07. 09. 2007
Zdieľať

Dva v jednom je obľúbená predajná akcia, ktorá nám ponúka niečo navyše. Podobne možno vnímať aj echinaceu purpurovú (Echinacea purpurea) – nápadnú trvalku a obľúbenú liečivú rastlinu. A ak patríte k obdivovateľom motýľov, máte sa na čo tešiť – čaká na vás akcia tri v jednom.
Dva v jednom

104787

Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky, kde ju Indiáni poznali ako mnohostrannú liečivú rastlinu. V 18. storočí sa dostala do Európy a ďalších sto rokov trvalo, kým sa na našom kontinente začala využívať v liečiteľstve. Dnes sa s obľubou používa najmä ako prostriedok proti prechladnutiu a na zlepšenie imunity. Je blízkou príbuznou rudbekie a mnohí ju tak dodnes volajú – Rudbeckia purpurea. Z botanického hľadiska je však správny názov echinacea. Ten bol odvodený od slova Echinos, čo v preklade znamená ježko, ktorého pripomína nepichľavý hnedočervený stred rastliny.


Dva v jednom

104786

Využitie v záhrade

Echinacea je pomerne nápadná vyššia rastlina vhodná do trvalkových záhonov. Vysaďte ju do skupiny do pozadia záhona a pred ňu napríklad floxy, astry alebo šalviu. Zaujímavé efekty docielite aj použitím okrasných tráv. Echinacea je vhodná aj na rez. Reže sa kvet s jazykovitými lupeňmi, ale po ich opadaní možno rezať aj zaujímavý hnedočervený stred.


Rýchlokurz pestovania
Echinacea obľubuje slnečné stanovište a výživnú pôdu. Dosahuje výšku 60 až 100 cm.

Kvitne v júni až septembri. Odkvitnuté kvety treba zrezať.

Najjednoduchšie pestovanie je, ak si zakúpite a vysadíte hotové sadenice. Ďalšími možnosťami sú delenie starších trsov a výsev zo semena v apríli alebo máji.

Ak vám po štyroch alebo piatich rokoch začne rastlina slabo rásť a kvitnúť, na jar alebo na jeseň trs rozdeľte a vysaďte na nové stanovište.

Najviac liečivý na rastline je koreň, ktorý sa zbiera z rastlín starých minimálne tri roky na jeseň alebo na jar.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: echinacea rastlina
Zdieľať článok

Diskusia