Aká kosačka je praktická do malej či veľkej záhrady? Ktorá sadne zaneprázdneným?
Aby ste našli vhodnú kosačku, je potrebné si premyslieť nemálo kritérií: veľkosť a členitosť záhrady, výška trávy, frekvencia kosenia, možnosti zapojenia do elektrickej siete, rozpočet, či dokonca prístup k životnému prostrediu.
Malá rovná záhrada – elektrická alebo akumulátorová kosačka
Na trávnik v malej záhrade do veľkosti 500 m2, bez väčšej členitosti a pravidelne udržiavaný je ideálna elektrická, prípadne akumulátorová kosačka. Vystačíte si pri nich s menšou šírkou záberu.
Výhody a nevýhody elektrickej kosačky
Podmienkou je možnosť pripojenia kosačky do elektrickej siete. Isté obmedzenie potom predstavuje aj dĺžka prívodného kábla, limitujúca dosah kosačky, ktorý si však môžete zlepšiť vďaka predlžovačke.
Jej najväčšou prednosťou je, že je tichá, prakticky bezúdržbová, vhodná na akýkoľvek typ pozemku (napr. aj na svahovité pozemky s väčším sklonom).
Kedy si vybrať akumulátorovú kosačku
Akumulátorové kosačky naberajú na obľube, pretože ponúkajú výhody elektrickej kosačky, nie sú však obmedzené nutnosťou elektrickej zásuvky, pretože k svojmu pohonu využívajú dobíjací akumulátor. Mnoho výrobcov už navyše prešlo na možnosť využívania jedného akumulátora vo viacerých záhradných nástrojoch, čo vám môže ušetriť nemalé financie.
Ich veľkou výhodou je aj nižšia hmotnosť, na druhej strane však mávajú väčšinou nižší výkon a rátajte aj s nutnosťou pravidelného dobíjania akumulátora.
Horšie dostupné miesta (napr. okolo krov a stromov) môžete už len doupravovať AKU alebo klasickými záhradnými nožnicami. Ak túžite po dokonale upravenom okrasnom trávniku siahnite po vretenovej kosačke.
Stredná až veľká záhrada – benzínová kosačka
Na rozlohovo väčších trávnikoch do cca 1000 m2 oceníte benzínové kosačky so širším pojazdom, vďaka ktorému sa toľko fyzicky nenadriete.
Výhody a nevýhody benzínovej kosačky
Skutočný majster medzi kosačkami – je totiž spravidla najvýkonnejšia, a tak vhodná aj pre profesionálov. Využiť ju môžete aj na veľkých plochách a hravo si poradí s vysokou a hustou trávou.
Často majú mnoho užitočných funkcií, ako je zberný kôš a vlastný pohon. Hlavu v smútku z nej môžu mať ekologicky zmýšľajúci záhradkári – spaľovaním benzínu totiž dochádza k vzniku emisií a je tiež hlučnejšia, čo by nemuseli oceniť vaši susedia.
Má tiež vyššiu hmotnosť a lepší výkon sa odzrkadľuje vo vyššej cene. Pri pozemkoch nad 1000 m2 určite zvážte záhradný traktor.
Veľmi členitá záhrada – elektrická alebo akumulátorová
Ak je na vašom pozemku veľa stromov, krov a ďalších prekážok, ideálnym pomocníkom na úpravu trávnika pre vás bude opäť elektrická alebo akumulátorová kosačka.
Oba typy sú ľahké, takže sa vám s nimi bude okolo prekážok jednoduchšie manipulovať. Akumulátorová ma miernu výhodu v tom, že nemusíte dávať pozor na kábel.
Viac zarastená záhrada – bubnová kosačka
V záhrade s vysokým porastom (napr. pri chalupách), v sadoch alebo na lúkach, o ktoré sa nestaráte pravidelne, oceníte bubnovú kosačku s pojazdom.
Tá si poradí aj so steblami trávy vysokými 150 cm. Jej výhodou je, že takto pokosené steblá nerozhadzuje, ale pekne zloží do riadkov. Môžete ich tak jednoducho pozbierať a následne vysušiť alebo použiť na kŕmenie dobytka.
Plusy a mínusy bubnovej kosačky
Trávnik kosí pomocou 3 alebo 4 oceľových nožov, ktoré sú umiestnené na obvode rotačného disku. Dokáže si poradiť s nepravidelne udržovaným trávnikom a vysokými steblami trávy, zvládne to aj na pozemku s nerovnosťami a krtincami. Keďže bubnová kosačka je dostupná len vo variante s benzínovým pohonom, jej nevýhodou je vznik emisií a vyššia hlučnosť.
Záhrada s extra upraveným trávnikom – vretenová kosačka
Princípom mechanizmu kosenia pri vretenovej kosačke je, na rozdiel od ostatných typov kosačiek, že trávu neseká, ale strihá. Tento spôsob je k trávniku šetrnejší, jednotlivé steblá trávy nie sú rozstrapkané a trávnik tak už na prvý pohľad pôsobí upravenejšie. Kvalitné vretenové kosačky majú výborný pohon a nižšiu hmotnosť, takže sú ľahko ovládateľné.
Záhrada zaneprázdnených majiteľov – robotická kosačka
S trochou zveličenia môžeme povedať, že odvedú prácu za vás – samy totiž posekajú i rozlohovo väčšie a svažité záhrady, stačí im prostredníctvom vodiaceho kábla vymedziť priestor. Kosačky majú zabudovaný disk s čepeľami, ktoré by ste mali brúsiť aspoň 2x za sezónu. Majú zabudovanú mulčovaciu funkciu, takže pokosenú trávu ihneď rozmiestnia po záhrade, a tým jej poskytnú užitočné hnojivo.
Pripravila: Lucia Blažiová
Foto: isifa/Shutterstock, Richard Brown, iStock, Vari
Zdroj: časopis Môj dom