11. 09. 2008
Zdieľať

Áno, čítate dobre. Septembrová rastlina mesiaca sa v slovenčine volá ježibaba. Jej latinský názov je výstižnejší – Echinops, čo v preklade znamená podobný ježkovi.
O rastline – Echinops banaticus


Ježibaba v záhrade

161029

Rozkvitnuté kvety mávajú priemer približne päť centimetrov. Kultivary môžete dostať v rozličných odtieňoch modrej a bielej. Nektár ukrytý v krásnych kvetoch priťahuje včely, čmeliaky a iný hmyz. Listy na rastline sú pomerne veľké, ale aj pichľavé. Nadzemnú časť rastliny môžete zostrihať buď na jeseň (ostrihané časti môžete ponechať na rastline ako zimný kryt a skoro na jar ich odstrániť), alebo na jar (počas zimy budú zaujímavé uschnuté časti rastliny pokryté inovaťou).

Využitie rastliny

Ježibaba sa hodí do trvalkových výsadieb, najmä do pozadia záhonov. Je zaujímavá svojou štruktúrou a guľovitým súkvetím, ktoré v kontraste s celou rastlinou pôsobí jemne. Kvety sú vhodné na rez, výhodou je, že vydržia dlho vo váze. Obrátené dolu hlavou ich môžete aj sušiť.Ježibaba v záhrade

161025

Jemná modrá farba ježibaby sa ľahko kombinuje napríklad s ružovou (ak sa vám žiada niečo jemné) alebo s oranžovou či so žltou (ak potrebujete povzbudiť). V tomto miniaranžmáne sme spojili obe, no dominuje kontrast modrej a oranžovej farby. Použili sme oranžovú gerberu, ružový rozchodník, láskavec, listy ježibaby a heuchery.

Rýchlokurz pestovania


  • Ježibaba je trvalka.
  • Táto rastlina vyžaduje slnečné stanovište.
  • Znáša dobre sucho aj chudobné pôdy.
  • Echinops dorastá do výšky 1,5 metra a približne do metrovej šírky.
  • Kvitne od júla do septembra.
  • Rozmnožiť si ju môžete delením trsov, ale aj zo semena.


Článok bol uverejnený v časopise
Môj dom 09/2007.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: echinops rastliny. kvety záhrada
Zdieľať článok

Diskusia