Ako vypestovať pekný zelený koberec (3. časť – Údržba)

09. 03. 2006
Zdieľať

Základom starostlivosti o trávnik je jeho pravidelné kosenie. Okrasný trávnik má mať výšku asi 3 až 5 cm. Optimálne je preto kosiť pri 5 alebo 6 cm (maximálne 10 cm) a skracovať steblá o jednu tretinu, teda na 3 až 4 cm. Rekreačný trávnik, využívaný aj na hry, môže byť o niečo vyšší (4 cm) a kosí sa pri 6 cm. Optimálna frekvencia kosenia je jeden až dvakrát do týždňa. Okrem pravidelnosti je dôležité, aby sa kosilo dobre nastavenou kosačkou s ostrými žacími lištami.

Kosenie


Ako vypestovať pekný zelený koberec (3. časť - Údržba)

44167

Krátku pokosenú trávu môžeme na trávniku nechať, aby sme zabránili spáleniu trávnika v horúcich letných dňoch, ale musíme ju rovnomerne rozložiť po ploche. Ponechanie dlhej trávy alebo hrubšej vrstvy by na trávniku urobilo veľké škody zadržaním vlhkosti, čo by spôsobilo poliehanie a hnitie porastu. Naposledy v roku kosíme koncom októbra, aby bol trávnik pred zimou pokosený. Počas vegetačného obdobia podľa potreby zavlažujeme. Ak sa v trávniku objaví napriek všetkej starostlivosti pri príprave pôdy vytrvalá burina (púpava lekárska, skorocel kopijovitý, stavikrv vtáčí), mali by sme ju odstrániť. Môžeme ju vyryť dlátom, aby sme sa dostali k jej koreňom, ale nepoškodili okolitú plochu. Jednoročné buriny pri častom kosení vymiznú samy.


Ako vypestovať pekný zelený koberec (3. časť - Údržba)

44166

Hnojenie trávnika

Na jeseň alebo v predjarnom období je účelné hnojenie trávnika dobrým živným kompostom, ktorý zapracujeme rozhrabaním. Pravidelným kosením, pri zavlažovaní aj čiastočným vyplavovaním do spodiny, trávnik a pôda pod ním sa ochudobňujú o živiny, ktoré treba nahradiť prihnojovaním aj počas vegetačného obdobia. Používame špeciálne hnojivo na trávnik, ktoré jemne rozdrobené rovnomerne rozhodíme na plochu, alebo trávnik polejeme dobre rozpusteným hnojivým roztokom. Pri voľbe koncentrácie sa riadime podľa návodu. Na jar môžeme súčasne s vertikuláciou (prevzdušnením) celú trávnikovú plochu pohnojiť špeciálnym hnojivom na trávniky s pomalým, ale dlhodobým a postupným uvoľňovaním živín.


Ako vypestovať pekný zelený koberec (3. časť - Údržba)

44160

Hnojivo v podobe granúl (aj guľôčok, tyčiniek, valčekov) je obalené membránou, ktorá sa pomaly rozkladá a živiny sa tak uvoľňujú postupne. Takéto hnojenie netreba opakovať. Nevýhodou je, že chvíľu trvá, kým hnojivo v pôde začne pôsobiť. Tieto týždne možno preklenúť dávkou rýchlorozpustného hnojiva s pohotovostnými živinami na začiatku vegetačného obdobia. Pri použití klasického kombinovaného umelého hnojiva (NPK) prihnojujeme trávnik počas vegetačného obdobia tri- až päťkrát za vegetačné obdobie. Poslednýkrát na prelome augusta a septembra dávkou s väčším podielom draslíka, aby pletivá rastlín pred zimou lepšie vyzreli.


Ako vypestovať pekný zelený koberec (3. časť - Údržba)

44159

Najlepšie je, ak hnojivo rozpustíme vo vode v množstve 50 g/10 l (1 kanva), pričom toto množstvo hnojivého roztoku stačí na 5 m2 trávnika. Trávnik treba prihnojovať striedmo, aby sme ho neprekŕmili. Prehnojené trávy rýchlo rastú (musia sa veľmi často kosiť) a pletivo mäkne a redne – trávnik neznesie zošľapovanie a neplní svoj účel. Kyslejšie pôdy (jedným zo znakov je aj hojný výskyt machu) je vhodné vápniť mletým vápencom v dvoch dávkach (na jeseň a skoro na jar) po 25 g/m2. Na ťažkých ílovitých pôdach možno vápenný prach pomiešať s pieskom, na ľahkých piesočnatých s kompostovou zeminou, čím súčasne zlepšíme i pôdnu štruktúru.


Ako vypestovať pekný zelený koberec (3. časť - Údržba)

44176

Výber žacích strojov – kosačiek

Pekný trávnik vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Na valcovanie trávnika je vhodný menší ručný valec, pri jarnom ošetrovaní sa zíde ručný vertikutátor. Na prepravu materiálu potrebujeme ľahký fúrik, vedrá a prútené koše. Nesmie chýbať kosačka na kosenie trávnika.

Trávnik môžeme kosiť ručnou, motorovou alebo elektrickou kosačkou. Jej výber závisí od veľkosti trávnikovej plochy. Na trávniky do 100 m2 stačí ručne poháňaná vretenová kosačka, ktorá má kvalitný strih. Ručné kosenie dlhšej trávy však vyžaduje viac sily a námahy. Plochy do 500 m2 dobre pokosí elektrická kosačka, ale terén musí byť rovný, bez zvlnených okrajov. Kosačka na nabíjacie batérie zvládne plochy do 300 m2. Môže sa voľne pohybovať po ploche, pričom netreba dávať pozor na prípojnú šnúru, a výborne vykáša oblúky a kúty. Benzínové motorové kosačky sú vhodné na plochy až do 1 000 m2. Vyberajú sa podľa šírky záberu (pri plochách nad 800 m2 treba zvážiť kúpu kosačky so sedadlom).


Ako vypestovať pekný zelený koberec (3. časť - Údržba)

44175

Výber kosačky môže okrem kvality základných častí (motora, rámu, žacích líšt) ovplyvniť aj ponuka prídavných zariadení, resp. variabilita ponúkaných zariadení (možnosť viacerých výšok strihu, pohon kolies na ľahšiu prácu na svahu a pod.). Moderné kosačky sú vybavené aj zachytávacím košom z pevnej umelej tkaniny na pokosený trávnatý materiál. Najnovšie kosačky majú jednoduché mulčovacie príslušenstvo (mulch-kit), ktoré skosenú trávu najemno rozseká a rozsype späť na trávnik. Rovnomerne rozsypané drobné čiastočky stebiel na trávniku nevidno, rýchlo vyschnú a nevyležia žlté škvrny, ale prihnoja trávnikovú plochu. Tento spôsob je vhodný len na veľmi slnečné plochy, kde sa biologická hmota môže rýchlo rozložiť. V tieni a na zamokrených plochách by trávnik mohol pri pomalom rozklade plstnatieť.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: trávnik záhradná technika záhradné kosačky
Zdieľať článok

Diskusia