Záhrada naruby

04. 04. 2008
Zdieľať

Premýšľali, či zostanú v hlavnom meste, ale vzhľadom na ceny väčších bytov sa rozhodli postaviť domček o niekoľko kilometrov ďalej. Vynorila sa síce nutnosť dochádzať, ale aj to je časovo výhodnejšie ako preplnená mestská doprava. Ich pozemok má tisícstodeväť štvorcových metrov, zastavaná plocha približne dvesto. Množstvo kvetinových ostrovov súvisí s možnosťami, napokon, nejde o lacnú záležitosť. Záhrada s kameňmi však stojí za to. Rastlín je tu niečo medzi dvesto až tristo a od jari do jesene nerobia nič iné, len kvitnú.


Záhrada naruby

142713

Marek s Ivkou tvorili záhradu tak trochu od konca. Na začiatku nebol projekt, podľa ktorého by sa vyberali rastliny. Bolo to naopak – najprv rastliny a potom nasledovali úvahy, kam ich vysadiť. Obávali sa, že si nedokážu dosť dobre predstaviť, ako bude záhrada vyzerať v zime alebo v lete, po piatich, desiatich či dvadsiatich rokoch. Kým nepostavili dom, o záhrade vôbec neuvažovali. Keď už stál, dívali sa okolo a hovorili si, že by bolo pekné, keby si mohli len tak ľahnúť na trávu alebo si sadnúť ku grilu a mať sa na čo pozerať. Potom už veci mali rýchly spád. Našlo sa dosť priestoru aj na behanie či loptové hry.


Záhrada naruby

142715

Trampoty s trávou

Pôvodne tu bola poľnohospodárska pôda. Po stavbe zostali obrovské hrudy, ktoré sa len horko-ťažko rozbíjali. A tak počkali, kým prejde zima, aby sa zamrznutá a vodou nasiaknutá zem dala poriadne rozhrabať. Začali s trávou. Dlho zháňali informácie, nakoniec im poradil odborník. Neuvažovali o golfovom ihrisku. V hre boli parková tráva (vydrží aj väčšiu záťaž), záhradná zmes alebo trávna zmes na ihrisko. A pretože posledná možnosť je vhodná tak na behanie a športovanie, ako aj na oddych, rozhodli sa pre ňu. Prvý rok dosť urputne bojovali s ježatkou. To je taká zvláštna tráva, má tuhý stred – srdiečko –, z ktorého vyrastajú pomerne široké listy. Vyzerá to, akoby tráva bola rozšliapnutá. Rastie tak nízko pri zemi, že ju ani kosačka nezoberie. Je síce jednoročná, ale keď sa vysemení, na jar je o zábavu postarané.

Záhradný architekt, studňa a pôda


Záhrada naruby

142712

Stromy, kry a kvetiny nakúpili podľa toho, čo sa im páčilo. Pôvodne nechceli nijaké plány, ale nakoniec im známy architekt povedal, že záhrada je dosť veľká a že ju majú zveriť odborníkovi. Nič tým nepokazili. Navrhol im hlavné časti. Do konečnej podoby sa všetko začalo rysovať vo chvíli, keď bager upravoval terén. Až keď na vlastné oči videli, ako jednotlivé terasy a plochy vyzerajú, riešili, či budú štvorcové, obdĺžnikové alebo v tvare polmesiaca. Dom sa pôvodne nachádzal v miernom svahu – medzi dolným a horným plotom je prevýšenie 1,75 m. Terasovitý terén vznikol dodatočnými úpravami. Marek s Ivkou vedeli, že bude trvať najmenej päť rokov, kým záhrada bude zodpovedať ich predstavám. Chceli, aby trvalky, kry a stromy začali čo najskôr vyrastať do správnej podoby a veľkosti. O všetko sa starajú sami. Je to namáhavé.


Záhrada naruby

142714

Problémom sú aj neupravené okolité prázdne parcely, ktoré sú zarastené burinami. Je tam veterno a do záhrady prilietajú púpavy a bodliaky. Trávnik musia dvakrát do roka striekať a nevítané semenáčiky vytrhávať každých štrnásť dní. To zaberie dosť času. A takisto zalievanie. Výživná poľnohospodárska pôda je úrodná, ale vo chvíli, keď týždeň neprší, treba ju určite zalievať. Zavlažovací systém nemajú, ale nechali si vyvŕtať studňu. Dva roky predtým zalievali vodou z vodovodu a nemohli sa doplatiť. Spočítali, že náklady na vybudovanie studne sa im o niekoľko rokov vrátia.

Malebná záhrada


Záhrada naruby

142716

Rastliny nakupovali vždy podľa farby a tvaru. Keď sa im niečo nezdalo, nechali si vysvetliť, ako bude strom či ker vysoký, aké prostredie mu vyhovuje a podľa toho konali. Polkruhovú zelenú stenu, ktorá zakrýva priestor okolo kompostu, tvorí hrab. Keď poriadne vyrastie, bude ako druhý plot. Za ním sú žlté a červené maliny a ostružiny, aby deti mali čo zobať. V záhrade prevažujú okrasné rastliny, ale nájdeme tu aj previsnutú morušu, na ktorej bola minulý rok veľká úroda. Ďalej sú tu kanadské borievky a v skalke sa krčí krík lesných jahôd. Tunajšia pôda je zásaditá.


Záhrada naruby

142717

Pre rododendrony, azalky a ihličnany museli domáci nakúpiť špeciálnu kyslú zeminu. Teraz už vidia prírastky, ktoré dotvárajú okolie domu. Kríky sa rozbujneli nad očakávanie, preto ich museli často strihať. Výsadbu oživujú zelené smreky. Záhradu komponovali tak, aby domácim poskytovala aj intímnejšie miesta a aby rastliny zakryli veci, na ktoré sa nechceli dívať. V lete je najmalebnejšia. Vajgely sú nenáročné kry. V rôznych obdobiach prekrásne rozkvitnú. Okrem kvetov sú zaujímavé aj panašovanými listami – zelenými, zlatými či červenými – vyfarbujú sa už na jar.


Záhrada naruby

142718

Azalky a rododendrony kvitnú na bielo, červeno, oranžovo, žlto či fialovo. Pestrých trvaliek je nepreberné množstvo. O záhradu sa starajú obaja. Ivka pomáha najmä s odburiňovaním, ale nedávno jej pribudla aj starostlivosť o malú dcérku. Kosenie, zalievanie, úpravy záhonov, dosádzanie a strihanie – to sú činnosti, ktoré má v repertoári záhradných prác Marek. Záhrada vyzerá pekne aj v zime. Ako veľmi sa zmení, záleží na tom, či je, alebo nie je sneh. Zimný vzhľad oživujú ihličnany a neopadavé kry.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: exteriér gril tvárnice záhrada
Zdieľať článok

Diskusia