Premeny v čase

23. 05. 2007
Zdieľať

V priestore dom… okolo neho záhrada… chuť na zmenu… peniaze po ruke… kus predstavivosti alebo niekto, kto je chodiacim hniezdom dobrých nápadov… a nie je problém urobiť zo starého nové.

„Na pozemku kedysi stál gazdovský dom s maštaľou a inými hospodárskymi budovami. Hoci sa nám pôvodná stavba páčila, nevyhovovala našim predstavám.


Premeny v čase

92871
Mária Vargová

Keď sme porovnali náklady na renováciu s nárokmi na bývanie, bolo rozhodnuté – postavíme nový dom. A pretože sme nemali skúsenosti s pestovaním rastlín, rozhodli sme sa, že založenie záhrady ponecháme v rukách odborníka,“ povedala domáca pani. 30-árová záhrada ponúkala široké možnosti riešenia výsadby. S príchodom záhradného architekta sa začal pozemok meniť. Harmonický vzhľad záhrady dosiahol architekt vhodným výberom drevín, trvaliek a liečivých rastlín, ktoré plnia v záhrade predovšetkým estetickú funkciu. Aby jednotlivé kompozície nepôsobili jednotvárne, kombinoval rastliny odlišné tvarom aj farbou.


Premeny v čase

92861
Mária Vargová

Drevený voz (na fotografii decentne skrytý za škumpou vlasatou a bielymi súkvetiami fyzostégie) pamätá časy, keď záhrada slúžila ako hospodársky dvor. Starý pán sa usalašil v rohu, v ktorom sa stretá kôlňa so zelenou stenou. Tá vznikla kombináciou stĺpovitých a poliehavých borievok (Juniperus) a pajazmínu vencovitého (Philadelphus coronarius). Aby sa drevený veterán necítil osirelo, v lete mu spoločnosť robia kvetináče s letničkami a muškátmi.


Premeny v čase

92863
Mária Vargová

Bazén, ktorý je blízko terasy na záveternej juhozápadnej strane pozemku, je naplnený slanou vodou, čo zamedzuje rozmnožovaniu baktérií. Tvrdé plochy okolo vody zmäkčujú žlto kvitnúce krásky veľkoúborové (Coreopsis grandiflora ‚Bagengold‘). O trochu ďalej živý plot spolu s listnatými drevinami chráni súkromie domácich pri oddychu.


Premeny v čase

92864
Mária Vargová

Pri pohľade z terasy okrem rastlín oko pozorovateľa určite zaujme aj studňa a napájadlo, ktoré sú mementom dôb dávnominulých. Napájadlo pre dobytok prešlo „zmenou osobnosti“ – pretože v záhrade už dávno nie sú hospodárske zvieratá, ktoré by si mohli ovlažiť vyschnuté hrdlá vodou z napájadla, domáca pani sa rozhodla využiť ho po svojom – naplnila ho zeminou a zasadila doň kvety. Pre lastovičky, ktoré cez leto zvyknú prelietavať tesne nad hladinou bazéna, má zasa drevené kŕmidlo vždy pripravenú nejakú maškrtu.


Premeny v čase

92866
Mária Vargová

Tak ako v prírode si rastliny nevyberajú svojich susedov, aj tu sa museli o životný priestor podeliť viaceré rastlinné druhy. Okrem krov a zakrpatených ihličnanov sa do palety zelených odtieňov zamiešala cezmína ostrolistá (Ilex aguifolium) a previsnutá breza (Betula pendula ‚Youngii‘). Prírodne ladenú kulisu oživujú biele a červené šípové ruže, ktoré spolu s trvalkami a všadeprítomnými muškátmi svojimi vôňami a farbami podporujú v pozorovateľovi dobrú náladu.


Premeny v čase

92868
Mária Vargová

Zatiaľ čo ráno domácich prebúdza vychádzajúce slnko (spálňa je orientovaná na východ), večer uvoľní myseľ vôňa levandule, ktorá lemuje chodník pod oknami. Cikády za výdatnej pomoci zvukov ostatnej chrobače prepožičiavajú letným nociam neopakovateľné čaro. Levanduľový záhon finišuje trochu netradičnou dvojicou – mladým kužeľovitým smrekom bielym (Picea glauca var. Aubertiana ‚Conica‘) a červenou šípovou ružou.


Premeny v čase

92869
Mária Vargová

Medzi pamätníkov patrí aj vyschnutý orech, ktorý spočinul v náruživom zelenom objatí popínavky Celastrus orbiculatus. S trochu väčšou vášňou sa domáca pani venuje muškátom – ak sa niekde v záhrade nenašlo miesto na muškáty, tak len preto, že ich už predbehli muškáty. Možno ich nájsť na terase, pri studni, na starom voze či celkom nenútene visiace zo starého orecha.


Premeny v čase

92870
Mária Vargová

Keď je záhrada učesaná a vyparádená, môžete si dovoliť napríklad aj takýto priehľadný kovaný plot, ktorý si veru nič nenechá len pre seba. Za jeho múrikmi sa kríky vtáčieho zobu (Ligustrum ovalifolium ‚Aureum‘) iba horko-ťažko snažia maskovať svoje oblé tvary. Do palety zelených odtieňov sa zamiešala aj zimozeleň (Vinca minor), ktorá sa po celý rok neúnavne plazí pri nohách vtáčieho zobu.


Premeny v čase

92872
Mária Vargová

Aj v modernej záhrade je miesto na historické prvky. Stará studňa dostala nový šperk – umelecky kovaný kryt. A aby domáci zakryli jej nahotu, vysadili do jej okolia trvalky a kríky, spomedzi ktorých jemnými bielymi klasmi vyniká fyzostégia virgínska (Physostegia virginica).


Premeny v čase

92875
Mária Vargová

Legenda k pôdorysu:
1 – dom, 2 – terasa, 3 – záhradné posedenie s kozubom, 4 – bazén, 5 – kôlňa, 6 – levanduľa, 7 – ruže, 8 – okrasné kry, 9 – ovocný sad, 10 – orech, 11 – studňa, napájadlo a voz, 12 – živý plot, 13 – ihličnany

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia