Substráty pre našu zeleň

Substráty pre našu zeleň

28. 05. 2010
Zdieľať

Pre každého správneho záhradníka sú substráty nevyhnutné pri pestovaní interiérových aj exteriérových rastlín. Ak zvolíte ten správny druh substrátu, rastliny sa vám za to viditeľne odvďačia. V ponuke je viacero druhov substrátov, pričom každý sa vyznačuje iným zložením a inými vlastnosťami a je určený pre iné druhy rastlín.

Ak chcete, aby zeleň okolo vás, či už v byte alebo záhrade, bola atraktívna a vitálna, mali by ste pri jej pestovaní použiť adekvátny substrát, a to najmä vtedy, ak pestujete zeleň vo vegetačných nádobách. Vyberať si treba vždy len substráty na konkrétne použitie. To značí, že ak hodláte presadiť orchidey, vyberte si výlučne len substrát na tieto rastliny.

Pri izbových rastlinách je potrebné rozlišovať medzi substrátom na kvitnúce a nekvitnúce rastliny. V ponuke sú aj substráty na kaktusy a sukulenty, prípadne citrusy, bonsaje a palmy. Spektrum záhradných substrátov je veľmi široké. Okrem klasiky – záhradníckeho substrátu (vhodný na univerzálne využitie, so základnou zásobou živín na asi 6 týždňov) je možné vybrať si substrát na pestovanie kyslomilných rastlín – rododendronov a azaliek, papraďorastov, na okrasné dreviny, trávniky, pre vodné rastliny, ruže, bylinky a koreniny, na kvitnúce balkónové rastliny, surfínie, na výsevy a množenie rastlín či substrát do samozavlažovacích nádob.


Substráty pre našu zeleň

265525
IKEA

Každý substrát má určitý základ a k nemu sa pridávajú špecifické zložky podporujúce rast danej skupiny rastlín. Napríklad substráty pre citrusy obsahujú viac železa, substrát pre surfínie má viac fosforu, substráty pre vodné rastliny zasa íl, bonsajové substráty majú v sebe aj rozdrvený keramzit. Vyplatí sa investovať do kvalitných značkových substrátov, pretože sú ošetrené parením, čiže neobsahujú nežiaduce choroboplodné zárodky, ani škodce, majú správnu hodnotu pH a štruktúru, prípadne sú obohatené o ďalšie rastlinám prospešné látky (napr. komponenty pomáhajúce zadržať vodu v substráte – Aqua Cell, mikroelementy, ílovité častice alebo bentonit a pod.).

 


Substráty pre našu zeleň

265518


Substráty pre našu zeleň

265530


Substráty pre našu zeleň

265519

Objem 7 litrov. Cena 2,06 €. Objem 20 litrov. Cena 2,84 €. Objem 7 litrov. Cena 2,06 €.


Substráty pre našu zeleň

265522
IKEA

Orchidey sa presádzajú na jar, po odkvitnutí. Pamätajte, že potrebujú špeciálny substrát. Buď si ho kúpite hotový, alebo namiešate svojpomocne. Mal by obsahovať kôru (dubovú alebo borovicovú), drevené uhlie (zabraňuje hnilobe koreňov), polystyrénovú drvinu, rašelinník alebo aj suché bukové lístie.

 


Substráty pre našu zeleň

265529
Daniel Košťál


Substráty pre našu zeleň

265515
Daniel Košťál


Substráty pre našu zeleň

265524
Daniel Košťál

Ak budete na jar vysádzať lekná, nezabudnite, že aj pre ne dostať kúpiť špeciálny substrát. Ten môže výrazne podporiť kvitnutie týchto atraktívnych rastlín. Niekedy treba zmiešať aj dva rôzne substráty. Napríklad drobnokveté begónie budú povďačné za to, ak pri výsadbe do substrátu pre balkónové rastliny pridáte aj trochu čistej rašeliny. Ak chcete vypestovať sýtozelené a voňavé vňate byliniek, mali by ste im zabezpečiť pravidelný prísun čerstvého vzduchu a zálievku až po tom, ako substrát mierne preschne.

Ak sa predsa len rozhodnete pre lacný substrát, počítajte s tým, že rastliny môžu napadnúť škodcovia a choroby. Tieto substráty obvykle totiž nie sú dezinfikované. Môžu obsahovať aj rôzne nečistoty a faktom je, že zväčša nemajú určené konkrétne použitie. V žiadnom prípade nie je na pestovanie rastlín v nádobách vhodná napríklad záhradná zemina. Správny substrát má byť kyprý, vzdušný, nie hrudkovitý, ale sypký a nie príliš suchý. Môže obsahovať rôzne prímesi, v závislosti od toho, pre akú skupinu rastlín je určený. Ak si kúpite väčšie množstvo substrátu, ideálne je ho spotrebovať, prípadne zvyšok vysypať do záhrady. Ak zvyšok substrátu odložíte, pred ďalším použitím ho jemne navlhčite.


Substráty pre našu zeleň

265527
Daniel Košťál

Azalky v nádobách sú nádhernou jarnou ozdobou balkónov a terás. Základom úspechu je však použitie substrátu pre kyslomilné rastliny.

 


Substráty pre našu zeleň

265520


Substráty pre našu zeleň

265517

Ak budete na jar vysádzať lekná, nezabudnite, že aj pre ne dostať kúpiť špeciálny substrát. Ten môže výrazne podporiť kvitnutie týchto atraktívnych rastlín. Po výsadbe je dobré okolie vysadených rastlín zasypať mulčovacou kôrou, vo vrstve vysokej aspoň 5 cm. Kôra pomáha zadržať v pôde vlhkosť, zabraňuje rastu buriny a v mnohých prípadoch je takýto záhon aj vizuálne príťažlivejší.

ZDROJ: časopis Môj dom apríl 2010 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia