Rekvizity pre labužníkov…
… pomôžu vám nielen pri príprave pokrmov a zároveň ašpirovať na titul „hostiteľ roka“, ale postarajú sa aj o to, aby sa z ohnivého sluhu nestal zlý pán.
Pri návrhu kozuba sa často zabúda na miesto na uloženie dreva. Nakoniec sa použije košík alebo debnička, o ktoré však môžete ľahko zakopnúť. Praktickejšie sú stojany na drevo či mobilný zásobník na polená s kozubovým náradím. Na zimu ich nezabudnite uskladniť do garáže alebo kôlne.
Kôš na drevo nemusí byť len z vŕbového prútia. Do modernej záhrady treba moderný imidž, a to platí aj pre detaily, akým je aj antikorový kôš na polienka.
Ak váš gril nemá prívlastok plynový alebo elektrický, budete potrebovať správny typ paliva, aby ste ho dostali “do varu”. Výhodou brikiet z dreveného uhlia je, že takmer nezapáchajú a horia veľmi dlho. Z finančného hľadiska sú veľmi výhodné. Ďalším favoritom je kusové drevené uhlie, ktoré má trochu prchkejšiu povahu, čo je napokon aj jeho nevýhodou – vznieti sa tak rýchlo, ako aj zhorí. Na grilovanie sú najvhodnejšie tvrdé drevá (napríklad olivovník), pretože okrem toho, že horia dlho, predlho, vydávajú aj príjemnú arómu. Mäkké drevá príliš iskria a s rovnakou náruživosťou aj prirýchlo zhoria.
Gril môžete zapáliť viacerými spôsobmi: kockami (ktoré vložíte medzi brikety alebo uhlie), podpaľovacou tekutinou určenou pre grily (treba ju nechať niekoľko minút pôsobiť, aby vsiakla), elektrickým zapaľovačom (ktorý chráni vaše ruky pred ohňom) alebo komínovým podpaľovačom. Posledný spôsob vám zaručí, že drevené brikety alebo uhlie budú pripravené v priebehu 30 minút. Jeho obsluha je celkom jednoduchá – komínový podpaľovač naplníte briketami, na mriežku pod ním umiestnite tri brikety (alebo podpaľovače) a zapálite. Potom už len čakajte, kým brikety alebo uhlie nezískajú biely nádych, čo je signál, že už sú dostatočne rozpálené a môžete ich vysypať na palivový rošt do grilu.
Ak sa vám stáva, že výsledok grilovania nemá podobu šťavnatého a rovnomerne prepečeného mäska a miestami dokonca pripomína meteority, ktoré sa nevedno ako dostali do vášho grilu, chyba môže byť aj v tom, že sa vám nedarí udržať správnu teplotu pripravovaného jedla. V takom prípade na kontrolu slúži špeciálny teplomer.
Pri grilovaní by vám nemali chýbať obracačky, rukavica (alebo, ak chcete, chňapka). Chrumkavé mäsko či iné “štekliče” labužníckych jazýčkov sa nepripravia samé. Občas niečo mastné frkne aj na zásteru. Nič to, tá predsa znesie škvrnu či dve navyše.
Nie vždy sa podarí mať okolo grilu či kozuba dostatok manipulačného prietoru, preto na odkladanie vecí a vecičiek vám určite príde vhod aj servírovací záhradný vozík. Súprava kozubového náradia by nemala chýbať pri nijakom kozube. Pri výbere skontrolujte, či sú stojanové súpravy stabilné a či vám jednotlivé nástroje sedia v ruke (niektoré sú totiž také ťažké, že vám na manipuláciu s nimi jedna ruka nebude stačiť). Kozubovú trojicu tvoria kutáč, lopatka a metlička.