20. 04. 2006
Zdieľať

V aprílovej záhrade to už hýri veselými farbami a vôňami kvitnúcich cibuľovín a svieža zeleň odoláva povestnému aprílovému počasiu. Záhradná sezóna sa práve začína. Je najvyšší čas presadiť a rozmnožiť izbové rastliny alebo presedlať na hydroponické pestovanie. V záhrade sa naštartoval kolobeh najdôležitejších prác. Nezabudnite vysiať obľúbené letničky do záhonov a vegetačných nádob, vysadiť opadavé okrasné kry a ihličnany, založiť nový trávnik a dosadiť trvalkový záhon.

Kvet mesiaca – korunka kráľovská


Záhrada v apríli

44427

Korunka kráľovská (Petilium imperiale) sa v ríši kvetín považuje za symbol vznešenosti a moci. V minulosti preto nikdy nechýbala v zámockých záhradách. Jej pestovanie zvládne aj úplný začiatočník, nevyžaduje totiž zvláštnu starostlivosť. Rastlina vytvára až 1 m vysokú byľ, ktorá nesie praslen zvončekovitých žltých, červených až oranžových kvetov podľa konkrétneho kultivaru. Kvitne koncom marca až začiatkom apríla. Na rastline sú efektné nielen samotné kvety, ale aj sviežozelené lesklé listy. Po odkvitnutí sa celá rastlina rýchlo zaťahuje do pôdy a v plnej kráse sa ukáže opäť o rok. Korunky uprednostňujú hlinitopiesočnatú výživnú a prekyprenú pôdu, slnečné a teplé stanovište. Hľuzy tejto rastliny sa vysádzajú začiatkom septembra a na jednom mieste by mali zotrvať niekoľko rokov, rastlina totiž neznáša časté presádzanie. Vhodným miestom pre korunku sú trvalkové a iné kvetinové záhony, blízkosť skaliek a vegetačné nádoby.


Záhrada v apríli

44428

Skalka na jar

Jar je vhodným obdobím na založenie skalky. Pestovanie kobercových trvaliek v skalke si však vyžaduje celoročnú starostlivosť. Tá sa začína už koncom marca, keď sa odstraňuje zimná prikrývka z najmenej citlivých druhov a z tých, ktoré kvitnú na jar. Po odkrytí je vhodné skalku vyčistiť od napadaných listov, odstrániť uhynuté a vymrznuté druhy, pritlačiť korene rastlín, ktoré vytiahol mráz, a o jednu tretinu zastrihnúť krovité druhy skalničiek. Netreba zabudnúť prisypať zeminu do škár a medzier medzi kameňmi a vyrovnať a zapustiť do pôdy uvoľnené kamene. V tomto období treba myslieť aj na výsadbu nových druhov a rozmnožovanie skalničiek delením.

Pestrofarebné prvosienky


Záhrada v apríli

44429

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

Sviežosť jarných mesiacov pomôže vniesť do bytu dlhokvitnúca prvosienka (Primula vulgaris). V byte vydržia prvosienky najdlhšie na svetlom a polotienistom, skôr chladnejšom mieste, neznášajú blízkosť tepelného zdroja. Treba ich pravidelne zalievať odstátou vodou, a to hneď ako substrát v črepníku vyschne. Ideálna je zálievka do misky. Po odkvitnutí netreba prvosienky hneď vyhadzovať. Môžete ich vysadiť priamo do skalky alebo na okraj trvalkového záhona. Prvosienky predávajú špecializované záhradkárske predajne, hobymarkety a kvetinárstva. Ich cena sa pohybuje od 30 Sk vyššie.

Ako kupovať záhradnícke nožnice


Záhrada v apríli

44430

Ak si budete kupovať záhradnícke nožnice, nezabudnite, že by mali mať čepele z nehrdzavejúcej alebo kovanej uhlíkovej ocele. Dobré nožnice spoznáte aj podľa toho, že čepele sa dotýkajú len v rezných bodoch. Pri kúpe si nožnice vždy vezmite do ruky a vyskúšajte si nimi strihnúť. Je dôležité, aby vám rukoväte nožníc dobre sedeli v ruke. V ponuke je niekoľko rôznych druhov nožníc. Ak máte malú záhradu, vystačíte s nožnicami univerzálnymi, ak sa záhradníčeniu venujete aj profesionálne, zaobstarajte si špeciálne nožnice, a ak pestujete v záhrade vyššie stromy, zídu sa vám nožnice s teleskopickou násadou. Univerzálne nožnice značky Gardena na strihanie tenších konárikov a kvetín dostanete kúpiť v špecializovaných predajniach pre záhradkárov a hobymarketoch. Ich cena sa pohybuje od 399 Sk vyššie.

Košík do záhrady


Záhrada v apríli

44431

Rôzne menšie ručné náradie, ktoré budete potrebovať pri práci v skalke alebo kvetinových záhonoch, si môžete pohodlne odložiť napríklad do prúteného koša. Určite ho využijete aj na uloženie rozmnožovaných rastlín, prípadne na drobný záhradný odpad. Ručne pletený kôš s úchytkami z vŕbového prútia Billingsfors predáva Ikea.


Záhrada v apríli

44432

Rez plamienka

Koncom marca a začiatkom apríla nezabudnite na rez plamienka (Clematis). Rastliny treba skrátiť približne vo výške 1 m od zeme. Nechávajú sa len najsilnejšie jednoročné výhony, veľmi slabé a primrznuté výhonky je vhodnejšie odstrániť celé. Počas jari potom plamienky vytvoria silné nové výhony s množstvom kvetných pukov. Zároveň tak možno predchádzať nežiaducemu vyhoľovaniu spodnej časti. Takto treba ošetrovať len veľkokveté druhy plamienkov (Clematis jackmanii) a plamienok tangutský (Clematis tangutica), ktoré kvitnú v lete.

Prebúdzanie exotických rastlín


Záhrada v apríli

44433

Pre exotické rastliny pestované vo vegetačných nádobách pomaly nastáva čas opustiť zimovisko. Vyššie teploty totiž vyvolávajú začiatok rašenia nových listov. To sa deje, len čo teplota vonku vystúpi nad 10 °C. Aby tieto rastliny vytvorili pevné a zdravé výhony, je potrebné umiestniť ich na svetlé miesto. Na pobyt vonku je však ešte určite skoro, ideálna teda bude svetlá chodba. Pri pravidelnej zálievke sa tak rastliny rýchlo zazelenajú a pripravia na májové prenesenie do exteriéru. Koncom apríla sa môžu aj po prvýkrát prihnojiť.

Predzáhradky – Eva Ott


Záhrada v apríli

44434

Každá originálne a vkusne riešená predzáhradka pôsobí na okoloidúceho magicky. Kniha prináša inšpiratívne námety, ako si vybudovať svojpomocne originálnu predzáhradku. V úvodnej časti autorka opisuje spôsoby, ako pomocou optických trikov a perspektívy uskutočniť svoje predstavy, a upozorňuje na rôzne problémové situácie. V jednej z piatich častí sa venuje zaujímavej téme – tematickým predzáhradkám. Na konci publikácie nechýba niekoľko praktických návodov, aké druhy rastlín sa do predzáhradky hodia. Čitateľ sa môže oboznámiť aj so stavbou cestičiek, schodov a rôznych kvetinových múrikov. Kniha je doplnená množstvom inšpiratívnych fotografií, tabuľkami, schematickými plánmi. Po každej kapitole nasleduje krátke zhrnutie najdôležitejších informácií.
Vydalo vydavateľstvo Rebo Productions CZ, spol. s r. o., Dobřejovice, v roku 2003, 95 strán, cena knihy je 259 Sk.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: apríl kvetiny záhrada
Zdieľať článok

Diskusia