TOP 15 riešení pri moderných kosačkách
Dnešné kosačky sa nedajú vôbec porovnávať s niekdajšími kosačkami vyrobenými svojpomocne, a to čo do techniky ani do kvality. Ponuka súčasného trhu s kosiacou technikou je veľmi bohatá a pestrá, dokonca možno až príliš. Bežnému záujemcovi o kosačku sa tak môže ľahko stať, že sa stane terčom dobre mierenej reklamy, a pritom inde by nakúpil lepšie... Preto prinášame stručný prehľad TOP 15 technických prvkov, spôsobov a riešení, s ktorými sa na našom trhu môžeme stretnúť a ktoré sú skutočne efektívnymi pomocníkmi pri kosení.
1. Šasi
Materiál pre šasi pri rotačných kosačkách je často diskutovanou témou. Niekto je zarytým zástancom ocele, niekto nedá dopustiť na plast a iný vyznáva zliatinové skelety. Prvoradý je spôsob využitia – prečo sa vláčiť s ťažkým oceľovým strojom na malej rovinatej záhradke? Tu oveľa lepšie poslúži ľahká a subtílna kosačka s plastovým šasi. Naopak na väčšie pozemky s komplikovanejším povrchom sa omnoho viac hodí robustný stroj z ocele alebo zliatiny. Tu ale premýšľajte nad tým, aký máte terén a následne, aký typ kosačky používate – či s pojazdom alebo bez pojazdu.
Výhody týchto materiálov sú poruke: životnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu alebo únave materiálu. Stretnúť sa môžeme aj s tzv. pozinkovanou oceľou, ktorá ďalej zlepšuje už aj tak vynikajúce parametre životnosti ocele.
2. Kolesá
Ďalšia veľká dilema: malé či veľké kolesá? A odpoveď opäť nekategorická a podobná tej prvej. Veľké kolesá (najlepšie uložené na guľôčkových ložiskách) určite oceníme v zložitejšom teréne, plnom mačiny a výmoľov. Na malej a rovinatej predzáhradke sa bez nich zaobídeme.
3. Zberný kôš
Na kvalitnom koši záleží viac, než by sa mohlo zdať. Jeho optimálna veľkosť zabezpečí, že nemusíme kosačku každú chvíľu zastavovať, aby sme vysypali pokosenú trávu, zároveň nám neprekáža pri chôdzi. Ideálne sú materiálovo kombinované koše (obvykle plast a textil), podporujúce prúdenie vzduchu. To je dôležité pre kvalitný zber pokosenej trávy.
4. Odhadzovací tunel
Čím kratší a širší odhadzovací tunel, tým lepšie prúdenie vzduchu do zberného koša a tým lepší zber trávy. Úzke tunely sa môžu trávnym odpadom ľahko upchať.
5. Optická signalizácia zaplnenia koša
Ruší nutnosť prerušovania kosenia pri fyzickej kontrole zaplnenia koša. Optická signalizácia upozorní, kedy je treba kôš vyprázdniť.
6. Centrálne nastavenie výšky kosenia
Umožňuje znížiť alebo zvýšiť vzdialenosť noža od kosenej plochy jediným ovládacím prvkom. Nie je potrebné nastavovať výšku kosenia u každého kolesa zvlášť.
7. Pojazd
Nevyhnutná súčasť všetkých rotačných kosačiek určených pre väčšie parcely. Vďaka pojazdu ide kosačka sama, nemusíme ju tlačiť. Stačí len udávať smer. Kosenie je preto rýchle a fyzicky nenáročné.
8. Automatické prevodovky a variátory
Dnešné rotačné kosačky majú výbavu, akú poznáme z moderných automobilov. Automatická prevodovka alebo variátor umožňujú nastavenie optimálnej rýchlosti pojazdu. Ide teda o ďalší z radu prvkov, ktoré prácu s kosačkou zásadným spôsobom zrýchľujú a uľahčujú. Na trhu sa môžeme stretnúť s bezstupňovými prevodovkami (variátor) alebo s troj a dokonca štvorrýchlostnými prevodovými skriňami.
9. Nože X – Blade
Konštrukcia zdvojených nožov (dva prekrývajúce sa nože v tvare písmena X) je veľmi účinná a zásadnou mierou sa podieľa na výbornom zbere trávy (v niektorých zdrojoch sa môžeme dočítať, že je to až 99,4 % pokosenej trávy). Z vlastnej skúsenosti dodávame, že tento typ nožov je veľmi efektívny pri kosení vyššej a vlhkej trávy.
10. Systém 4v1
Stroj vybavený týmto systém umožňuje 4 spôsoby, ako naložiť s pokosenou trávou. Tieto 4 spôsoby sú:
• zadný odhod trávy – pokosené steblá nezotrvávajú v šasi a ihneď putujú odhadzovacím tunelom za kosačku, kde tvoria riadok; určené najmä pre vyššiu trávu
• bočný odhod trávy – pokosené steblá nezotrvávajú v šasi a ihneď putujú bočným otvorom von, kde tvoria riadok
• mulčovanie – do odhadzovacieho tunela a bočného otvoru sa aplikujú záslepky, nasadí sa špeciálny mulčovací nôž. Pokosená tráva zostáva v tomto prípade v šasi čo najdlhšie, mulčovací nôž ju spracováva na najjemnejšiu trávnu drvinu, ktorá potom padá do trávnika a pôsobí ako prírodné hnojivo
• zber – klasický zber trávy do koša
11. Systém ReadyStart
Etalón ľahkého štartovania, vďaka ktorému odpadá nekonečné „trhanie“ štartovacou šnúrou. Tento systém prináša ľahšie štartovanie bez ručného nastavenia sýtiča a nástreku paliva.
12. Štartér
Na našom trhu sa môžeme stretnúť aj s modelmi, ktoré to so svojou snahou o čo najpohodlnejšie a najjednoduchšie používanie dotiahli tak ďaleko, že do svojej výbavy zahrnuli elektrický štartér a štartovací kľúčik. Štartovanie ako v aute.
13. BluePower
Ide o technológiu použitú pre kolektorový elektromotor, vďaka ktorému je kosačka až o 50 % úspornejšia a spĺňa energetickú triedu A++. Jedná sa o jednosmerný kolektorový motor, ktorý urobí rovnakú prácu ako bežný asynchrónny motor, ale s polovičnou spotrebou elektriny.
14. DOV (Direct Overhead Valve)
Spôsob rozvodov v benzínovom motore. Tento inovatívny systém prináša motorom značnú dravosť a chuť do otáčok. Agregáty s týmto rozvodom sa vyznačujú vyšším výkonom, ale nižšou spotrebou, hlučnosťou a vibráciami.
15. Robotické kosačky
Súčasná evolučná špička v oblasti kosiacej techniky. Ide o samostatné stroje, ktoré pracujú samy, samy sa dokážu schovať pred dažďom a samy opäť vyjdú, keď dážď ustane, samy sa nabijú a samy sa vyhýbajú akýmkoľvek situáciám, ktoré by mohli znamenať kolíziu alebo poškodenie.
Vzhľadom na to, že kosačka pracuje v podstate nepretržite, je trávnik hustejší, sviežejší a celkovo vitálnejší. Miniatúrne kúsočky kosených stebiel trávy sa totiž rozkladajú v krajine a efektívnejšie pôsobia ako prirodzené hnojivo.
Zásadným kritériom pri výbere robotickej kosačky sú nože a typ batérie, ktorá kosačku poháňa. Najlepším riešením sú stroje s lítiovými batériami, ktoré umožňujú dobu práce až 3 hod., pričom doba nabíjania môže činiť len cca 1,5 hod.