Najromantickejšia rastlina, ktorej kvety pripomínajú vodopády
Jej povestná životaschopnosť, dlhovekosť, nežné kvetové vodopády a prenikavá vôňa z nej robia najpríťažlivejšiu popínavú lianu. Vistéria dodáva záhrade romantickú atmosféru a získava si tak srdcia stále nových milovníkov kvetov.
Vistérie sú silné popínavé dreviny s pestrým využitím v záhrade. Medzi ich pozitíva môžeme radiť predovšetkým mrazuvzdornosť, vitalitu, dlhovekosť a schopnosť popínavosti. Sú veľmi cenené pre svoje veľké visiace kvety, ktoré v plnej kráse rozkvitajú na jar ešte pred vyrašením lístia. Kvety môžu byť bielej, ružovej, fialovo-modrej alebo fialovej farby.
Rastliny vypestované zo semien zostávajú v dlhej juvenilnej fáze a často sa stáva, že zakvitnú za 10 až 15 rokov. Rastliny, ktoré sú naočkované alebo rastliny vypestované z odrezkov, či vrstevnenia z kvitnúcich rastlín zvyčajne začnú kvitnúť skôr ako sadenice.
Dva druhy sa obvykle pestujú v našich záhradách:
- vistéria čínska (Wisteria sinensis) alebo
- vistéria japonská (Wisteria floribunda).
Vistéria rastie do výšky 7,5 metra a viac. Trsy kvetov Vistérie čínskej majú 15 centimetrov a Vistérie japonskej môžu dosiahnuť až 45 centimetrov na dĺžku. Kvietky v trsoch sa rozvinú všetky naraz a vytvárajú tak veľmi pôsobivý obraz. Svoju príťažlivosť nestráca ani po odkvitnutí. Jej mladé jasnozelené lístky pôvabne prevísajú k zemi. Neskôr v lete čínske vistérie kvitnú druhý raz, i keď trochu menej nápadne, lebo časť kvetov prekryje lístie.
Rady pre pestovateľov:
- čínska vistéria znesie mrazy -20 °C, japonská -15 °C,
- darí sa jej v stredne úrodnej, vlhkej pôde, ktorá sa príliš nevysušuje a kde korene môžu rásť do veľkej hĺbky,
- prispôsobí sa väčšine typu pôd, ale najviac sa im darí v netrálnej, jemne kyslej pôde s pH 6-7,
- pripravíme jej oporu, po ktorej sa bude môcť ťahať,
- vysádzame ich pri dodržaní 6 metrovej vzdialenosti,
- pravidelne rastliny režeme, čím dosiahneme tak pravidelné kvitnutie a rast vistérie budeme mať pod kontrolou.