Kosíme, aby dobre rástla

15. 06. 2006
Zdieľať

Je to neodvratné. Ospalé a lenivé obdobie máme za sebou. Ohuruje nás bujnejúca flóra a slnko páli stále silnejšie. Ročné obdobie nás inšpiruje k zmene. Prebúdza v nás nové nápady. Svojou farebnosťou láka von. Obdivovať zeleň. Prejsť sa po krásnej a zdravej pažiti.

Či sa rozhodneme pre veľkoplošné trávniky alebo malé trávnaté zákutia, chceme dosiahnuť hustý zelený koberec. Kvalitný trávnik je neodmysliteľnou súčasťou okrasných záhrad. Vyžaduje si však primeranú údržbu. Nakoniec, aj voľné lúky treba niekoľkokrát ročne kosiť. Musíme počítať s tým, že vypestovať trávnik znamená pravidelne sa oň starať.


Kosíme, aby dobre rástla

56288

Našťastie, medzi vymoženosti dnešnej doby patrí aj pokročilá technika v tejto sfére, a klasické kosy a osličky vidíme už len v starých filmoch a v múzeách. Moderní pomocníci nám umožňujú pokosiť trávnik kvalitne a bez veľkej námahy. Na trhu je široký výber kosačiek s rôznymi parametrami a cenami. Treba si správne vybrať, lebo nie každá kosačka je vhodná práve pre tú našu záhradu.

Mechanické kosačky

Na malé plochy záhrad a predzáhradiek, kosených 3 až 4-krát týždenne, postačí ručná vretenová sekačka. Rez stebiel zabezpečujú špirálovito tvarované nože. Práca s ručnou kosačkou je pohodlná. Kosačka zaručuje tichý chod a hladký, čistý rez. Dá sa k nej dokúpiť zberný kôš. Pri výbere sa treba zamerať na počet nožov, spôsob nastavenia výšky strihu a mieru náročnosti pri demontáži a brúsení.

Kosačky na pohon

Jednoduchšia manipulácia je s kosačkami na nejaký pohon. Do tejto kategórie sa môžu zaradiť rotačné, vznášadlové, lištové, bubnové, automatické, strunové sekačky a motorové kosy.


Kosíme, aby dobre rástla

56281

Najrozšírenejším druhom sú kosačky rotačné. Tráva sa seká rotačným pohybom listového noža a potom vyhadzuje buď do zásobníka, do riadku, alebo jemne rozomletá zostáva ležať na ploche trávy, a tým ju prihnojuje. Rotačné kosačky môžu byť elektrické, s akumulátorom a s benzínovým pohonom. Kosačky majú bezpečnostnú rukoväť. Keď ju pri otáčaní, presúvaní stroja alebo vysýpaní zásobníka pustíme, rotujúce nože sa automaticky zastavia. Väčšina kosačiek má sklopné rukoväte, čo umožní ľahké skladovanie a bezproblémové prenášanie. Veľa záleží na kvalite podvozku. Lacnejšie modely majú plastové kolesá a klzné ložiská, pri drahších sú kolesá kombinované s kovom a ložiská sú guľôčkové. Nože, ktoré priamo prichádzajú do styku s trávou, by mali byť oceľové. Musia byť vždy dobre naostrené. Tupé totiž trávu vytrhávajú a poškodzujú korienky.


Kosíme, aby dobre rástla

56294

Elektrické kosačky

S elektrickými sa pracuje ľahko, no pre prívodný kábel sú vhodné do plochy 700 m2. Treba dávať pozor, aby sa kábel nedostal medzi ostrie stroja. Existujú držiaky, ktoré umožňujú viesť kábel cez rameno a tak zamedziť možnosti preseknutia kábla. Výkon elektrických motorov sa pohybuje od 700 do 1600 W. Elektrické kosačky sa nesmú používať na mokrej tráve. Pri používaní elektrického náradia treba v záhrade inštalovať istič, aby sa predišlo úrazu elektrickým prúdom.

Akumulátorový pohon

Kosačky na batérie síce nevyžadujú nijaké napájajúce káble, ale sú ťažšie. Nevýhodou je dobíjanie a využijú sa skôr pri malých trávnikoch.

Kosačky so spaľovacím motorom


Kosíme, aby dobre rástla

56299

Kosačky s benzínovým pohonom sa využívajú všade tam, kde sa nedá napojiť na elektrický prúd. Vďaka tomu sú univerzálne a sú vhodné na veľké trávnaté plochy. Mávajú vzduchom chladené štvortaktné motory s výkonom od 3,3 do 4,4 kW. Na pozemku zvládnu aj terénne nerovnosti. Nevýhodou je ich hlučnosť, hmotnosť a náročnosť údržby, hoci najnovšie výrobky sa vyznačujú čoraz nižšou hmotnosťou, ľahkým čistením, nižšou hlučnosťou a väčšími zbernými nádobami. Rotačná kosačka môže byť doplnená aj vertikulátorom. Pri kosení sa pomocou tohto prevzdušňujúceho zariadenia s oceľovými ostňami odstraňuje z trávnika plstnatá vrstva trávy, machu a buriny. Ku koreňom sa potom ľahšie dostane vzduch, voda a živiny. Prevzdušňovanie je ideálne robiť 2-krát ročne; skoro na jar a na jeseň.

Ďalšie druhy kosačiek

Nie veľmi rozšíreným typom kosačiek sú vznášadlové, ktoré pracujú na vzduchovom vankúši, niekoľko milimetrov nad zemou. Ich výhodou je ľahké ovládanie, strih však nie je rovnomerný a dajú sa použiť len na rovnom teréne. Lištové kosačky majú pevnú spodnú lištu. Kmitajúce nože sú šetrné k trávovým stvolom a podporujú ich regeneráciu. Nie sú vhodné na pestovaný anglický trávnik, skôr na kvitnúcu lúku, ktorá sa bude kosiť len 2 až 3-krát ročne.


Kosíme, aby dobre rástla

56286

Podobne sa využívajú aj bubnové kosačky. Po obvode rotujúceho bubna sú 3-4 oceľové nože, ktoré podsekávajú steblá. Nože sú odolné a pri styku s prekážkou sa odklonia, prípadne sa dajú ľahko vymeniť. Preto je tento druh kosačiek vhodný na použitie pri zanedbaných plochách. Tráva sa pri kosení odhadzuje nabok, do riadkov.

Automatické kosačky nepotrebujú na ovládanie človeka. Poháňa ich akumulátor alebo slnečná energia. Akumulátorová kosačka sa dobíja sama v špeciálnej nabíjacej stanici, ktorú si sama v prípade potreby dobitia vyhľadá. Pracovný priestor je ohraničený káblom, pri ktorom sa kosačka sama zastaví, otočí a pokračuje iným smerom.

Na udržiavanie rozľahlých záhrad, ktoré svojou veľkosťou pripomínajú parky, sú určené záhradné multifunkčné traktory.

Dočisťovanie


Kosíme, aby dobre rástla

56280

Pekne začistený okraj dodá trávniku šmrnc. Na ťažšie prístupných miestach, kde je manipulácia so štvorkolesovými kosačkami náročná, je vhodné použiť strunové kosačky. Sú ľahké a práca s nimi je pohodlná. Motorové kosy sú vhodné na údržbu málo udržiavaných plôch zarastených burinami a náletovými drevinami. Okraje trávnikov vyžadujú čistý rovný okraj, ktorý sa dosiahne polmesiacovým orezávačom. Elektrické nožnice sú špeciálne vyrobené na strihanie okrajov trávnikov a pracuje sa s nimi rýchlejšie ako s mechanickými nožnicami s dlhou rukoväťou. K údržbe trávnika patrí aj hrabanie alebo vysávanie listov. Na tento účel sa vyrábajú tzv. anglické hrable a vysávače či vyfukovače lístia.

Servis

O záhradné stroje, ktoré tak výrazne uľahčujú prácu, sa treba aj starať a pravidelne ich čistiť. Treba vymeniť olej, ktorý počas zimy stratil časť svojej mazacej schopnosti. Ostrenie čepelí je dôležité na odsekávanie tráv namiesto ich odtrhávania. Najmä pri prvom kosení je ostrosť čepelí veľmi dôležitá. Preto je vhodné postarať sa v zime o servis strojov, aby sa nestalo, že nás príchod jari zaskočí.

Nároky zeleného koberca

Trávnaté plochy s kvalitným a udržiavaným trávnikom sú výraznou a často dominantnou súčasťou záhrady. Kvalitný trávnik treba správne založiť a stále ho udržiavať. Trávnik sa zakladá na pripravenú, odburinenú plochu. Najvhodnejším podkladom pre trávniky sú stredne ľahké, piesočnaté pôdy so stredným obsahom humusu. Kvalitná ornica bez väčších hrúd, urovnaná a utužená hrabaním a valcovaním, by mala mať 15 až 20 cm. Na dosiahnutie rovnomerného povrchu treba niekoľko týždňov počkať, aby pôda „sadla“.


Kosíme, aby dobre rástla

56292

Trávniky sa zakladajú výsevom alebo položením mačín. Prvotné náklady na mačinovanie sú vyššie, ale trávne koberce sú už ošetrené proti hubovým chorobám a burinám. Na začiatku netreba prihnojovať a trávnik sa dá zakladať počas celého vegetačného obdobia.

Pri výseve sú nižšie zriaďovacie náklady, ale vyžadujú si viac starostlivosti na začiatku. Výsev sa môže robiť len neskoro na jar alebo skoro na jeseň. Dôležitý je výber trávy, dvojitý výsev pre rovnomernosť, zapracovanie do hĺbky 10 cm, hnojenie. Vschádzanie jednotlivých tráv je rôzne, od 7 do 30 dní, čiže výsledok ihneď nevidieť. Po vzídení väčšiny tráv do výšky 10 až 12 cm treba robiť prvé kosenie, ale len na výšku 5 až 6 cm. Neskôr sa výška kosenia môže znížiť na 3,5 až 5 cm. Vhodné je kosiť 1-krát týždenne. Častým kosením sa zlikvidujú aj jednoročné buriny.

Časom každý trávnik starne a potrebuje aj iné zásahy ako kosenie. Pravidelným kosením, ale aj využívaním trávnika sa vrchná vrstva pôdy zhutňuje, a tým zamedzuje prístupu vzduchu a vlahy do pôdy. Vtedy pomôže aerifikácia – prevzdušnenie vrchnej vrstvy.


Kosíme, aby dobre rástla

56282

Vplyvom sucha a nedokonalým vyhrabávaním pokosenej trávy vzniká nad zemou starina, hmota z odumretých a suchých častí. Treba ju odstrániť vyčesávačmi a vertikulátormi, aby sa zamedzilo hubovým ochoreniam a nerovnomernému sfarbeniu trávnika. Vertikuláciu je dobré robiť 2-krát ročne, na jar a koncom leta. K ochrane trávnika patrí aj nevyhnutné zavlažovanie, najlepšie systémom postrekovačov. Ručným polievaním sa nedosiahne rovnomerné zaliatie a výsledkom býva nepravidelný vzrast a farebnosť trávnika. Zavlažovať netreba denne; vhodnejšie je menej časté, ale dôkladné polievanie (asi 30 minút tak, aby voda prenikla aspoň 10 cm pod povrch). Najvhodnejší čas pre zavlažovanie je skoré ráno, alebo večer po západe slnka.

Trávnik potrebuje okrem svetla, vzduchu a vody aj iné živiny, a preto treba ich výskyt v pôde doplniť či už organickými, alebo umelými hnojivami. Hnojivo sa môže do pôdy zapracovať pred výsevom alebo po ňom, a to 3-krát do roka. Trávnik sa za to všetko odvďačí svojou hustotou a nádhernou zelenou farbou.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: záhradná technika záhradné kosačky
Zdieľať článok

Diskusia