Doma ako na chalupe

Doma ako na chalupe

21. 09. 2007
Zdieľať

Ráno sa zobudiť v spálni s výhľadom do záhrady plnej tajomných zákutí. Bývať v dome, v ktorom pretrváva spomienka na blízkych ľudí. Vkladať vlastnú tvorivosť do bývania, v ktorom sa čoraz viac zhmotňuje svojská predstava o zabývaní rodinného domu. Mnohým je takýto obraz domova blízky, ale len málo z nás ju uskutočňuje.


Doma ako na chalupe

107457

V Romanovi by ťažko niekto odhalil prednášajúceho na technickej univerzite. Najmä ak by sa s ním zoznámil v jeho domácom prostredí. Na každom kroku vlastnoručne zmajstrovaný nábytok alebo vylepšené kúsky staršieho dáta, ktorým sa nedá uprieť originalita.


Doma ako na chalupe

107452

Roman sa rád hrá s kovom a kuje veci za studena – teda operadlá na stoličky, ktoré už dávno nevedia, kam sa podeli tie pôvodné, povykrúcané konzoly na poličky, múdre vešiaky, zábradlia či vtipné držiaky na kvetináče. Vďaka technickej zručnosti a umeleckému videniu sa originálny prístup k zariadeniu domova preniesol aj do záhrady.

Po svojom si pretvoril a zobytnil záhradu i dvor. Čo štvorcový meter, to nový nápad. Však Roman trávi v dielni a v záhrade všetok voľný čas. Dom je preňho bývaním a chalupárčením zároveň.


Doma ako na chalupe

107481

Romana inšpiruje najmä architektúra a záhrady francúzskeho vidieka. Za dedičstvo po predkoch sa netreba hanbiť ani u nás. Naopak, z ošúchaných vecí a starých domov sa dá urobiť veľká paráda. Fasáda s okrovým náterom je tým správnym pozadím pre dômyselné zákutia a kuriózny záhradný inventár zhotovený z tradičných vidieckych materiálov. Kov a drevo – oba sa zžili s časom aj so záhradou.Doma ako na chalupe

107479


Doma ako na chalupe

107462


Aj takto sa dá ukončiť opierka na stoličke. Okrem toho, že plní svoju pôvodnú funkciu, pokojne môže vypomôcť aj ako nemý sluha.


Pripevniť a prizdobiť. Prečo nie? Toto nemohol vymyslieť obyčajný “suchár”.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: chalupa
Zdieľať článok

Diskusia