. V pohári s vodou sa rýchlo zakorení, a tak môžete kvitnúce rastliny získať aj na konci leta. Môžete ich kombinovať s fuksiami, begóniami, bakopou a okrasným tabakom. Nevhodné pre ich dužinaté stonky sú veterné balkóny a terasy.
Floristika: Sušená kytica
Ak ste si vysadili letničky a okrasné trávy, ktorých kvety sú vhodné na sušenie, je najvyšší čas začať s ich zberom a sušením.
Ideálne na zber je slnečné počasie, lepšie doobeda, keď uschne ranná rosa. Kvetné stonky zbierajte, keď sú kvety mladé, mierne rozvinuté a pevné. Po usušení si totiž lepšie udržia svoju charakteristickú farbu a tvar.
Z nazberaných kvetín vytvorte zväzky (podľa jednotlivých druhov), zviažte ich špagátom a zaveste do vetranej suchej a skôr tmavšej miestnosti (napríklad do podkrovia). Po usušení zväzky môžete poukladať do košíkov, prípadne hneď naaranžovať.
Knižný tip: Ludmila Dušková, Jan Kopřiva – Pestujeme maliny, ostružiny a čučoriedkyNielen okrasné, ale aj niektoré úžitkové ovocné rastliny sú v záhradách obľúbené. Medzi najvychytenejšie patria najmä maliny a čučoriedky. O ich histórii, pestovateľských nárokoch, rozmnožovaní, prihnojovaní a využití sa dočítate v tejto útlej knižke.
V závere nájdete aj zopár receptov, ako spracovať chutné plody. Publikáciu vydalo vydavateľstvo Grada Publishing, a. s., v roku 2003, jej cena je 129 Sk.