Kvitnúca lúka pri chalupe

26. 04. 2010
Zdieľať

Určite ste už neraz počas prechádzky prírodou mysleli na to, aké krásne by bolo, keby ste mohli rovno z chalupy vybehnúť na voňavú a kvitnúcu kvetinovú lúku. Nič nie je nemožné! Navyše, okrem nej si pri chalupe môžete založiť aj klasický trávnik.

Pri zakladaní kvetinovej lúky si treba uvedomiť, že sotva vytvoríte vernú kópiu toho, čo vidíte vo voľnej prírode. Tam totiž k celkovému výsledku prispieva nielen špecifické pôdne zloženie, ale aj rozmanitá skladba rastlín, ktoré rastú v zaujímavej vzájomnej symbióze. Tieto rastliny sa však môžu úplne inak javiť v pestovanej záhrade. Mnohé z nich nekvitnú dlho, ale naopak – len krátko. A rovnako krátko aj žijú. Ich výhodou je, že sa dokážu rýchlo šíriť samovýsevom (rumanček, vlčí mak, sedmokrásky, nevädze), a tak sa neraz vo väčšom množstve objavia aj v ďalších rokoch. Fakt je, že kvetinová lúka vyzerá pri chalupe skutočne pekne, prirodzene a zaujímavo (pretože na nej kvitne stále niečo nové). Na výsledok si však treba nejaký čas počkať. Kvitnúca lúka je nenáročná na údržbu – treba ju kosiť nanajvýš trikrát ročne. Toto ocenia najmä občasní návštevníci chalúp.

Prostredníctvom lúky môžete preniesť do blízkosti chalupy kus skutočnej prírody, vytvoriť úkryt pre množstvo užitočných živočíchov a je tiež ideálnym priestorom na detské hry. Netreba však zabúdať, že niektoré kvitnúce rastliny a trávy sú zdrojmi alergénov. Ak máte doma alergika, takáto kvetinová lúka nebude vhodnou voľbou.


Kvitnúca lúka pri chalupe

259054
Daniel Veselský

Štyri kroky ku kvetinovej lúke

1. Zakladanie a výber osiva
Kvetinovú lúku si môžete založiť neskoro v lete, na jeseň, ale aj na jar. V dobre zásobenej predajni dostať kúpiť špeciálnu zmes osiva určenú na založenie kvetinovej lúky (zmes obsahuje viac ako 20 druhov typicky lúčnych rastlín a bylín, často prevažujú margaréty). Vyberte len zmes určenú na podmienky plochy, na ktorej by lúka mala vzniknúť. Inú zmes bude treba na slnečné a suchšie stanovištia a inú na tienisté a vlhké miesta.

2. Príprava pôdy
Predpokladom úspechu je príprava pôdy. Okrem prekyprenia či hlbšieho zorania je dobré pôdu obohatiť aj o piesok. Ak sa približne rok pred zakladaním danej plochy pôda nehnojí, výsledky sú lepšie. Z pôdy treba odstrániť všetky kamene, hrudy, nečistoty – tie nemajú na lúke čo hľadať.

3. Vysievanie
Na pripravenú, urovnanú a mierne vlhkú plochu môžete začať naširoko rozsýpať trávne osivo (zmiešané s pieskom alebo pilinami). Jemne ho zapracujte do pôdy a potom plochu povalcujte. Vysiate miesta je dobré až do vyklíčenia stále zavlažovať, no keďže na chalupe netrávite každý deň, musíte sa spoľahnúť na zrážky alebo sa dohodnúť s ústretovým susedom.

4. Kosenie
Lúku po prvýkrát koste asi dva až tri mesiace po výseve (ak ste siali na jar). Kosačku nastavte na najvyššie kosenie. V nijakom prípade pri prvých koseniach nenechávajte pokosenú trávu na ploche (pôsobila by ako hnojivo, čo je nežiaduce). Kvetinová lúka potrebuje k svojej kráse skôr pôdy chudobnejšie na živiny. Neskôr si už nevyžaduje priveľkú starostlivosť. Netreba ju zalievať, prihnojovať, dokonca ani prevzdušňovať. Stačí ju len pokosiť, prípadne odstrániť expanzívnejšie rastúce rastliny a dosadiť niečo zaujímavé (napríklad botanické cibuľoviny). Treba si však uvedomiť, že ak budete takúto plochu príliš zaťažovať, nebude pôsobiť pekne. Mnohé lúčne rastliny a trávy totiž majú tenké stonky a neznášajú zašliapavanie, niektoré dokonca ani položenie stola a stoličiek. Preto sa odporúča vytvoriť kosačkou malé plochy na umiestnenie bazéna, záhradného nábytku či grilu, ako aj chodníky a odtiaľ pozorovať kvitnúcu nádheru.

 


Kvitnúca lúka pri chalupe

259055
Daniel Košťál


Kvitnúca lúka pri chalupe

259058
Daniel Košťál

Pri výbere osiva treba myslieť aj na podmienky daného miesta. V ponuke sú zmesi na vlhké a suché plochy, do tieňa či na slnko. Zakladanie trávnika pri chalupe pomocou trávnych kobercov je zbytočne drahé riešenie.

Rekreačný trávnik

Pri chalupe si môžete založiť aj klasický rekreačný trávnik. Nemal by však vyzerať veľmi reprezentatívne a udržiavane – nemal by mať precízne zarovnané okraje, presnú výšku a podobne. Rekreačný trávnik znesie intenzívne zaťažovanie – detské hry, stolovanie, športovanie, pohyb domácich zvierat či naplnený nafukovací bazén. Na toto treba myslieť už pri výbere osiva, ktoré je namiešané z odolnejších druhov tráv (na obale sa uvádza, či ide o zmes na vytvorenie intenzívnejšie zaťažovaného trávnika). Takýto trávnik je hustý, sýtozelený a má výbornú regeneračnú schopnosť. Musí sa však pravidelnejšie kosiť (aspoň raz za dva týždne, ale nie priveľmi nízko), občas prihnojiť (apríl, jún), prevzdušniť a počas horúceho leta aj poliať (prípadne zalievať systematicky počas pobytov na chalupe). Postup zakladania rekreačného trávnika je podobný ako pri kvetinovej lúke. Prvým krokom je príprava pôdy, prípadne zapracovanie dlhodobo pôsobiaceho hnojiva alebo humusu. Okrem lacnejšieho výsevu si môžete zvoliť aj drahšiu alternatívu – položenie trávneho koberca. Toto riešenie sa však k chalupám veľmi neodporúča, pretože si vyžaduje veľkú pozornosť – trávnik treba pravidelne zalievať a kosiť (aspoň raz za dva týždne), na jeseň z neho treba zhrabávať napadané lístie a v prípade rozšírenia nežiaducich burín či machu treba siahnuť po vhodných prípravkoch na ich ničenie.


Kvitnúca lúka pri chalupe

259057
Daniel Košťál

Rekreačný trávnik pri chalupe je najlepšie zakladať takisto ako kvetinovú lúku – na jar alebo jeseň. Nezabudnite, že trávnik by mal mať aj pekné okolie – rozkvitnuté kvetinové záhony, kvitnúce ruže alebo okrasné kry.

ZDROJ: VŠETKO O CHATÁCH A ZÁHRADKÁCH JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: chalupy
Zdieľať článok

Diskusia