Pestrofarebná krása z cibuliek
Ak hľadáte rastliny, ktoré každú jar naplnia záhradu podmanivými vôňami a rozžiaria ju množstvom kvetov s nádhernými sýtymi farbami, mali by ste sa sústrediť na cibuľoviny. V ponuke je veľa skutočne krásnych druhov a kultivarov, a pri výbere sa rozhodne nemusíte zamerať len na klasiku, teda tulipány či narcisy.
{R1}
Cibuľoviny a hľuznaté rastliny rozkvitajú už od marca a mnohé kvitnú ešte aj v máji. Hodia sa ako do moderných mestských záhrad, tak aj na vidiek, a tešiť sa z nich môžu dokonca aj tí, ktorí nemajú žiadnu záhradu. Nádherne totiž pokvitnú aj na balkónoch a terasách. Samozrejme, vždy je dôležité vybrať si správne druhy a kultivary. Výškovo ich usporiadajte tak, aby nižšie boli na záhonoch v popredí a vyššie v pozadí, môžete ich vysadiť tiež k chodníkom, nižšie druhy do skaliek, vresovísk či vegetačných nádob, mnohé (napríklad tulipány a nižšie korunkovky) budú pôsobivé aj pri jazierkach. Nádherné sú aj bohato zakvitnuté trsy rôznych cibuľovín – narcisov, koruniek a tulipánov – v udržiavanej trávnatej ploche.
Tulipány a iní páni
Cibuľoviny ponúkajú priam nepreberné možnosti – svoju fantáziu môžete naplno uplatniť pri kombináciách rôznych druhov, aj vytváraní farebných kompozícií z kvetov rôznych kultivarov jedného druhu či kompozícií „tón v tóne“. Pri výbere však dajte pozor na to, aby rastliny kvitli v rovnakom čase. Prípadne môžete všetko načasovať tak, aby bola záhrada nepretržite zakvitnutá od marca až do mája. Do úvahy by ste mali brať aj výšku rastlín – nie je veľmi pekné, ak sú napríklad jedny tulipány nízke a iné privysoké. Osvedčené je sadiť na jedno miesto jedince dorastajúce do približne rovnakej výšky. Najlepšie je vytvárať z rastlín skupinky – do každej zasaďte aspoň šesť cibuliek. Takto vyniknú oveľa lepšie, než keď je kde-tu po jednej.
Najširšiu paletu rôznych druhov a kultivarov nájdete medzi tulipánmi. Ako prvé rozkvitajú botanické tulipány (napríklad Tulipa turkestanica, Tulipa bakeri), ktoré sú pekné v skalkách. Nie sú vysoké, no ich kvety sú neprehliadnuteľné – hlavne za slnečného počasia. V apríli a v máji rozkvitnú aj ďalšie druhy, napríklad Darwinove hybridné tulipány s mohutnejším vzrastom, Rembrandtove, Ľaliokveté, Mendelove a ďalšie. Aktuálnym trendom sú plnokveté kultivary, prípadne papagájovité tulipány. Tulipány sú perfektnou voľbou aj do minimalistických záhrad – samozrejme, ideálne je vybrať si jednu farbu a jeden kultivar.
Narcisy budú pekné napríklad v záhone s okrasnými trávami, ako podrast pod okrasnými krami a tiež v trávniku, vysadené vo väčších a menších skupinkách. V trávniku, ale aj v skalkách a kvetinových múrikoch vyniknú tiež nižšie krókusy, z ktorých môžete vytvoriť aj pekný pestrofarebný koberec. Pestré farby, a hlavne intenzívne vône vnesú do záhrady aj mohutne pôsobiace no nenáročné hyacinty a tiež modro a bielo kvitnúce modrice. Tie sa dajú pekne kombinovať s tulipánmi a narcismi. Majestátne a honosne pôsobia korunkovky – žiadajú si reprezentatívne miesto, najlepšie v skupinke niekoľkých exemplárov. Najmä do menších záhrad sa hodia kompozície z drobnejších cibuľovín – puškínií, scíl, ladoničiek, bledaviek, veterníc, modraviek, kandíkov a podobne. Netreba pritom zabúdať ani na druhy, ktoré kvitnú ako prvé – tavolíny, snežienky, kosatčeky a bledule. Všetky drobnejšie cibuľoviny a hľuznaté rastliny sa hodia aj do skaliek, vresovísk a predzáhradiek.
Vhodné miesto a starostlivosť
Na jar môžete v záhradníctvach kúpiť rozkvitnuté narcisy či hyacinty v črepníkoch – tie sú ideálne najmä na vysadenie do nádob. Ak však chcete, aby množstvom krásnych cibuľovín zakvitla vaša záhrada, musíte na to myslieť takmer o rok skôr, koncom leta. Vtedy totiž treba vysadiť narcisy. V nasledujúcich mesiacoch by mali prísť do zeme aj cibule a hľuzy ostatných druhov – hyacintov, tulipánov, modríc, koruniek, veterníc, puškínií, šafránov, tavolín, snežienok, bledúľ, cesnakov a ďalších. V zásade sa cibule vysádzajú minimálne do hĺbky, ktorá sa rovná dvojnásobku ich výšky. Na to, aby bohato kvitli, potrebuje väčšina týchto rastlín priepustnú, výživnú a mierne vlhkú pôdu, skôr slnečné a nie veľmi veterné miesto. Po vypučaní prvých listov a aj počas kvitnutia by ste mali záhony výdatne zavlažovať, prípadne aj prihnojiť. Po odkvitnutí je potrebné odstrániť suché kvety, v žiadnom prípade sa však nesmú trhať či strihať žltnúce listy, pretože by sa tým ohrozilo kvitnutie v budúcom roku. Treba vyčkať, kým listy zaschnú. Každý rok, vždy až po zaschnutí listov, by ste mali vybrať zo zeme cibule tulipánov, narcisy stačí vyberať raz za tri roky, ostatné cibuľoviny môžete nechať bez presadenia aj dlhšie.
S čím ich kombinovať?
Cibuľoviny a na jar kvitnúce hľuznaté rastliny sú skvelými sólistami, krásne však vyniknú aj v spojení s na jar kvitnúcimi krami, napríklad zlatovkou, dulovcom, ríbezľou, prútnatcom, azalkami a rododendronmi. Dynamickú a hravú kompozíciu vytvoria tiež s krami, ktoré sú zaujímavé počas pučania, napríklad s japonskými javormi či vŕbami. Ak ste skôr zástancami pokojnejších, harmonických zákutí, ideálnou kulisou pre záhon s cibuľovinami bude napríklad živý plot zo vždyzelených drevín. Nádherné sú aj v kombinácii s na jar kvitnúcimi trvalkami, ako kamzičník (Doronicum orientale), pľúcnik (Pulmonaria officinalis), čemerice (Helleborus orientalis), pupkovec (Omphalodes verna) či srdcovka (Dicentra spectabilis) a ich osvedčenými spoločníkmi sú tiež dvojročné rastliny – nezábudky, sirôtky, cheiranty a sedmokrásky, ktoré môžu vyplniť medzery medzi cibuľovinami a zakryť holú pôdu. Takáto kombinácia je vhodná nielen na záhony, ale aj do nádob.
Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová