Kde sú si všetci rovní

31. 07. 2007
Zdieľať

Japonská záhrada nie je v nijakom prípade akési náhodné zoskupenie rastlín, kameňov a vody. Vzniká podľa špecifického estetického kódu, ktorý vychádza zo zmesi praktických rád, životných skúseností, obáv z nepriazne osudu, túžby po šťastí a veľkej citlivosti k prírode. Má moc uvoľniť myseľ a upokojiť človeka. Možno práve preto sa k takej záhrade stále viac obracia súčasný uponáhľaný moderný človek.

Keď sa spýtate pána Jiřího, prečo sa pustil do budovania japonskej záhrady, odpovie žartom: „Aby som mal kam dať kapry.“ Hovorí, samozrejme, o zvláštne sfarbených exotických koi a potom o nich rozpráva s veľkým zanietením bez prestávky dlhší čas. Ak však po chvíli otázku zopakujete, dozviete sa už viac.

Voda, kamene a okruhliaky


Kde sú si všetci rovní

102616

Vedľa areálu stavebnej firmy, ktorú pán Jiří vlastní, zostával dlhší čas nevyužitý pozemok a Jiří sníval o tom, že ho premení na príjemné miesto na relaxáciu. Odkúpil pôvodnú skládku uhlia, vyviezol štyri valníky stavebného odpadu, odstránil vrchnú vrstvu zeme, ktorá bola premiešaná so zvyškami uhlia, naviezol kvalitnú zeminu a vysial trávu. Čo ďalej?

Mal určitú predstavu o záhrade podľa japonského štýlu, a keď sa pri jednej stavebnej zákazke stretol s bonsajistom, začal sen pána Jiřího po ich spoločných debatách naberať konkrétnu podobu. Jedno bolo isté: Dominantou záhrady bude potok, ktorý „vybehne“ z rohu záhrady a vleje sa do jazierka nepravidelného tvaru.

Pri jazierku by mala byť nejaká stavba, z ktorej bude môcť každý návštevník v pokoji pozorovať koi. Od vodnej hladiny sa potom bude všetko rozbiehať. Jazierko dostalo svahovité brehy, pri tvarovaní nádrže sa použila geotextília, ktorá sa prekryla špeciálnou fóliou. Tlak napustenej vody prirodzene dotvaroval brehy. Koryto potoka má zakrivenie písmena S, aby sa zväčšila jeho dĺžka a pohľad od jazera k prameňu získal hĺbku. Vode sa do cesty postavilo niekoľko veľkých kameňov – zurčanie je dôkaz, že sa jej to páči – kaskádovité členenie zvyšuje estetiku miesta.


Kde sú si všetci rovní

102613

Kameňov tu nie je málo, niektoré vážili až osem ton. Osadiť ich správne do premyslených skupín, vytvoriť priehľady a využiť pritom ich fotogenickú stranu, to je hotová veda, ktorú pán Jiří zvládal za pochodu. Celkovo záhrada „zhltla“ 45 ton kameňa a 20 ton triedeného riečneho kameniva s vysokým podielom bieleho kremeňa, ktorému sa hovorí aj tľapkavý. V japonskej filozofii symbolizujú tieto okruhliaky more.

Občas vo vlnách veselo zabiehajú do trávnika, sú starostlivo pohrabané, podložené fóliou, aby cez ne nemohla prerásť burina. Kontrast bieleho okruhliaka a zelenej trávy je pôsobivý, zmäkčuje mohutnosť veľkých kameňov a nenásilne člení plochu.

Kultivovaná zeleň a pestré koi


Kde sú si všetci rovní

102615

Pri výsadbe rastlín v japonskej záhrade sa nezdôrazňuje pestrosť a hýrivosť kvetov, ale elegancia vždyzelených kríkov, listnatých a ihličnatých stromov. Zároveň sa ráta s premenlivosťou scenérie v priebehu roka. Okolo jazierka sú vlhkomilné a močaristé rastliny, pri potoku nájdete aj buxusy a skalničky, rôzne trávy, bambus či japonské javory.

A, samozrejme, nemôžu chýbať borovice. Pinus nigra, ktorá je u nás bežná, sa dá dobre tvarovať. Z Japonska si pán Jiří zaobstaral tri nádherné parviflory (Pinus parviflora). A takisto kapry koi. Niektoré dokonca sám ulovil. Nepytliačil, nič také. V Japonsku si totiž pri kúpe koi v nádrži s ponúkanými exemplármi jednoducho vylovíte ten, po ktorom túžite.

A niekedy aj za dramatických okolností. „Tohto krásavca som akurát nabral,“ rozpráva pán Jiří pri jazierku, „keď sa zachvela zem. Videl som, ako ma tí ostatní lovci pozorujú, či rybu nepustím, aby po nej hneď sami mohli skočiť, ale ja som držal. Aj keď musím povedať, že som mal strach.“ Väčšie zemetrasenie sa, našťastie, nekonalo a koi putovali na európsky kontinent.


Kde sú si všetci rovní

102612

V jazierku svižne plávajú kohaku (červenobiely), tancho kohaku (Japonci si ho najviac cenia, pretože vyzerá ako ich vlajka – biely s červeným kruhom na hlave), shiro utsuri (čiernobiely), hi utsuri (červenočierny), platin ogon (platinový) a veľa ďalších druhov. Voda sa čistí drahým filtračným zariadením. Hĺbka jazierka (180 cm) umožňuje koi prezimovať v ňom. O tom, že sa im v jazierku darí, svedčia početné mladé rybky.

Nad vodou sa týči pekný japonský pavilón so strechou zo štiepaného šindľa, odkiaľ pán Jiří pozoruje svojich miláčikov a sníva o tom, že vybuduje zimnú záhradu s nádržou, kde sa bude môcť tešiť z majestátne plávajúcich brokátových koi aj v zime, keď je vonkajšie jazierko pokryté ľadom.

Vojdi bránou a umy sa


Kde sú si všetci rovní

102609

Každá japonská záhrada má svoju bránu, hneď za ňou je kamenná fontánka s vodou (cukubai). Je symbolom fyzickej a duševnej očisty, ale aj estetickým prvkom. Tu sa každý návštevník umyje, pretože v japonskej záhrade sú si všetci rovní. V minulosti mal každý z kameňov svoju funkciu – kameň pred fontánkou (jutoiši) slúžil ako schodík, na kameň vpravo (tešokuiši) sa počas chladných dní postavila nádoba s teplou vodou alebo naberačka a na ľavej strane je kameň na sviečku alebo prenosný lampášik.

Tiež sú tu charakteristické lampy. Tie japonské zo žuly (u nás sa vyrábajú z pieskovca) má pán Jiří najradšej, pretože rýchlo získavajú peknú patinu. Záhradná kamenná lampa okrem svojej praktickej funkcie symbolizovala i svetlo poznania, ktoré plašilo mračná nevedomosti.


Kde sú si všetci rovní

102608

V starých záhradníckych príručkách sa pripomína, že počas mesačných nocí má byť jej svetlo stlmené, aby nerušilo temnotu, ale zvýraznilo jej čaro – má nechať noc, aby zostala nocou. Ako je to v tejto záhrade?

„Večer je záhrada čarovná,“ hovorí majiteľ a staviteľ hrdo, „lampy ju len jemne osvetľujú, vďaka čomu dostáva iný rozmer. Ja som tu však každú možnú chvíľu. Ráno, keď vstanem, idem sa aspoň na chvíľu postaviť do brány. Ten pohľad ma upokojuje, a preto som s tým začal. Myslím, že takto vynaložené peniaze a strávený čas majú nejaký zmysel.“

 

 

 

 


Kde sú si všetci rovní

102610

Japonské kapry koi (Cyprinus carpio) sú tvarovo podobné pôvodnému typu, líšia sa však výrazne pestrým zafarbením. Koi sa delia do 13 základných kategórií, v Japonsku je ich chov takmer kultová záležitosť – napríklad tieto ryby slúžili samurajom pri meditáciách pred bojovými akciami ako zdroj energie.
Najväčšia koncentrácia chovateľov je v prefektúre Niigata, v meste Ojiya je múzeum, v ktorom je veľká expozícia o chove a vývoji kaprov koi vrátane ukážkových ázijských záhrad s okrasnými jazierkami, ktoré sú plné týchto krásnych rýb.
Kategória: Záhrada a exteriér
Zdieľať článok

Diskusia