Symfónia tvarov a materiálov

Symfónia tvarov a materiálov

08. 10. 2007
Zdieľať

Zo záhrady, z jej úpravy a kompozície, často možno čo-to vyčítať aj o jej majiteľovi. Tá, ktorú sme mali možnosť vidieť na vlastné oči, síce patrí medzi mestské záhrady, ale výrazne sa od nich odlišuje. Obohnaná múrom nedáva okoloidúcim ani len tušiť, čo ukrýva a čo môže ponúknuť. A že je toho veľa, sme sa mohli presvedčiť aj my...


Symfónia tvarov a materiálov

108198

Hoci je každá záhrada originál, niekedy sa človek len ťažko zbaví dojmu akejsi uniformovanosti, keď sa prechádza mestskou zástavbou rodinných domov, pri ktorých sa rozvaľujú záhrady, ktoré akoby vypadli z oka jedna druhej. Táto záhrada je však iná. Snúbi sa v nej naturálna prirodzenosť s duchom nostalgie diaľok, zeleň s drevom v jeho najprirodzenejšej podobe, tehla s kovom.

Pri prvom zhliadnutí tejto tvarovej a materiálovej mnohorakosti pozorovateľovi akoby len tak mimovoľne unikne jednoliatosť celku. Netreba sa čudovať, každého, kto sem príde, najprv uchváti množstvo zaujímavých a netradičných detailov, ktoré napriek tomu, že sú detailmi, upútajú ako prvé.

Po chvíli si návštevník uvedomí, že hľadať v tomto priestore nejaké ustálené záhradné kompozičné prvky by bolo mrhaním času, a preto bude lepšie nechať pôsobiť dojmy a zabudnúť na pravidlá. Napokon, táto záhrada to dovolí každému…

Symfónia tvarov a materiálov

108201


Symfónia tvarov a materiálov

108202


Kov si tu našiel mnohostranné uplatnenie. Okrem lampášov a okrasných kovaní vytvoril aj “prístrešok” pre starý voz, ktorý kedysi vinohradníkom slúžil na zvážanie sudov s hroznom. Vedľa sa ťahá po opore vistéria s bohatou záplavou zelených listov a v pozadí tvoria optickú clonu ovocné stromy.

Z predzádky vás murovaný chodník dovedie za dom. Tu váš krok usmernia už len jemne vyšliapané cestičky v trávniku. Rozľahlý priestor, ktorému dominuje zelená farba, poskytol majiteľovi možnosť realizovať svoje nápady. Striedmosť farieb kompenzujú v záhrade netradičné kamenné minizáhony olemované drevenými hranolmi a, samozrejme, kovové doplnky.


Symfónia tvarov a materiálov

108203


Symfónia tvarov a materiálov

108200


Ani vznešené ruže nepohrdli prítomnosťou dreva, kmeňov starých stromov a suchým prútím. Navyše, v takomto záhone možno zúžitkovať bioodpad zo stromov (konáre), ktorý úspešne nahrádza mulčovaciu kôru.


Napravo od “provensálskej” terasy je malá vodná nádrž, ktorá plní len estetickú funkciu. Jej pravouhlé krivky zjemňuje brečtan a strohosť betónu oživuje keramický obklad. Závlahu zabezpečujú postrekovače, ktoré každý večer pilne hodinu pracujú.Symfónia tvarov a materiálov

108204


Symfónia tvarov a materiálov

108205


Pri výbere záhradného nábytku si mnohí potrpia na kvalitu. Majiteľ tejto záhrady však stavil na originalitu. Je síce pravda, že s takýmto ležadlom by sa len horko-ťažko premiestňoval v záhrade, ale na druhej strane – plast či drahé tíkové drevo by kazili celkový dojem.


Vytvoriť romantické zátišie dýchajúce južným slnkom a dovolenkovou pohodou nie je ťažké. Pavinič otapetoval stenu domu v zadnej časti záhrady. Idylickú hru zelenej steny a záhradného nábytku značky “všetko možno využiť” svojím teplom dotvorila tehlová dlažba.


Symfónia tvarov a materiálov

108195


Symfónia tvarov a materiálov

108196


Ani nie po niekoľkých krokoch v predzáhradke sa návštevník musí pristaviť pri starom modrom umývadle, na ktorom sa síce podpísali čas aj poveternostné vplyvy, ale v tomto prípade to nebolo na škodu veci.


Veľkokvetý plamienok (Clematis) sa rozhodol nenarúšať farebnú striedmosť predzáhradky.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: návšteva záhrada
Zdieľať článok

Diskusia