19. 04. 2006
Zdieľať

Pri slove muškát sa mnohí znalci vín môžu zaradovať, reč však nebude o odrode vína, ale o nenáročnom kvietku, ktorý svojou krásou korunoval jednu záhradu a prepožičal jej čaro svojej elegancie. Napokon, presvedčte sa sami.

Majitelia kúpili pozemok aj s rodinným domom. Nasledovala rekonštrukcia a nakoniec prišla na rad aj záhrada. Ako podotkla domáca pani, pri záhradných úpravách jej nepomáhal nijaký záhradný architekt ani iný odborník, riadila sa vlastnými predstavami a vkusom. Samozrejme, že jej pomáhal aj manžel. Každému návštevníkovi je jasné, že doménou domácej panej sú muškáty. „Je to môj koníček. Každý rok ich štepím, sadím vlastné výpestky. Nepopieram, je s tým dosť roboty, ale kvietky sa potom odvďačia svojou krásou,“ priznala majiteľka. A skutočne – všade, kam sa len pozriete, sa môžete kochať pohľadom na nádherné bohato kvitnúce muškáty. Zdobia nielen záhradný altánok, ale aj plot, črepníky či starý drevený voz.



Muškátové kráľovstvo

51564
Dominik Vlaheko

Postaraj sa, odvďačím sa

„Keď sme záhradu zakladali, ešte som chodila do práce. Času nebolo veľa, pracovali sme vždy len cez víkendy,“ prezradila domáca pani. Inšpiráciu aj rady čerpala z rozličných časopisov. Muškátom, rovnako ako ostatným kvietkom, treba venovať pravidelnú starostlivosť. Každý konárik si vyžaduje opateru – treba pooberať suché listy a odkvitnuté hlávky. Keďže staršie výhonky postupom času drevnatejú, domáca pani každý rok (zvyčajne koncom leta) si po odkvitnutí zaobstará odrezky na množenie. O tie sa potom stará celú zimu a na jar ich vždy zasadí do novej zeme (tú starú použije na iné účely).

Najprv mladé rastlinky mierne polieva, potom ich začne prihnojovať klasickým hnojivom určeným na muškáty. „Kým sú maličké, hnojím ich dvakrát týždenne, v lete už len raz do týždňa. Ideálnym prostredím by bol skleník,“ povedala domáca pani. Zatiaľ sa však musí uspokojiť s pivnicou a garážou, kde rastlinky počas chladných mesiacov skladuje. A keďže garáž zostáva ideálnym miestom, kde rastlinky prečkajú prvé mrazy, auto sa musí uspokojiť s pľacom vedľa domu. Ako podotkla domáca pani, dôležité je, aby odrezky mali dostatok svetla a ideálnu teplotu pohybujúcu sa okolo 8 °C. Keď udrú veľké mrazy, nastáva „veľké sťahovanie muškátov“ do podkrovia, kde sa uvelebia pod strešnými oknami. Tento priestor domáci v zime často nevykurujú, iba keď u nich spia vnúčatá.



Muškátové kráľovstvo

51565
Dominik Vlaheko

Netýkavky a spol.

V záhrade však možno nájsť okrem muškátov aj iné rastliny. Tento rok vysadila domáca pani netýkavky. Ich krása vynikla najmä v júli, potom nastali dažde a veľká časť uhynula. „Netýkavky rozjasnili záhradu svojimi pestrými farbami, boli červené, biele, ružové,“ poznamenala domáca pani s mierne nostalgickým výdychom za zašlou krásou. Záhradu popri plote lemuje rad bielych a červených ruží. V ich područí čupia aksamietnice a zvyšok netýkaviek. Nižšie rastlinné druhy sa striedajú s vyššími tak, aby si navzájom neprekážali.

Celkom nenápadne sa tvári kornútovka, ktorá tento rok potešila domácich až sedemnástimi kvetmi. „Na zimu koreň vyberiem, dám ho do igelitového balu a uložím do pivnice, kde je vlhko. Na jar rastlina nevyzerá moc vábne, listy sú suché a zvädnuté, ale keď začne svietiť slniečko, kornútovka znovu ožije a prekvitá do krásy celé leto,“ pochválila sa domáca pani. O niečo ďalej sme našli uprostred ruží stáť sadrového piadimužíka držiaceho v rukách lampáš, ktorým svieti na cestu pri nočnej prechádzke.

Stromov je v záhrade pomenej. Pôvodne tu rástli veľké orechy, ktoré majitelia museli odstrániť, pretože svojimi zvedavými koreňmi bez pozvania skúmali susednú záhradu. Rovnako aj pred domom sa kedysi týčili dva mohutné smreky, ktoré pri silnom vetre narážali do strechy.
Z ovocných stromčekov zostali len hruška, marhuľa a jedna lieska na konci záhrady. Ďalším pánom na holenie, ktorý musel opustiť záhradné teritórium, bol brečtan, ktorý rástol pri dome pod oknami. Svoj domov v ňom našlo množstvo vošiek a hrozilo, že budú robiť nájazdy na okolité kvety a kríky, preto majitelia pristúpili k radikálnemu riešeniu. Ako sa ukázalo, záhrada si bohato vystačí aj s tým, čo v nej rastie teraz.



Muškátové kráľovstvo

51563
Dominik Vlaheko

Náročný koberec

Každý záhradkár určite vie, čo predstavuje starostlivosť o pestovaný trávnik. Aby vyzeral esteticky a udržiavane, treba sa mu pravidelne venovať. „S trávnikom je kopec roboty. Nestačí len vysadiť trávu. Na jar ho prevzdušňujeme, hnojíme a dvakrát do týždňa striháme. V polovici augusta ho zasa prevzdušníme a pohnojíme,“ povedala domáca pani.

Nedávno sa majitelia museli popasovať s pýrom, ktorý začal robiť v záhrade neplechu – dusil trávu. „Pýr rástol len na určitých miestach. Tak som ich postriekala nejakým prípravkom, ktorý mi poradili v predajni. Musím povedať, že svoj účinok to malo – zničilo to trávu, a pýr zostal. Mali sme dve možnosti: buď celý trávnik urobíme ešte raz, alebo na poškodených častiach vymeníme zeminu a nasadíme novú trávičku. A keďže nám trvalo tri roky, kým sme získali takýto zelený koberec, rozhodli sme sa pre druhú možnosť,“ dodala majiteľka.
Na zavlažovanie majitelia využívajú vodu zo studne, všetko robia svojpomocne, automatiku nemajú.



Muškátové kráľovstvo

51567
Dominik Vlaheko

Záhradné dekorácie

Na ľavom boku záhrady stojí živý plot z tují, ktorý domáci pán pravidelne na jar strihá. Majiteľka nás upozornila, že stromčeky nemajú rovnaký farebný odtieň, čo je dôsledok dodatočnej výsadby časti plota.

Hneď pri dome sa nachádza malá fontána, ktorá v letných mesiacoch umocňuje dojem zo záhradnej scenérie svojím nevtieravým žblnkotom tečúcej vody. Tento záhradný prvok majitelia vybudovali dodatočne, svojou farbou korešponduje so schodmi vedúcimi do domu. Rovnako ako o zvyšok záhrady aj o fontánu sa treba starať – vyžaduje si pravidelné čistenie, aby sa v nej neusadzovali riasy.
Domáca pani sa priznala, že si želala aj malé jazierko, ale jej manžel to odmietol so slovami, že napokon by sa oň musel aj tak starať on.


Muškátové kráľovstvo

51575
Dominik Vlaheko

Letné večery domáci trávia v záhradnom drevenom altánku, ktorý domáci pán postavil sám. „Keď vonku cvrlikajú cvrčky, je škoda sedieť vnútri,“ povedala majiteľka s úsmevom. Okrem posedenia a grilu atmosféru umocňujú aj palmy v kvetináčoch a orchidea, ktorej vyhovuje skôr tienisté miesto. Vstup do altánka lemujú oleandre a príjemnú vôňu šíria okolo seba biele kvety jazmínu.
Cez leto je príjemným osviežením bazén vedľa garáže, v ktorom vodu vyhrieva solárne zariadenie.
Oddychovať sa dá aj pri práci, a ako s úsmevom povedala domáca pani, záhrada sa navyše za venovanú starostlivosť dokáže odmeniť nezameniteľnou krásou a vôňami.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia