10. 11. 2010
Zdieľať

Do záhrad už vstupuje chlad, hmla a pochmúrnosť. No aj napriek tomu môžu byť príťažlivé. Postarajú sa o to najmä rôzne druhy vždyzelených drevín, listnáče s opadávajúcimi farebnými listami či atraktívnymi plodmi, a dokonca aj niektoré kvitnúce rastliny. Na záhonoch môžu byť ešte začiatkom mesiaca kvety chryzantém a astier, nádherné sú aj farebné koberčeky vresov.

Najmä ak máte v záhrade viac opadavých krov a popínavých drevín, v jesenných mesiacoch sa vám v nej nahromadí veľké množstvo lístia. Dôležité je pravidelne ho odstraňovať z trávnikov, jazierka a prípadne aj zo skalky. Inak je dobré sústrediť nahrabané lístie na záhony s trvalkami a medzi okrasné kry a živé ploty. Aby ho vietor nerozfúkal po okolí, zaťažte ho tenkou vrstvou preosiateho kompostu. Zabezpečíte tým rastlinám prirodzenú a účinnú ochranu pred mrazom, navyše, za pár mesiacov vznikne z listov hodnotný humus (pod vrstvou lístia sú mikroorganizmy aktívne aj v zime), ktorý dodá rastlinám potrebné živiny. Ďalšou možnosťou je hromadiť pohrabané lístie na jednom mieste a vytvoriť si hodnotnú listovku.


November v záhrade

292805
Daniel Košťál

Prezimovanie muškátov
Ak chcete mať o rok pekné muškáty (Pelargonium zonale), musíte ich správne prezimovať. Najlepšie sa na to hodí svetlá miestnosť s teplotou okolo 5 °C, veľkokveté a voňavé kultivary prezimujú aj na okne chladnejšej izby. Obvykle sa pred zimou nezastrihujú a v zime sa zalievajú len striedmo. Dôležité je však odstraňovať im žltnúce listy, tie by totiž mohli byť zdrojom chorôb. Ďalšou možnosťou je prezimovať muškáty (nie ťahavé) v tmavej a vlhkej pivnici. Rastliny tu síce postupne stratia všetky listy, na jar ich však opäť vyženú. Aj tu ich nezabudnite občas poliať. Ideálne je namnožiť si muškáty odrezkami ešte koncom leta a prezimovať len tie. V tomto prípade však len vo svetlej a chladnej miestnosti. Ťahavé (prevísajúce) muškáty sa prezimovávať nevyplatí, pretože o rok by kvitli oveľa menej.


November v záhrade

292803
Daniel Košťál

Keď astry odkvitnú
K neskorej jeseni patria okrem chryzantém aj astry (Aster). V ponuke je obrovské množstvo druhov a kultivarov, ktoré ešte aj v tomto období dostanete v dobre zásobených záhradných centrách. Po odkvitnutí astry nestrihajte, nechajte ich ešte nejaký čas na záhone. Keď ich nadzemná časť vyschne, získa peknú hnedú farbu, ktorá zaujímavo kontrastuje so striebornými chumáčikmi odkvitnutých kvetov. Zvlášť pôsobivé budú pred pozadím zo vždyzelených rastlín. V tomto období si môžete astry aj rozmnožiť delením trsov a získať tak napríklad od susedov druhy, ktoré v záhrade nemáte. No a keď už budete vysádzať, poobzerajte sa aj po iných rastlinách. Ešte stále môžete delením trsov rozmnožiť aj iné trvalky, ktoré kvitnú v jarných mesiacoch.

 


November v záhrade

292819
Daniel Košťál


November v záhrade

292820
Daniel Košťál

Kúsok lesa pri dome
Ak máte v záhrade nevzhľadný a zdanlivo nevyužiteľný vlhký tienistý kút, môžete ho v tomto období premeniť na nepoznanie. Skúste sa inšpirovať napríklad lesnou čistinkou alebo iným prirodzeným biotopom. Na problematické miesto sústreďte zaujímavé konáre, ktoré vám ostali po orezaní drevín, pridajte bochníky machu, vysaďte papraďorasty, brečtan, okrasné trávy (napr. ostrice), trvalky so vždyzelenými listami (napr. heuchery) a ďalšie rastliny, ktoré pripomínajú lesnú vegetáciu. Nič pritom nesiľte a rastliny nechajte rásť bez zásahu – určite vás onedlho prekvapia atraktívnou kompozíciou.

Záhradné bonsaje pred zimou
Ak máte v záhrade bonsaje, je najvyšší čas pripraviť ich na najchladnejšie obdobie roka. Bonsaje z domácich drevín v žiadnom prípade neprenášajte dovnútra, do tepla. Oveľa lepšie im bude vonku. Treba si však uvedomiť, že korene v plochých miskách môžu ľahko premrznúť. Možností, ako ich chrániť, je hneď niekoľko – stromčeky môžete napríklad premiestniť do nevykurovanej zimnej záhrady, vždy však len na svetlo (najmä vždyzelené druhy). Alebo vykopte niekde pod stromom jamu, zapustite do nej misky, zasypte ich pôdou a zakryte lístím (korunky by mali trčať von). 


November v záhrade

292802
Daniel Košťál

Stromy s atraktívnymi listami
Neskoro na jeseň môžete urobiť veľa pre budúcu krásu vašej záhrady – napríklad vysadiť okrasné stromy, ktoré ju už ďalšiu jeseň ozdobia farebnými plodmi, a najmä lístím všetkých možných odtieňov. Na jeseň sú neprehliadnuteľné zlatožlté listy ginka (Ginkgo biloba), ktoré má mnoho pekných, nižších aj mohutnejších kultivarov, pekné sú aj listy okrasných čerešní (Prunus serrulata), sliviek (Prunus sargentii), japonských javorov (Acer japonicum), parocií (Parrotia persica) či ambrovníka (Liquidambar styraciflua) (na obrázku). Stromy vysádzajte vždy s koreňovým balom a nezabudnite, že na to, aby sa ukázali v plnej kráse, potrebujú dostatočný priestor. Pri výsadbe je dobré dať mladým stromčekom oporu a aspoň do prvých silnejších mrazov ich poriadne zalievať.

 

V novembri nezabudnite
• Je najvyšší čas zabezpečiť ochranu rastlín (najmä čerstvo vysadených) pred mrazom. Ak ste tak ešte neurobili, preneste na zimovisko aj exotické rastliny v nádobách. Vyberte im miesto podľa toho, či potrebujú prezimovať na svetle, alebo v tme.
• Ešte stále môžete do záhrad aj do nádob vysádzať cibule tulipánov.
• Začiatkom mesiaca vysádzať ruže. Počas celého mesiaca, pokiaľ nemrzne, môžete tiež zakladať živé ploty a vysádzať opadavé listnáče.
• Zazimovať ruže (zastrihnúť, prekypriť okolitú pôdu, nakopčiť ich a zakryť chvojkami), najmä na zazimovaní stromčekových ruží by ste si mali dať zvlášť záležať.
• Ak ste tak ešte neurobili, poupratovať zeleninové záhony, prihnojiť ovocné stromy humusom a vysadiť nové ovocné stromy kry.
• Nakypriť a prekopať voľné miesta na záhonoch, najmä v úžitkovej záhrade.
• Poslednýkrát pred zimou dôkladne zaliať najmä novovysadené vždyzelené dreviny, ihličnany, a hlavne rododendrony a nahrnúť k nim kôru alebo lístie. Zalievať treba aj dreviny a vždyzelené listnáče vysadené v nádobách na balkónoch a terasách.

ZYDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: november záhrada
Zdieľať článok

Diskusia