Prvé jarné práce v záhrade. Pomôžeme vám…
Záhrada celú zimu odpočívala, ale teraz je čas prebudiť ju k novému životu. Dobrý záhradník sa už nevie dočkať, kedy po prvý raz zaborí motyku alebo rýľ do slnkom prehriatej hliny. Čo vás teda čaká pred začiatkom sezóny?
Výber správnej kosačky
„Hneď na začiatku by ste mali povedať, aké sú vaše požiadavky a aké sú vaše finančné možnosti,“ vysvetľuje Lukáš Bejlovec, produktový manažér spoločnosti Mountfield. „Musíte tiež zhodnotiť, ako často budete kosiť, akú veľkú plochu budete kosiť a aký pohon kosačky by bol pre vás vhodnejší. Určite je ideálne zájsť do špecializovanej predajne, povedať svoje predstavy predajnému technikovi a s jeho pomocou si vybrať najvhodnejší stroj,“ dodáva Lukáš Bejlovec.
Kosačku si môžete vybrať podľa pohonu (elektrický, benzínový alebo AKU), vybavenia (nastaviteľná rýchlosť chodu, elektrický štartér, vertikálny úložný systém, veľké kolesá atď.) a materiálu, z ktorého sú vyrobené šasi. Napríklad oceľové šasi sú logickou voľbou pre veľké pojazdné stroje používané na veľkých pozemkoch. V prípade menších modelov bez pojazdu určených na menšie plochy lepšie poslúži ľahký podvozok vyrobený z kvalitného plastu.
Elektrická kosačka je vhodná na kosenie menších a menej členitých pozemkov, kde máte k dispozícii elektrickú sieť. Je nenáročná na údržbu, ľahko sa s ňou manipuluje, je ľahká, relatívne tichá a šetrná k životnému prostrediu. Môže zaujať aj nižšími obstarávacími nákladmi v porovnaní s väčšinou benzínových modelov. Na kosenie väčších plôch bez prístupu k elektrine alebo tam, kde by bol elektrický kábel kosačky príliš obmedzujúci, sú vhodnejšie benzínové stroje. Tie s výkonnými motormi si ľahko poradia s členitým terénom a zvládnu aj vyššiu a hustejšiu trávu. Čoraz obľúbenejšie sú aj AKU kosačky, ktoré sú poháňané nabíjateľnými Li-Ion akumulátormi. „Spájajú tichú, ekologickú prevádzku a jednoduchú údržbu elektrických kosačiek s výkonom, dynamikou a pohybovou nezávislosťou benzínových strojov. Nemusíte do nich tankovať benzín ani olej a neobmedzuje vás kábel. Jednoducho vložíte batériu, stlačíte tlačidlo a môžete kosiť,“ hovorí Karel Hromada, produktový špecialista spoločnosti Mountfield.
Plotové nožnice do zásuvky, alebo na benzín?
„Elektrické plotovky sú ľahké a tiché. Uľahčujú tvarovanie a strihanie jednotlivých kríkov a plotov v dosahu elektrickej zásuvky. Ľahko si s nimi vystačíte napríklad pri strihaní plotu zo zimostrázu. Oplatí sa však vybrať stroj s elektrickou brzdou motora, bezpečnostným obojručným spínaním a priehľadným krytom,“ porovnáva produktový manažér spoločnosti Mountfield Lukáš Bejlovec. „Na staršie tuje s hrubšími konármi alebo väčšími plochami sa oplatí zvoliť benzínové plotovky. Zvyčajne majú vyšší výkon, môžete si nastaviť frekvenciu strihania a nie ste limitovaní napájacím káblom. V ruke však niečo vážia,“ dodáva Lukáš Bejlovec. Či už si vyberiete elektrické alebo benzínové plotovky, najdôležitejším parametrom je dĺžka strihacej lišty. Tá sa zvyčajne pohybuje od 40 do 60 centimetrov. Kratšia lišta je vhodná na úzke a nízke ploty. Je vhodná aj na tvarovanie rôznych zárezov alebo kriviek. Najobľúbenejšie modely majú dĺžku približne 45 centimetrov. Na druhej strane, dlhšiu plotovú lištu odporúčajú odborníci na súvislejšie, rovné plochy.
Strunové kosačky
Vďaka týmto strojom sa už nebudete musieť prepletať cez kríky, naťahovať sa, namáhať alebo presúvať predmety, ako je záhradný nábytok atď. „Strunová kosačka sa dá použiť prakticky v každej záhrade okolo domu. Vždy sa nájde kútik, kde oceníte nízku hmotnosť a široké možnosti polohovania stroja,“ hovorí Lukáš Bejlovec, odborník na kosiacu techniku zo spoločnosti Mountfield. „Na trhu nájdete elektrické aj akumulátorové modely. Tie prvé sú u nás bežné, ale čoraz obľúbenejšie sú aj akumulátorové modely,“ dodáva Lukáš Bejlovec.
Elektrické aj AKU vyžínače sa vyznačujú tichou prevádzkou, minimálnymi vibráciami a nízkymi prevádzkovými nákladmi. V posledných rokoch sa výrobcovia snažia klásť maximálny dôraz na užívateľský komfort a správnu ergonómiu. To je pri tomto type záhradnej techniky veľmi dôležité. Strunová kosačka jednoducho musí dobre padnúť do ruky, inak by bola práca zbytočným utrpením. Pri výbere konkrétneho stroja môže hrať významnú úlohu aj vzhľad – aj tu sú výrobcovia dôslední a snažia sa o čo najširšiu dizajnovú ponuku modelov, z ktorej si každý môže vybrať podľa vlastného vkusu.
Vertikutátory
Zásadným krokom ku krásnej a zdravej tráve je teraz na jar vykonanie vertikutácie. Bez vertikutácie sa môže na záhrade vytvoriť niekoľkocentimetrová nepriepustná vrstva, ktorá trávnik doslova udusí. Takto oslabený porast je potom mimoriadne náchylný na hubové ochorenia alebo plesne. Nebojte sa, aj tu vám môžu pomôcť stroje.
Pri výbere vertikutátora je dôležité zvážiť, aká veľká plocha trávnika sa bude strojom upravovať.
V prípade menších až stredne veľkých trávnikov a dostupnej elektrickej zásuvky je vhodné zvoliť elektrickú vertikutáciu. Tie sú ľahšie, tichšie, kompaktnejšie, veľmi ľahko sa s nimi manipuluje a sú tiež menej náročné na údržbu. Benzínové stroje sú optimálne na veľké plochy. Spoľahlivo zvládnu prácu aj v drsnejšom teréne. Vďaka výkonným benzínovým motorom sú výkonnejšie a majú väčší dosah. Šetria aj čas, pretože pracujú rýchlejšie. Akumulátorová technológia je tiež rýchlo rastúcim trendom v záhradnej technike. 1 AKU batériu tak možno použiť pre širokú škálu strojov. Súčasťou Vášho vybavenia sa tak môže stať aj účinný a elegantný AKU prevzdušňovač.
Substráty a hnojivá
Základom každého pestovateľského úspechu je dobrá pôda. Či už chcete mať na záhonoch alebo v kvetináčoch krásne kvety alebo úrodu, ktorú vám bude závidieť celý svet, nesmiete podceniť výberu kvalitného záhradníckeho substrátu a správneho hnojiva.
Na jar musí pôda rýchlo dostať všetky potrebné živiny. Určite nie je na škodu „doplniť“ existujúcu pôdu v záhonoch kvalitným substrátom. Buď z kompostu, alebo zakúpený priamo v špecializovanom obchode. Vhodná je aj klasická rašelina. Pre záhony a debničky je ideálnym riešením univerzálny záhradnícky substrát. Má široké využitie a postačuje ako základ pre všetky kvety a plodiny. Takýto substrát je vhodný aj do skleníkov a mal by obsahovať všetky základné živiny a mikroprvky pre prvé vegetačné obdobie. Na trhu sú dostupné aj špecializované substráty, napríklad pre muškáty, izbové rastliny, bylinky alebo zeleninu. Na zabezpečenie bohatej úrody je nevyhnutné pôdu v záhrade pravidelne hnojiť. Existuje niekoľko riešení. Veľmi dobrou voľbou sú organické hnojivá, ako napríklad hnoj alebo kompost. Rôzne druhy hnojív na báze maštaľného hnoja sú dnes bežne dostupné v špecializovaných predajniach. Aké sú ich výhody? Napríklad hnojivo vyrobené z kravského hnoja a separovanej kravskej hnojovice prispieva k tvorbe cenného humusu a zvyšuje jeho podiel v pôde. Živiny sa navyše uvoľňujú postupne. Hnoj je vhodný pre všetky typy pôdy.
Podľa čoho vybrať ručné záhradné náradie
V prvom rade je to rukoväť. „Musí byť ľahká a zároveň odolná a, samozrejme, pohodlná na držanie. To zaručujú moderné plastové, ergonomicky tvarované rukoväti. Ak dávate prednosť klasike v podobe prírodných materiálov, ideálne je záhradné náradie s rukoväťou z tvrdého dreva, napríklad z lakovaného jaseňa. Pracovná časť každého náradia by mala byť ideálne vyrobená z nehrdzavejúcej ocele alebo aspoň z kovu s antikoróznou úpravou, aby ste mohli pracovať s mokrou pôdou,“ vysvetľuje Tereza Veselá, produktová manažérka spoločnosti Mountfield.
Žiadna záhrada sa nezaobíde bez rýľa a rýľovacích vidiel . Na nakladanie zeminy a iných materiálov budete potrebovať lopatu, na premiestňovanie kompostu vidly a na pletie, okopávanie a kyprenie pôdy motyku. Kovové hrable sú užitočné na zarovnávanie alebo kyprenie pôdy, zatiaľ čo švédske hrable sú ideálne na hrabanie lístia alebo trávy. S malým náradím si v záhrade užijete najviac zábavy. Či už ide o plečky, kultivátory, motyky, lopatky alebo hrable, mali by mať pracovnú časť vyrobenú z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a antikoróznu povrchovú úpravu. Vďaka mäkčenej protišmykovej rukoväti z termoplastickej gumy (TPR) sa náradie pohodlne drží: nešmýka sa a nechladí. Dôležitá je aj starostlivosť o drevo. Na odstraňovanie tenších konárov postačia jednoručné nožnice, ale na strihanie silnejších konárov budete potrebovať pákové nožnice. Pri ošetrovaní stromov môže byť užitočná aj záhradná píla.
Viac informácií o produktoch a jarných tipoch na www.mountfield.sk.
Zdroj: PR článok Mountfield a.s.
Foto: Mountfield a.s.